Garnki na płytę indukcyjną – czym powinny się charakteryzować?

0
garnki na indukcję

co powinny mieć garnki na indukcję

Płyty indukcyjne są cenione przez użytkowników za szybkość nagrzewania, wygodną obsługę i bezpieczeństwo podczas gotowania. Ze względu na swój specyficzny sposób działania wymagają jednak używania naczyń ze specjalnym dnem. Jak więc wybrać odpowiednie garnki na płytę indukcyjną?

Garnki na płytę indukcyjną – jakie muszą mieć cechy?

Nie wszystkie garnki nadają się do użytkowania na płycie indukcyjnej. Jeśli więc wcześniej gotowaliśmy na gazie, najprawdopodobniej będziemy musieli zakupić nowy zestaw garnków i patelni. Czym powinny się charakteryzować? Przede wszystkim garnki na indukcję muszą mieć ferromagnetyczne dno. Jeśli go nie będzie, urządzenie nie będzie w stanie wykryć garnków, a co za tym idzie – nici z gotowania. Dno jest więc najważniejszym elementem garnka. Powinno być płaskie i możliwie jak najgrubsze, dzięki czemu zapewni równomierne rozprowadzanie ciepła i nie ulegnie odkształceniu. Wybierając garnki, warto postawić na takie, których średnica będzie dopasowana do średnicy pola grzewczego. W przeciwnym razie płyta może mieć kłopot z ich wykryciem. Jeśli nasze urządzenie nie ma pól albo ma podłużne pola, wtedy ten problem nie występuje. Jakkolwiek postawimy garnek, płyta go automatycznie wykryje.

garnki na indukcję

Jak płyta indukcyjna wykrywa garnek?

Konieczność zakupu specjalnych garnków jest podyktowana sposobem działania płyty indukcyjnej. Pod jej powierzchnią zamontowane są specjalne cewki, które wytwarzają szybkozmienne pole magnetyczne. Strumień pola magnetycznego w kontakcie z metalem wywołuje powstawanie prądów wirowych, a te wydzielają ciepło i mocno rozgrzewają dno naczynia. Właśnie dlatego garnki muszą mieć właściwości ferromagnetyczne, aby spełniały swoje zadanie.

Jak sprawdzić, czy garnek nadaje się na indukcję?

Garnki na indukcję zazwyczaj posiadają specjalne oznaczenia na dnie w postaci cewki, które przypomina połączone ze sobą pętelki. Symbolowi często towarzyszy również napis „Induction”. W przypadku braku oznaczeń można bardzo łatwo sprawdzić, czy naczynie nadaje się na indukcję. Wystarczy do dna przyłożyć magnes. Jeśli go przyciągnie, a jego dno jest płaskie, powinien bez problemów zadziałać na płycie. Warto wspomnieć, że niektórzy producenci wyposażają swoje urządzenia w funkcje, które pozwalają sprawdzić kompatybilność garnków. W płytach indukcyjnych Amica jest to tzw. funkcja CheckPot. Gdy umieścimy garnek na polu grzejnym, płyta od razu poinformuje nas o jego kompatybilności. Jeśli na wyświetlaczu pojawi się wartość 60 lub więcej, naczynie będzie działało na indukcji. Niższe wartości oznaczają, że garnek będzie kompatybilny, ale nie w optymalnym stopniu. Natomiast wynik 00 informuje o braku kompatybilności.

garnki na indukcję

Dlaczego warto kupić płytę indukcyjną?

Powodów, dla których warto kupić płytę indukcyjną, jest mnóstwo. Przede wszystkim nagrzewa ona tylko dno naczynia. Powierzchnia całej płyty pozostaje zimna, dlatego ryzyko poparzenia się jest naprawdę znikome. Ogromnym plusem jest intuicyjna obsługa i szybkość nagrzewania, co pozwala znacznie skrócić czas przyrządzania potraw. Poza tym indukcja jest bezpieczniejsza dla dzieci niż płyta gazowa czy ceramiczna. Dodatkowo większość z nich ma blokadę ChildLock, która umożliwia zablokowanie całego panelu sterowania. W ten sposób zyskujemy gwarancję, że najmłodsi nie włączą urządzenia pod naszą nieobecność.

garnki na indukcję Zestaw garnków Maestro MR-3501-6L

Powłoka wewnętrzna: Ze stali nierdzewnej
Możliwość używania na kuchniach indukcyjnych: Tak
Zawartość zestawu:
Pokrywka 22 cm, Pokrywka 24 cm, Garnek 4 l, Garnek 5 l, Rondel z pokrywką 16 cm 1,5 l
sprawdź cenę
garnki na indukcję Zestaw garnków Berghoff Slate Leo 7 el.

Powłoka wewnętrzna: Nieprzywierająca
Możliwość używania na kuchniach indukcyjnych: Tak
Zawartość zestawu: Garnek 20 cm, Garnek 24 cm, Patelnia 24 cm, Rondel 18 cm, Pokrywka 18 cm, Pokrywka 20 cm, Pokrywka 24 cm
sprawdź cenę
garnki na indukcję Zestaw garnków Resto Anser 6 el.

Powłoka wewnętrzna: Nieprzywierająca
Możliwość używania na kuchniach indukcyjnych: Tak
Zawartość zestawu: Rondel: 1,9 l, Garnek 20 cm: 3,6 l, Garnek 18 cm: 2,7 l
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *