Silnik inwerterowy w pralce, dlaczego jest tak dobry?

4
silnik inwerterowy w pralce

Kupując pralkę należy zawsze wziąć pod uwagę wiele kwestii, które będą miały znaczenie dla jej późniejszego użytkowania. Jest to oczywiście zużycie energii elektrycznej i wody – tematy niezwykle dzisiaj ważne, ale również różnorodność programów, ładowność, niezawodność i wiele innych. Istotną cechą jest oprócz tego jeszcze rodzaj silnika pralki. Wpływa to na jego żywość i generowany przez pralkę hałas oraz oszczędność energii elektrycznej.

Co to jest silnik inweterowy i jak działa?

Silnik inwerterowy w pralce to rodzaj silnika elektrycznego, którego konstrukcja znacznie różni się od tradycyjnego silnika szczotkowego. Silniki inwerterowe do zamiany energii elektrycznej na mechaniczną używają magnesów, a nie – jak to ma miejsce w starszych konstrukcjach szczotek. W związku z tym, że na elementy silnika nie ma wpływu tarcie, nie nagrzewają się one. Silniki tego rodzaju używane są w wysokiej jakości pralkach nowszego typu.

silnik inwerterowy w pralce

Korzyści płynące z posiadania pralki z silnikiem inwerterowym

Pralki mogą być wyposażone w silniki różnego typu. Najbardziej klasyczne konstrukcje wyposażone są w silniki szczotkowe. Silnik w pralce tego rodzaju nagrzewa się podczas pracy. Wynika to z siły tarcia pomiędzy szczotkami, a ruchomą częścią silnika. W związku z tym silniki takie są o wiele bardziej narażone na awarie, które mogą pojawić się w czasie użytkowania. Szczotki powodują również dodatkowy hałas. Nieco nowszą konstrukcją są silniki bezszczotkowe, które charakteryzują się mniejszym poziomem hałasu, ale nie osiągają wysokich obrotów.

Zdecydowanie najlepiej wypadają silniki inwerterowe. Ze względu na fakt, że silnik nie nagrzewa się w trakcie pracy jest on zdecydowanie mniej podatny na różnego rodzaju awarie. Jedynym elementem silnika, który z czasem się zużywa są łożyska. Dzięki nieobecności szczotek możliwe jest również zastosowanie innej konstrukcji obudowy silnika, co w dużej mierze pozwala na lepsze odprowadzanie wody. Silnik taki jest również bardzo cichy i osiąga wysokie obroty. Największą zaletą silnika inwerterowego jest jednak stosunkowo niski pobór mocy, co sprawia, że takie rozwiązanie stosowane jest w pralkach wysokiej klasy energetycznej.

Modele pralek Beko z silnikiem inwerterowym

Pralka Beko WTV6632XBW to model w najwyższej klasie energetycznej A+++ – 10%. Dzięki temu pralka zużywa bardzo niewiele energii elektrycznej i polecana jest osobom, dla których troska o środowisko naturalne nie jest obca. Pralka posiada wiele bardzo przydatnych programów, jak na przykład program dla alergików, program dla właścicieli zwierząt, czy superszybki program Xpress Super Short. Elektroniczny system wyważania wsadu pozwala na optymalne rozłożenie prania w pralce, a przez to na zmniejszenie hałasu i osiągnięcie wyższej prędkości wirowania.

Model WTV7632XBW jest to pralka o dużej ładowności – aż do siedmiu kilogramów. Zwracają też uwagę duże drzwi, których średnica wynosi trzydzieści cztery centymetry. Podobnie jak wcześniej opisany model pralka znajduje się w najwyższej klasie energetycznej A+++ -10%. Pralka zaopatrzona jest w funkcję Fresh Therapy, która umożliwia pozostawienie prania w pralce na nawet osiem godzin po zakończeniu prania.

Na uwagę zasługuje również model WTV9612XBW. Jest to pralka o ładowności aż dziewięciu kilogramów. Jej dużą zaletą jest funkcja Self Clean. Jest to specjalny program służący do bardzo skutecznego czyszczenia bębna i pozostałych wewnętrznych części pralki. Jest to niezwykle istotne ze względu na możliwość rozwoju w pralce różnego rodzaju grzybów i bakterii, wpływających zarówno na zapach wypranych rzeczy, jak i na żywotność pralki.

silnik inwerterowy w pralce Pralka Beko WTV 6632 XBW

Pojemność znamionowa (kg): 6
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 137
Roczne zużycie wody (litr/rok): 8799
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1200
Ilość programów: 15
Instalacja: wolnostojąca
sprawdź cenę
silnik inwerterowy w pralce Pralka Beko WTV 7632 XBW

Pojemność znamionowa (kg): 7
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 156
Roczne zużycie wody (litr/rok): 9899
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1200
Ilość programów: 16
Instalacja: wolnostojąca
sprawdź cenę
silnik inwerterowy w pralce Pralka Beko WTV 9612 XBW

Pojemność znamionowa (kg): 9
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 195
Roczne zużycie wody (litr/rok): 10559
Maksymalna szybkość wirowania (obr/min): 1200
Ilość programów: 15
Instalacja: wolnostojąca
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 2 Średnia: 5]

4 thoughts on “Silnik inwerterowy w pralce, dlaczego jest tak dobry?

  1. „Zdecydowanie najlepiej wypadają silniki inwerterowe.”… OK ale co z falownikiem ? Teoretycznie silniki „szczotkowe” są głośniejsze ale czy komuś się zdarzyło wymieniać szczotki w ciągu np. 15 lat życia pralki ? Reklama silników inwertorowych podkreśla ich „trwalość” ale nic nie mówi o elektronicznych sterownikach które czasami się psują a kosztują tyle co połowa nowej pralki. W sprzęcie AGD zawodzi najczęściej elektronika a nie urządzenia elektryczne a serwisantów znających się na elektronice nie ma za wielu. Poza tym, przypominam, że postarzenie sprzętu AGD najłatwiej jest przeprowadzić poprzez zamontowanie kiepskiego elementu elektronicznego, aczkolwiek producenci potrafią wszystko zepsuć, np. w mojej pralce ładowanej od góry po 7 latach urwał się czop z łożyskami przyspawany do bębna i to nie był odosobniony przypadek.

  2. w mojej pralce Whirpool z silnikiem inwertorowym kupionej miesiąc temu po każdym skończonym prani jest bardzo ciepły bęben i ciepłe zagniecione pranie,czy to normalne w pralkach z tym silnikiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *