Czy warto kupić dzbanek filtrujący? Jaki wybrać?

0
dzbanek filtrujący

jakie zalety ma dzbanek filtrujący

Choć woda płynąca z kranu jest zdatna do picia, stan rur wodociągowych pozostawia wiele do życzenia. Jeśli więc chcemy poprawić walory smakowe, zapachowe i estetyczne wody, powinniśmy zaopatrzyć się w dzbanek filtrujący. To skuteczne, a zarazem ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu zawsze będziemy mieć dostęp do czystej i zdrowej wody.

Dzbanek filtrujący – działanie

Zadaniem dzbanka filtrującego jest oczyszczanie wody kranowej z zanieczyszczeń i metali ciężkich, a także wyeliminowanie z niej nieprzyjemnego zapachu chloru. Każdy dzbanek jest zbudowany z pojemnika na wodę kranową, wkładu filtrującego oraz pojemnika na wodę przefiltrowaną. Całość przykryta jest szczelną pokrywką z wyświetlaczem. Tak naprawdę dzbanek zawdzięcza swoje właściwości filtrujące specjalnym wkładom, których głównym składnikiem jest węgiel aktywowany. To właśnie on wychwytuje pierwiastki i składniki psujące smak oraz zapach wody. We wkładach filtrujących znajduje się również żywica jonowymienna, która doskonale zmiękcza wodę.

dzbanek filtrujący

Jakie zalety ma dzbanek filtrujący wodę?

Wiele osób zastanawia się, co daje uzdatnianie wody pitnej. Zakup dzbanka filtrującego niesie wiele korzyści. Oto największe z nich:

  • Poprawa jakości wody – przefiltrowana woda jest smaczna i zdrowa. Filtry usuwają z niej zanieczyszczenia (piasek, szlam i rdzę), szkodliwe dla zdrowia metale ciężkie, takie jak: żelazo, ołów, rtęć czy miedź, a także chlor, który negatywnie wpływa na smak i zapach wody. Dzięki temu można pić przefiltrowaną wodę bez konieczności jej zagotowania.
  • Smaczniejsze napoje – dzięki temu, że wkłady filtrujące poprawiają walory smakowe wody, pite przez nas ciepłe napoje, takie jak: kawa, herbata czy zioła, są smaczniejsze i mają intensywny zapach.
  • Brak kamienia w sprzętach AGD – w urządzeniach, które do działania wykorzystują wodę, czyli np. w czajnikach, żelazkach czy generatorach pary, bardzo szybko osadza się kamień. Wlewając do nich przefiltrowaną wodę, unikniemy gromadzenia się osadów wapiennych i jednocześnie zwiększymy żywotność urządzeń.
  • Oszczędność pieniędzy i ekologia – dzięki temu, że możemy pić wodę prosto z dzbanka filtrującego, możemy ograniczyć kupowanie wody butelkowanej, co pozytywnie wpłynie na nasz domowy budżet. W ten sposób przyczynimy się również do ograniczenia produkcji plastiku.
dzbanek filtrujący

Jak używać dzbanka filtrującego?

Każdy dzbanek filtrujący działa w ten sam sposób. Wystarczy do jego górnej pokrywy wlać wodę z kranu i chwilę odczekać. W zależności od tego, ile wody wlaliśmy do dzbanka, proces filtracji może potrwać do kilku minut. W tym czasie woda przepłynie przez specjalny filtr, który ją oczyści i poprawi jej właściwości smakowe. Następnie przefiltrowana woda trafi do dolnego pojemnika, z którego możemy nalać ją do czajnika, szklanki lub butelki. Dzięki specjalnej konstrukcji dzbanka woda przefiltrowana nigdy nie miesza się z kranową.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dzbanka filtrującego?

Oferta dzbanków filtrujących jest ogromna. Poszczególne modele różnią się designem, wielkością, kolorem, a także ceną. Przed zakupem powinniśmy więc zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • Pojemność dzbanka – w sprzedaży znajdziemy dzbanki o różnej pojemności. Najpopularniejsze są modele o pojemności 2,4 litra, a ich zaletą jest to, że bez problemu mieszczą się do lodówki. Możemy również postawić na wersję większą – o pojemności 3,5 litra. Taki dzbanek filtrujący dobrze się sprawdzi w przypadku dużej rodziny.
  • Materiał wykonania i kolorystyka – dzbanki filtrujące są przeważnie wykonane z przezroczystego tworzywa sztucznego, natomiast komory na filtr z plastiku barwionego. Jeśli chodzi o kolorystykę, to możemy dopasować dzbanek do swoich upodobań i aranżacji kuchni. Ważne jest jednak, aby wybrać dzbanek plastikowy bez BPA (bisfenolu A), ponieważ ten związek chemiczny może negatywnie wpływać na nasz organizm.
  • Wskaźnik zużycia wkładu – zdecydowana większość dzbanków filtrujących ma na pokrywie wskaźnik zużycia wkładu filtrującego, który informuje o konieczności wymiany wkładu. Wskaźnik może być manualny, elektroniczny lub w postaci diody. W wielu dzbankach Brita znajdziemy wskaźnik MEMO, a w dzbankach marki Dafi wymianę filtra pozwala kontrolować indykator manualny.
  • Zastosowane filtry – przed zakupem dzbanka, warto sprawdzić, czy na rynku dostępne są do niego wkłady filtrujące i jaka jest ich cena. Może się bowiem okazać, że dane wkłady wyszły już z produkcji, mimo że dzbanki wciąż są dostępne na rynku. Wtedy konieczne będzie szukania kompatybilnych zamienników.
dzbanek filtrujący

Na ile wystarcza wkład do dzbanka filtrującego?

Trudno jest udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wiele zależy od częstotliwości używania dzbanka, a także od stopnia twardości wody. W sprzedaży znajdziemy wkłady filtrujące o wydajności 100, 150, 200 oraz 300 litrów. Producenci często podają orientacyjnie, przez ile czasu można używać wkładu. Przykładowo filtr o wydajności 300 litrów może być użytkowany przez  4-osobową rodzinę nawet do 3 miesięcy. Jednak wszystko zależy od jakości wody i częstotliwości użytkowania. Dlatego warto zakupić dzbanek filtrujący ze specjalnym wskaźnikiem zużycia wkładu. Dzięki niemu zawsze będziemy wiedzieć, kiedy należy wymienić filtr na nowy.

Jaki dzbanek filtrujący wybrać?

Aktualnie największym zainteresowaniem konsumentów cieszą się dzbanki filtrujące trzech producentów – Brita oraz Dafi. Zbierają one najlepsze opinie, a na stronach internetowych roi się od porównań tych dwóch marek, ponieważ oferują zdecydowanie największy wybór dzbanków, butelek i wkładów filtrujących. Nie można jednak jednoznacznie wskazać, które dzbanki są lepsze, ponieważ wiele zależy od indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Dobre dzbanki ma w swojej ofercie również marka Aquaphor, która jest obecnie jedną z największych firm, specjalizujących się w produkcji materiałów oczyszczających wodę. Poza tym na rynku możemy spotkać dzbanki filtrujące Wessper, BWT, Laica, Orion, Tapp Water czy Luna, jednak sięga po nie zdecydowanie mniejsza liczba użytkowników.

dzbanek filtrujący

Popularne dzbanki filtrujące na rynku

dzbanek filtrujący width= Dzbanek filtrujący Aquaphor Provence Biały + wkład A5Mg

Kolor: Biały
Pojemność całkowita (l): 4.2
Wskaźnik zużycia wkładu: Tak
sprawdź cenę
dzbanek filtrujący width= Dzbanek filtrujący Dafi Crystal LED + wkład Classic Biały


Kolor: Biały
Pojemność całkowita (l): 2
Wskaźnik zużycia wkładu: Tak
sprawdź cenę
dzbanek filtrujący width= Dzbanek filtrujący Brita Flow XXL + wkład Maxtra+ Pure Performance

Kolor: Biały
Pojemność całkowita (l): 8.2
Pojemność zbiornika filtrującego (l): 5.2
Wskaźnik zużycia wkładu: Tak
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 3]

Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *