pralka na lata

W społeczeństwie dużo mówi się o awaryjności sprzętów AGD. Jeśli nie chcesz, aby ten problem dotknął i Ciebie, wybierając urządzenia do domu, powinieneś zwrócić uwagę na elementy, które najszybciej się zużywają i są najbardziej narażone na awarie. Sprawdźmy zatem, jakie parametry powinna mieć pralka, aby niezawodnie służyła Ci przez długie lata.

Pralka na lata – jaki silnik?

Jednym z elementów pralki, który wpływa na jej wydajną pracę i stanowi o żywotności, jest silnik. W starszych i tańszych modelach montowane są silniki klatkowe (szczotkowe), które wytwarzają energię mechaniczną na skutek tarcia szczotek. Niestety szczotki podczas pracy generują dość duży hałas, a z czasem się zużywają. Jeśli więc chcesz, aby pralka służyła Ci przez dłuższy czas, powinieneś wybrać model z silnikiem inwerterowym, np. pralkę Beko WTV 7632 XBW. Taki silnik jest całkowicie pozbawiony szczotek (dlatego bywa zamiennie nazywany bezszczotkowym), dzięki czemu jest o wiele trwalszy i cichszy niż napęd klatkowy. Poza tym umożliwia szybki start cyklu prania i płynną regulację prędkości obrotowej.

Trwała i odporna na korozję grzałka

Kolejnym ważnym elementem pralki jest grzałka, której zadaniem jest podgrzewanie wody do ustawionej temperatury. Producenci sprzętów AGD powszechnie stosują w swoich pralkach grzałki stalowe. Należy jednak pamiętać, że z upływem czasu gromadzą się na nich osady, które wytrącają się z wody. Taka grzałka będzie potrzebowała więcej czasu na podgrzanie wody, przez co zużyje więcej energii. Aby uniknąć takich sytuacji, marka Beko wyposaża swoje pralki w grzałki niklowane Hi-Tech (duży wybór modeli znajdziesz tutaj). Są one pokryte warstwą niklu, która chroni je przed korozją, tym samym zwiększając ich trwałość.

pralka na lata

Ochrona przed skokami napięcia

Jedną z przyczyn awarii urządzeń elektrycznych mogą być skoki napięcia. Zbyt niskie napięcie w sieci może doprowadzić do awarii pralki, natomiast zbyt wysokie nawet do jej spalenia. Dobra pralka na lata powinna więc posiada specjalny system zabezpieczeń, który ochroni jej układ elektryczny. Taki system mają pralki Beko, np. wspomniany wcześniej model WTV 7632 XBW. System ten chroni przed niespodziewanymi skokami napięcia, co przekłada się na dłuższą żywotność układu elektrycznego. Co więcej, system automatycznie wznowi pracę pralki po przerwie w dostawie prądu.

System wyważania wsadu

Pralka na lata to taka, z której będziesz mógł bezproblemowo korzystać przez kilka lat. Pamiętaj, że trwałość pralki nie zależy jedynie od jej wykonania i zastosowanych w niej elementów, ale również od sposobu użytkowania. Jeśli nie będziesz przestrzegał wskazówek dostarczonych przez producenta, łatwo możesz doprowadzić do jej awarii. Najczęstszym błędem, jaki popełniamy podczas prania jest umieszczenie w bębnie zbyt dużej ilości ubrań. Odbija się to nie tylko na jakości odzieży, ale również na silniku pralki. Musi on bowiem wykonywać wytężoną prace, by zapewnić optymalne efekty prania. W takiej sytuacji pomocny okazuje się elektroniczny system wyważania wsadu. Znajdziesz go w wielu pralkach Beko, m.in. w modelu WTV 7632 XBW. Ten praktyczny system waży ubrania i rozkłada je równomiernie wewnątrz bębna. W ten sposób eliminuje wibracje i zwiększa stabilność urządzenia podczas wirowania.

pralka na lata Pralka Amica WA1S 712CLiSMG

Pojemność znamionowa (kg) 7
Klasa efektywności energetycznej B
Zużycie energii na 100 cykli prania (kWh) 51
Ważone zużycie wody na cykl prania (litrów) 45
Klasa efektywności wirowania: A+++
Ilość programów: 16
Rodzaj sterowania Elektromechaniczne
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *