Okap do zabudowy – jaki będzie najlepszy do małej kuchni?
Choć wielu osobom wydaje się, że okap nie jest potrzebny w kuchni, pełni on bardzo ważną funkcję. Mianowicie usuwa nieprzyjemne zapachy powstające podczas gotowania, pochłania wilgotne opary, a także unoszące się w powietrzu drobinki tłuszczu. Dzięki temu oczyszcza powietrze i pomaga utrzymać kuchnię w czystości. Jeśli mamy małe wnętrze, w którym każdy centymetr wolnej przestrzeni jest na wagę złota, powinniśmy wybrać okap do zabudowy. Który model będzie najlepszy?
Okap szafkowy – ukryty w szafce kuchennej
Okap szafkowy, nazywany również wkładem, to doskonałe rozwiązanie do małej kuchni. Montuje się go na dnie szafki kuchennej, dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca, a do tego jest praktycznie niewidoczny. Taki model cechuje się dobrą wydajnością, generuje stosunkowo niski hałas, a poza tym może pracować zarówno jako wyciąg, jak i pochłaniacz. Warto dodać, że okapy szafkowe występują w wielu rozmiarach – od mniej niż 50 cm szerokości do nawet 90 cm, dzięki czemu łatwo można je dopasować do zabudowy kuchennej.
Okap teleskopowy – uruchamiany poprzez wyciąganą szufladkę
Teleskopowy okap do zabudowy występuje także pod nazwą szufladkowy. Pod względem konstrukcyjnym jest podobny do modelu szafkowego – montuje się go na dnie szafki, dzięki czemu nie zajmuje wiele przestrzeni i nie rzuca się w oczy. Jego cechą charakterystyczną jest ruchoma szufladka, której wysunięcie automatycznie uruchamia okap. Jeśli będziemy go wyłączyć, wystarczy z powrotem wsunąć szufladkę.
Okap sufitowy – praktycznie niewidoczny
Osobom, które mają ograniczoną przestrzeń w kuchni, polecane są również okapy sufitowe, ponieważ są dyskretne i nie zajmują dużo miejsca. Nie oznacza to jednak, że taki okap do zabudowy sprawdzi się jedynie w przypadku małych pomieszczeń. Wręcz przeciwnie – będzie również świetnym wyborem do kuchni otwartej na salon. Skutecznie usunie zapachy i wilgotne opary, a jednocześnie nie zaburzy aranżacji wnętrza. Jak sama nazwa wskazuje, taki okap instaluje się w suficie – może być to zarówno sufit podwieszanym, jak i ten właściwy. Z racji swojej lokalizacji, ręczne sterowanie okapem byłoby bardzo utrudnione, dlatego takie modele są w większości sterowane za pomocą pilota. Niektórzy producenci montują w nich również nowoczesne sterowanie gestami.
Okap blatowy – do montażu w blacie kuchennym
Ostatnim rodzajem okapu do zabudowy jest model blatowy, który może pracować wyłącznie w obiegu zamkniętym. Oznacza to, że powietrze oczyszczane jest przez zamontowane filtry, a następnie wypuszczane przez dno szafki. Taki okap występuje w różnych wersjach – może być wysunięty na stałe albo wysuwany jedynie podczas gotowania. W obu przypadkach silnik w całości znajduje się pod blatem kuchennym, dzięki czemu urządzenie prezentuje się niezwykle efektownie. Do modeli blatowych można również zaliczyć okapy zintegrowane z płytą grzewczą. Montuje się je wraz z płytą na blacie, np. między palnikami. Blatowy okap do zabudowy może pochwalić się wysoką wydajnością. Dzięki temu, że znajduje się tuż przy kuchence, od razu pochłania zapachy i zanieczyszczenia, jeszcze zanim wzbiją się w powietrze i zaczną roznosić po całym mieszkaniu.
Okap teleskopowy Gorenje BHP523E10X Rodzaj okapu: Teleskopowy Klasa efektywności energetycznej: C Szerokość (mm): 500 Roczne zużycie energii (kWh/rok): 48.6 Ilość prędkości: 3 | sprawdź cenę | |
Okap wkład Kernau KBH 1460 B Rodzaj okapu: Wkład Klasa efektywności energetycznej: A Szerokość (mm): 596 Roczne zużycie energii (kWh/rok): 51 Ilość prędkości: 4 | sprawdź cenę | |
Okap wkład Amica OMC6451B HC Rodzaj okapu: Wkład Klasa efektywności energetycznej: A Szerokość (mm): 600 Roczne zużycie energii (kWh/rok): 52 Ilość prędkości: 4 | sprawdź cenę |
Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.