Patelnia na indukcję – jaką wybrać?

0
patelnia na indukcje - jaką wybrać

Patelnia na płytę indukcyjną - jaką wybrać

Patelnie należą do podstawowego wyposażenia kuchni. Pozwalają one na przygotowanie wielu potraw właściwie na każdy posiłek w ciągu dnia. Wśród nich znajdziesz naczynia przeznaczone typowo do smażenia, które jest najpopularniejszym sposobem obróbki termicznej, ale także odpowiednie do duszenia czy gotowania. Różnią się od siebie również przeznaczeniem. Do wielu potraw wykorzystujemy konkretny typ patelni. Na rynku mamy między innymi patelnię przeznaczoną do naleśników. Różnią je również powłoki. Mogą być one ceramiczne, teflonowe, granitowe i ze stali nierdzewnej. Warto więc wyposażyć się w kilka rodzajów patelni, aby móc wybierać, która spiszę się najlepiej w danej sytuacji. Patelnie należy dostosować do rodzaju płyty lub kuchenki, na której będą używane. Jeżeli posiadamy płytę indukcyjną, warto pamiętać, że nie każda patelnia się na nią nadaje. Jaka więc będzie najlepsza?

Co wziąć pod uwagę przy wyborze patelni?

Na indukcję zalecane są patelnie z płaskim dnem, najlepiej wykonane ze stali nierdzewnej bądź żeliwa. Dno z odpowiedniego materiału gwarantuje udział naczynia w procesie elektromagnetycznym z polem indukcyjnym. Istotny jest również rozmiar patelni. Warto zwrócić uwagę na to, aby jej średnica była podobna do średnicy pola grzejnego. Inaczej może ono nie wykryć naczynia. Jeżeli patelnia będzie w pełni kompatybilna z płytą indukcyjną, gotowanie i podgrzewanie będzie efektywniejsze, szybsze a zużycie energii mniejsze. Oznaczenie na ten temat zamieszcza się na opakowaniu i na spodzie garnka.

Patelnia na indukcję - jaką wybrać

Jak działa płyta indukcyjna?

Zanim omówimy rodzaje patelni, które nadają się na płytę indukcyjną, przybliżmy sobie pokrótce sposób jej działania. Pod powierzchnią płyty umieszczone są druciane cewki, które po włączeniu wytwarzają pole elektromagnetyczne. Naczynia dostosowane do płyty indukcyjnej powinny mieć dno, które będzie przewodzić prąd. Pole magnetyczne wnika w nie i w ten sposób wytwarza prąd, który odpowiada za skuteczne gotowanie.

Rodzaje patelni na płytę indukcyjną

Wśród dostępnych patelni na indukcję, dostępnych jest wiele różnych rodzajów. Omówmy pokrótce ich działanie i aspekty, które powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając naczynia do swojej kuchni. Jak znaleźć patelnię do naleśników, która będzie dobra na płytę indukcyjną?

Przeważnie patelnie dostosowane są do większości płyt. Wyjątek stanowi nieco bardziej skomplikowana indukcja. Warto wybrać na nią takie naczynie, które nie zaszkodzi jej wydajności i nie spowoduje rys. Najodpowiedniejsze patelnie wykonane są z tytanu, stali lub żeliwa. Na płytę indukcyjną nie nadaje się natomiast patelnia ceramiczna.

Rodzaje patelni na indukcję

Patelnia do naleśników – indukcja

Najlepsze patelnie do naleśników posiadają nieprzywierającą powłokę. Taka patelnia dobrze się rozgrzewa a dzięki temu placki nie rozwalają się. Odpowiednia powłoka pozwala także na osiągnięcie odpowiedniego zarumienienia, a nawet smażenia bez dodatku tłuszczu.

Średnica naczynia wynosi od 20 do 30 cm, a wielkość wybieramy w zależności od tego, do czego je potrzebujemy. Do smażenia weekendowych placuszków na śniadanie nada się mała patelnia. Do smażenia tradycyjnych naleśników, zwłaszcza obiadowych, które mają być nafaszerowane, odpowiednim wyborem będzie większa patelnia, przynajmniej 28 cm. Niskie brzegi patelni są po to, aby zapewnić komfortowe przewracanie naleśników.

Najpowszechniejszą powłoką stosowaną w tego rodzaju naczyniach jest teflon, który jest łatwy w czyszczeniu. Równie często spotkać można powłokę tytanową.

Ważnym aspektem w wyborze patelni na indukcje jest też grubość dna, dzięki któremu ciepło rozprowadza się równomiernie, a naleśniki nie przypalają. Dobrze, jeżeli rączka patelni wykonana jest z tworzywa, które nie przewodzi ciepła i dzięki temu się nie nagrzewa.

Patelnia do naleśników - jaką wybrać

Patelnie grillowe – indukcja

Patelnie grillowe to świetne rozwiązanie dla tych, którzy cenią sobie smak grillowanych potraw i szybkie, beztłuszczowe smażenie. Tak przygotowane jedzenie zyskuje niepowtarzalny smak i aromat.

Patelnie grillowe zbudowane są w charakterystyczny sposób. Na ich powłoce wytłoczonerowki, w których zatrzymuje się tłuszcz. Dzięki temu dania przygotowywane na tej patelni są nie tylko smaczne, ale i zdrowe. Jeżeli jesteś posiadaczem płyty indukcyjnej, bez obaw możesz pozwolić sobie na zakup takiej patelni. Musisz pamiętać tylko o pewnych ważnych kwestiach.

Najważniejszym elementem patelni na płytę indukcyjną jest ferromagnetyczne dno, które wchodzi w interakcje z polem indukcyjnym. Patelnia grillowa musi być także nieprzywierająca, co znaczy, że powinna być pokryta teflonem lub powłoką tytanową. Na indukcje nadaje się grillowa patelnia ze stali wysokogatunkowej. Coraz częściej stosuje się w nich siedmiowarstwowe dno, dzięki czemu unika się przypaleń i z powodzeniem stosuje na takiej płycie grzewczej. Większość patelni grillowych ma średnicę 28 cm.

Patelnia grillowa na indukcję

Wok na indukcje

Wok to odpowiednie naczynie dla wszystkich fanów azjatyckiej kuchni. Jest to głęboka patelnia z wypukłym dnem. Pozwoli ci przygotować przeróżne dania z kultury Bliskiego Wschodu, zarówno mięsne, warzywne, jak i mieszane. Tradycyjny WOK ma 70 cm średnicy, jednak w sklepach dostępne są również mniejsze naczynia, które swobodnie można wykorzystać w swojej kuchni.

WOK występuje z pokrywką, dzięki czemu gotowanie w nim jest efektywniejsze. Patelnie WOK można używać na płycie indukcyjnej. Trzeba jednak pamiętać, aby wybrać odpowiedni materiał, który będzie współgrał z polem indukcyjnym. Odpowiedni więc będzie WOK ze stali węglowej.

Patelnia wok na indukcję

Patelnia żeliwna na płytę indukcyjną

Jak już wcześniej zauważyliśmy, płyta indukcyjna działa w określony sposób. Patelnie żeliwne będą więc działać na indukcji, bo mają do tego odpowiednio przystosowane dno, które posiada właściwości ferromagnetyczne.

Wiele patelni żeliwnych wykonanych jest z chropowatej powierzchni. Nie będą się więc nadawać do stosowania na płycie indykcyjnej, bo mogą spowodować rysy. Warto zwrócić na to uwagę i wybierać patelnie o gładkiej powierzchni dla bezpieczeństwa swojej płyty i komfortu użytkowania.

Zestawy patelni na indukcję

Wiele sklepów ze sprzętami AGD i RTV oferuje zakup całych zestawów patelni na indukcję. Jest to praktyczne rozwiązanie, bo możemy za jednym razem kupić wszystko, czego potrzebujemy i co nadaje się do naszej kuchni. Patelnie na indukcje posiadają odpowiedni znaczek, więc ich przeznaczenie nie budzi wątpliwości. W takich zestawach zwykle można znaleźć patelnię dużą, małą, grillową i pokrywę. W takich patelniach powłoka dna jest zazwyczaj ceramiczna, teflonowa lub granitowa. Jak już wcześniej wspominaliśmy, są to najlepsze powłoki na indukcje. Należy pamiętać, że przy ich używaniu należy używać drewnianych lub silikonowych przyborów kuchennych.

Zestaw patelni na indukcję

Patelnie – indukcja, czyli krótkie podsumowanie

Podsumowując, posiadając płytę indukcyjną, warto zainwestować w odpowiednie garnki i patelnie. Odpowiedni rodzaj dna i kompatybilność z kuchenką gwarantują szybkie i skuteczne gotowanie, a także smaczne jedzenie, które nie tylko dobrze smakuje, ale i efektownie wygląda.

Patelnia WOK Berghoff Gem 24 cm Patelnia WOK Berghoff Gem 24 cm

Patelnia typu WOK
Średnica 24 cm
Aluminiowy korpus
Nieprzywierająca powłoka Fernogreen
Możliwość używania na kuchniach indukcyjnych
sprawdź cenę
Patelnia grillowa Berghoff Gem 28 cm Patelnia grillowa Berghoff Gem 28 cm

Patelnia grillowa
Średnica 28 cm
Aluminiowy korpus
Zdejmowana rączka
Możliwość używania na kuchniach indukcyjnych
sprawdź cenę
Zestaw patelni Maestro MR-4800 Zestaw patelni Maestro MR-4800

W zestawie: patelnia okrągła 24 cm i patelnia grillowa 26 cm
Aluminiowy korpus
Zdejmowana rączka
Możliwość używania na kuchniach indukcyjnych
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *