Jak odkamienić ekspres do kawy domowym sposobem?

0
jak odkamienić ekspres do kawy

jak odkamienić ekspres do kawy

Nie każdy ma świadomość, że w ekspresie do kawy również gromadzi się kamień. Zazwyczaj oczyszczamy jedynie AGD do łazienki, czyli pralkę, czy też suszarkę. Zapominamy o sprzętach użytkowanych w kuchni. Warto wiedzieć, że nadmiar kamienia może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia urządzenia. W takiej sytuacji będzie ono nadawało się jedynie do wymiany. Na szczęście można uniknąć niepotrzebnego wydatku.

Systematyczne odkamienianie sprzętu

Ekspres to dla wielu osób niezbędny sprzęt AGD. Istotne jest to, aby odkamieniać go systematycznie. W ten sposób można zniwelować ryzyko przedwczesnej awarii. Oczywiście nie ma konieczności czyszczenia go raz na kilka dni. Wystarczy robić to raz na dwa-trzy miesiące.

Należy pamiętać, że kamień pogarsza smak kawy. Woda nie jest maksymalnie podgrzana, gdyż osadza się on na ściankach bojlera. Ponadto w przygotowanej kawie można zauważyć białe płatki, czyli oderwany kamień. Może on też wejść w reakcję chemiczną z innymi minerałami. Wszystko to negatywnie wpływa na walory smakowe gorącego napoju.

jak odkamienić ekspres do kawy

Jak odkamienić ekspres do kawy? Domowe sposoby

Chociaż na rynku dostępne są liczne specjalistyczne preparaty do odkamieniania, istnieją też domowe metody, które są równie skuteczne. Są one nie tylko tańsze, ale również bardziej przyjazne dla środowiska. Zanim sięgniesz po gotowe środki, warto poznać naturalne sposoby walki z kamieniem w ekspresie do kawy.

Odkamienianie ekspresu octem

Proces odkamieniania ekspresu do kawy można przeprowadzić za pomocą roztworu wody i octu. Jest to świetna opcja dla tych, którzy pragną zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Pierwszym krokiem jest przeczyszczenie pojemnika na kawę oraz filtru. Następnie wykonujemy roztwór – 2/3 wody oraz 1/3 octu. Wlewamy go do pojemnika, a następnie uruchamiamy urządzenie (tak, jak podczas przygotowywania kawy). Mieszanki nie wylewamy od razu. Pozostawiamy ją w pojemniku przez około 15-20 minut.

Ocet może pozostawiać nieprzyjemny zapach. Z tego względu po wylaniu roztworu należy wlać do pojemnika zwykłą wodę i włączyć urządzenie. Proces ten można powtórzyć kilkakrotnie. Na koniec należy dokładnie umyć filtr oraz pojemnik na kawę.

jak odkamienić ekspres do kawy

Odkamienianie ekspresu – soda oczyszczona

Odkamienianie za pomocą sody oczyszczonej przebiega bardzo podobnie. W tym przypadku do 1 l wody należy wsypać około 1/4 szklanki sody. Mieszanka będzie gotowa, gdy proszek całkowicie się rozpuści. Roztwór wlewamy do pojemnika na kawę, a następnie uruchamiamy ekspres.

Czyszczenie urządzenia przebiega podobnie, jak w poprzednim przypadku. Można tutaj wykorzystać np. szczoteczkę do zębów, gdyż za jej pomocą można wyczyścić nawet najmniejsze zakamarki.

Jak odkamienić ekspres do kawy kwaskiem cytrynowym?

Kwasek cytrynowy z pewnością posiada w domu większość osób. Przygotowujemy roztwór z wody i kwasku cytrynowego. Po wstępnym oczyszczeniu wlewamy go do pojemnika na kawę. Uruchamiamy ekspres, a po przygotowaniu „kawy” pozostawiamy mieszankę na około 15 minut.

Wlewamy wodę do pojemnika i ponownie włączamy urządzenie. Sprzęt AGD musi być dokładnie oczyszczony przed użyciem. Na koniec warto wyczyścić również filtr.

jak odkamienić ekspres do kawy Ekspres ciśnieniowy Nivona CafeRomatica 756

Moc (W): 1455
Ciśnienie (bar): 15
Rodzaj kawy: mielona, ziarnista
Młynek: Tak
Spienianie mleka: Tak
sprawdź cenę
jak odkamienić ekspres do kawy Ekspres ciśnieniowy Philips LatteGo Seria 2200 EP2235/40

Moc (W): 1500
Ciśnienie (bar): 15
Rodzaj kawy: mielona, ziarnista
Młynek: Tak
Spienianie mleka: Tak
sprawdź cenę
jak odkamienić ekspres do kawy Ekspres ciśnieniowy Siemens EQ.500 TP501R09

Moc (W): 1500
Ciśnienie (bar): 15
Rodzaj kawy: mielona, ziarnista
Młynek: Tak
Spienianie mleka: Tak
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *