Wentylator stojący – jak wybrać najlepszy model?

0
wentylator stojący

W czasie upałów większość z nas najchętniej zamknęłaby się w klimatyzowanym pomieszczeniu i odpoczywała, wygodnie leżąc na kanapie. Wysokie temperatury nie tylko nas męczą, ale również uniemożliwiają sen i obniżają wydajność w pracy. Jeśli nie mamy dostępu do klimatyzacji, ulgę przyniesie nam wentylator stojący, który szybko obniży temperaturę w pomieszczeniu. Z naszego poradnika dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby wybrać dobrej jakości wiatrak do domu.

Jak wybrać dobry wentylator stojący?

Jednym z najpopularniejszych wentylatorów dostępnych na rynku, jest wentylator stojący, nazywany również podłogowym. Decydując się na jego zakup, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Należą do nich:

  • Jakość wykonaniawentylatory produkowane są z tworzywa sztucznego albo z metalu. Modele plastikowe są dość lekkie, dzięki czemu łatwo można je przenosić. Jeśli jednak zależy nam na trwałości, powinniśmy wybrać mocny wiatrak metalowy.
  • Moc urządzenia – to ważny parametr, ponieważ wpływa na efektywność pracy. Większość dostępnych w sprzedaży wentylatorów oferuje moc od 40 do 70 W.
  • Średnica śmigła – wiatrak stojący powinien mieć średnicę przynajmniej 40 cm. W przeciwnym razie jego efektywność nie będzie zbyt wysoka.
  • Ilość prędkości nawiewu – zazwyczaj wentylatory oferują trójstopniową regulację prędkości nawiewu, dzięki czemu możemy dostosować moc nadmuchu do swoich potrzeb.
  • Głośność pracy – aby praca wentylatora nie była dla nas uciążliwa, powinniśmy wybierać modele, które emitują dźwięki poniżej 60 dB.
  • Funkcja oscylacji – przydaje się, gdy w pomieszczeniu przebywa kilka osób, ponieważ dzięki niej wiatrak obraca się od prawej strony do lewej i odwrotnie.
  • Regulacja kąta nachylenia głowicy – dzięki tej funkcji możemy zmienić kierunek podmuchu powietrza.
  • Sterowanie – większość wentylatorów ma na obudowie przyciski, które służą do regulacji prędkości. Możemy również kupić wentylator na pilota, który będzie znacznie wygodniejszy w obsłudze.
wentylator stojący

Jak złożyć wentylator stojący?

Wszystkie wentylatory stojące zbudowane są z: podstawy, drążka, śmigła, przedniej i tylnej osłony śmigła oraz głównego zespołu wentylatora z silnikiem. Poza tym w każdym zestawie znajdują się nakrętki i śruby montażowe. Złożenie wiatraka podłogowego jest dość proste i nie powinno stwarzać żadnych problemów. Montaż warto zacząć od dołu, czyli od przykręcenia drążka do podstawy. Następnie należy zamontować główną jednostkę wentylatora – wystarczy nasunąć go na drążek i dobrze dokręcić. W kolejnym kroku powinniśmy założyć tylną osłonę śmigła, a następnie samo śmigło i dokręcić do niego zabezpieczającą nakrętkę. Następnie trzeba zamontować przednią osłonę i połączyć ją z tylną za pomocą specjalnych zatrzasków. Gdy wentylator podłogowy jest już złożony, wystarczy włożyć wtyczkę do gniazdka elektrycznego.

Po sezonie można wentylator schować do szafy, wynieść na strych lub do piwnicy. Jeśli jednak nie mamy odpowiedniego miejsca do jego przechowywania, powinniśmy go rozmontować i schować do pudełka. Jak rozebrać wiatrak stojący? Wystarczy odkręcić wszystkie śruby, a demontaż najlepiej zacząć od góry – czyli najpierw rozmontować osłony i śmigło, a na końcu drążek i podstawę.

Wentylator stojący czy kolumnowy – który lepszy?

Alternatywą dla tradycyjnego wiatraka stojącego jest wentylator kolumnowy, który ma cechuje się zupełnie inną konstrukcją. Nie ma bowiem jednego dużego śmigła, lecz wiele małych śmigiełek, które przymocowane są do obracającego się walca. Zaletą wentylatora kolumnowego jest smukła i estetyczna konstrukcja, dzięki czemu ładnie będzie się prezentował w większości pomieszczeń. Trudno jest jednoznacznie wskazać, który wentylator jest lepszy – stojący czy kolumnowy. Jeśli chodzi o wydajność chłodzenia, oba modele mają bardzo zbliżone parametry. Wentylatory kolumnowe zajmują jednak mniej miejsca i są bardziej nowoczesne, więc lepiej sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Jeśli jednak zależy nam jedynie na wydajności chłodzenia, a nie na wyglądzie urządzenia, wentylator podłogowy w zupełności spełni nasze potrzeby.

Jaki kupić wentylator stojący? Polecane modele

  • Wentylator Optimum WT-2540 – to niedrogi model, który z powodzeniem kupimy w cenie do 100 zł. Wiatrak ma trzy śmigła o średnicy 43 cm, a do tego oferuje funkcję oscylacji i trójstopniową regulację nadmuchu powietrza.
wentylator stojący Wentylator Optimum WT-2540

Rodzaj: Stojący
Liczba śmigieł: 3
Średnica (cm): 40
Ilość prędkości: 3
Regulacja kąta nachylenia: tak
Oscylacja: tak
Moc (W): 40
sprawdź cenę
  • Wentylator Camry CR 7307 – to stosunkowo duży wiatrak, ponieważ został wyposażony w trzy śmigła o średnicy 45 cm. Urządzenie ma metalowe śmigła i metalową osłonę, natomiast jego podstawę wykonano ze stabilnego tworzywa sztucznego.
wentylator stojący Wentylator Camry CR 7307

Rodzaj: Stojący
Liczba śmigieł: 3
Średnica (cm): 45
Ilość prędkości: 3
Regulacja kąta nachylenia: tak
Moc (W): 170
sprawdź cenę
  • Wentylator Kalorik VT1026 – to praktyczny wiatrak z nawilżaczem i z timerem. Został wyposażony w śmigło o średnicy 40 cm i zbiornik na wodę o pojemności 2,5 l. Ten wentylator pokojowy sterowany jest elektroniczne i za pomocą pilota.
wentylator stojący Wentylator Kalorik 2w1 VT1026

Rodzaj: Stojący
Liczba śmigieł: 3
Średnica (cm): 40
Ilość prędkości: 3
Regulacja kąta nachylenia: tak
Oscylacja: tak
Funkcja nawilżacza: tak
Efekt bryzy podczas nawiewu: tak
Timer: 7.5 godziny
Moc (W): 70
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *