Oczyszczacz powietrza – co musisz wiedzieć przed jego zakupem?

co warto wiedzieć przed zakupem oczyszczacza powietrza
Postanowiłeś, że kupujesz oczyszczacz powietrza. I co dalej? Musisz wybrać spośród setek modeli dostępnych w sklepach. Zanim jednak przystąpisz do przeszukiwania ofert, powinieneś zapoznać się z ich najważniejszymi parametrami i zagadnieniami. Oto kilka ważnych kwestii, o których musisz wiedzieć przed zakupem oczyszczacza.
1. Jedno pomieszczenie = jeden oczyszczacz powietrza
Niektórzy decydują się na zakup drogiego oczyszczacza, który dedykowany jest do pomieszczeń o metrażu do 100 m2. Po czym ustawiają go w salonie, licząc na to, że oczyści powietrze we wszystkich pomieszczeniach w domu. Niestety, ściany, drzwi i korytarze utrudniają swobodny przepływ powietrza, więc nawet najdroższy oczyszczacz nie będzie w stanie skutecznie obsłużyć wszystkich pokojów. Dlatego warto pamiętać, że jeden oczyszczacz powietrza dedykowany jest do jednego pomieszczenia. Możemy zainwestować w przenośne urządzenie, które z łatwością będziemy przenosić między pokojami albo po prostu kupić oczyszczacz do każdej sypialni.

2. Różne systemy filtracyjne
Osoby, które nie interesowały się wcześniej zagadnieniem oczyszczaczy, z pewnością nie wiedzą, że stosuje się w nich rozmaite filtry oczyszczające powietrze. Do podstawowych należy filtr HEPA, który cechuje się doskonałą wydajnością i jest w stanie zatrzymać nawet najdrobniejsze cząsteczki zanieczyszczeń. Często towarzyszy mu również filtr węglowy odpowiadający za pochłanianie brzydkich zapachów oraz filtr wstępny, który zatrzymuje większe cząsteczki, np. kurz, włosy czy sierść zwierząt. Taki system filtracyjny stosuje wielu producentów. Jest on wysoce skuteczny, gdyż zatrzymuje nawet do 99,97% zanieczyszczeń. Na rynku dostępne są również modele, które mają tylko jeden rodzaj filtru, np. filtr HEPA, elektrostatyczny, fotokatalityczny czy filtr wodny.
3. Koszty eksploatacji
Wydatki nie kończą się na zakupie oczyszczacza. Musimy pamiętać również o kosztach eksploatacyjnych, na które składają się filtry wymienne oraz zużycie prądu. Jeśli chodzi o filtry, warto sprawdzić, ile kosztują i jak często należy je wymieniać. Wtedy będziemy mogli orientacyjne oszacować, jakie koszty poniesiemy podczas użytkowania oczyszczacza. Niektórzy producenci oferują filtry nawet o kilkuletniej żywotności, co jest korzystne dla naszego domowego budżetu.

4. Oczyszczacz wymaga przestrzeni
Choć oczyszczacze to dość kompaktowe urządzenia, potrzebują sporo wolnej przestrzeni. Tylko najbardziej budżetowe modele są na tyle małe, że bez problemu zmieszczą się na półce. Pozostałe muszą być ustawione na podłodze, i to w odpowiednim miejscu. Przede wszystkim nie mogą stać zbyt blisko ściany, mebli i sprzętów elektronicznych, a także kominków i grzejników. Warto ustawić oczyszczacz powietrza w centralnym miejscu, by zapewnić mu swobodną wymianę powietrza.
![]() | Oczyszczacz powietrza Philips 800 Series AC0819/10 Maksymalna wielkość pomieszczenia (m2): 49 Głośność (dB): 49 Wydajność CADR (m3/h): 190 Stopnie filtracji: 3 Rodzaj filtra: Wstepny, NanoProtect HEPA | sprawdź cenę |
![]() | Oczyszczacz powietrza AENO AP2S Maksymalna wielkość pomieszczenia (m2): 50 Wydajność CADR (m3/h): 420 Rodzaj filtra: Wstepny, Hepa H13, Węglowy | sprawdź cenę |
![]() | Oczyszczacz powietrza Sharp z funkcją nawilżania UA-HG60E-L Maksymalna wielkość pomieszczenia (m2): 50 Wydajność CADR (m3/h): 408 Stopnie filtracji: 3 Rodzaj filtra: HEPA, Zapachów, Kurzu | sprawdź cenę |
Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.