Sokowirówka – jak działa? Czym kierować się przy jej wyborze?
Sokowirówka to tradycyjny sprzęt AGD, który umożliwia przygotowanie domowego soku z owoców i warzyw. Obecnie oferta sokowirówek jest bardzo bogata, gdyż dostępne modele różnią się wyglądem, funkcjonalnością i parametrami technicznymi. Jak więc wybrać dobrą sokowirówkę, która pomoże nam przygotować pyszny i zdrowy sok?
Jak działa sokowirówka?
Każda sokowirówka składa się z korpusu z silnikiem, ostrzy, sitka, a także pojemnika na sok i pojemnika na miąższ. Korpus przykrywa pokrywka ze specjalnym otworem, przez który wrzuca się do środka warzywa i owoce. Produkty dostają się do sitka, mającego specjalne otwory. Po uruchomieniu urządzenia sitko obraca się z bardzo dużą prędkością, wytwarzając siłę odśrodkową. Dzięki temu produkty zostają dociśnięte do bocznych ścianek urządzenia. Następnie ostrza razem z sitkiem rozcierają składniki aż do uzyskania jednolitej masy. W ten sposób przez sitko z mikrootworami przedostaje się sok, który spływa do specjalnego pojemnika. Natomiast miąższ pozostaje na sicie. Jeśli sokowirówka pracuje w obiegu otwartym i ma automatyczne oddzielanie miąższu, trafia on bezpośrednio do pojemnika. Nie ma więc potrzeby każdorazowego usuwania nagromadzonego miąższu.
Sokowirówka czy wyciskarka wolnoobrotowa?
Kiedyś sokowirówki znajdowały się w każdej kuchni. Jednak teraz coraz częściej są zastępowane bardziej nowoczesnymi wyciskarkami. Sokowirówki pracują bardzo szybko, dzięki czemu w stosunkowo krótkim czasie można przygotować dużą ilość soku. Uzyskany sok jest wodnisty bez miąższu, co szczególnie docenią osoby, które nie przepadają za napojami z miąższem i kawałkami owoców.
Natomiast wyciskarki działają w zupełnie inny sposób. W przeciwieństwie do sokowirówek nie rozdrabniają produktów, tylko je miażdżą, dzięki czemu uzyskany sok jest gęstszy, ma więcej właściwości odżywczych i można go dłużej przechowywać w lodówce, ponieważ utlenia się tylko w niewielkim stopniu. Warto dodać, że wyciskarka wolnoobrotowa doskonale radzi sobie z wyciskaniem soku z różnych produktów. Przed zakupem jednego z tych urządzeń, warto się zastanowić, z jakich owoców i warzyw będziemy przygotowywać soki. Sokowirówka doskonale nadaje się do twardych warzyw i owoców – do marchewek, do buraków i do jabłek. Natomiast wyciskarka wolnoobrotowa poradzi sobie ze wszystkimi rodzajami produktów. Nadaje się do owoców twardych, miękkich, jak i bardzo drobnych, a także do ziół i warzyw liściastych.
Czym się kierować przy wyborze sokowirówki?
Choć na rynku pojawiły się inne rodzaje urządzeń do przygotowywania soku, sokowirówki wciąż cieszą się dużą popularnością. Ich oferta jest bardzo szeroka, a w sklepach znajdziemy zarówno podstawowe, jak i bardziej zaawansowane modele. Aby sokowirówka dobrze wywiązywała się ze swojego zadania, przed zakupem warto zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów:
-
Moc – jest to ważny parametr, ponieważ to w dużej mierze od mocy zależy, z jakich produktów będziemy mogli przygotować sok. Sokowirówki dostępne w sprzedaży zazwyczaj mają moc od 300 do 700 W. Jeśli jednak zależy nam na przygotowywaniu soku z twardych produktów, powinniśmy wybrać model o dużej mocy, powyżej 400 W.
-
Sitko – sitko może być wykonane z plastiku lub stali nierdzewnej. Sitka plastikowe mają niewielkie rozmiary i zazwyczaj stosuje się je w najtańszych modelach urządzeń. Lepszym rozwiązaniem są sitka stalowe, których ściany wykonane są z mikrosiatki. Takie sitka są wytrzymałe i bez problemu znoszą duże obciążenia.
-
Ostrza – są to maleńkie ząbki, które zazwyczaj znajdują się na dnie sitka. To one razem z sitkiem rozdrabniają produkty na jednolitą masę. Ostrza powinny być gęsto i równomiernie rozmieszczone, dzięki czemu zapewnią efektywną pracę sokowirówki.
-
Otwór wsadowy – warto zwrócić uwagę na wielkość otworu wlotowego. Jeśli będzie zbyt mały, wszystkie warzywa i owoce trzeba będzie kroić na mniejsze kawałki, co zajmie nam więcej czasu.
-
Pojemność pojemnika na miąższ i odpadki – jeśli nie chcemy przerywać pracy sokowirówki, wybierzmy urządzenie, które ma duży pojemnik na sok i miąższ. Dzięki temu przygotujemy dużą ilość soku bez konieczności opróżniania pojemników.
- Regulacja obrotów – niektóre sokowirówki oferują możliwość regulacji prędkości pracy. Dzięki temu prędkość obrotów można dopasować do rodzaju produktów, z których wyciskany jest sok.
Co jeszcze wpływa komfort użytkowania sokowirówki?
-
Dodatkowe funkcje – warto zwrócić uwagę, jakie dodatkowe funkcje oferuje sokowirówka. Jedną z nich jest blokada kapania, która zapobiega wyciekowi resztek soku po wyłączeniu urządzenia. Praktyczną opcją jest również bieg wsteczny (inaczej funkcja reverse), który zapobiega blokowaniu produktów w sokowirówce.
-
Dodatkowe wyposażenie – podstawowym wyposażeniem każdej sokowirówki jest popychacz. Niektóre modele mają jednak w zestawie po kilka filtrów, które pozwalają przygotowywać nie tylko soki, ale również przeciery, sosy czy nawet bitą śmietanę.
-
Mycie w zmywarce – wiele osób rezygnuje z użytkowania sokowirówki ze względu na trudność mycia jej elementów. Warto więc wybierać modele, których poszczególne elementy można z powodzeniem umyć w zmywarce.
- Obudowa – zazwyczaj wykonana jest z tworzywa sztucznego lub stali. Modele plastikowe są lżejsze i tańsze. Natomiast obudowa stalowa jest wytrzymalsza, ale za to więcej waży. Wybierając sokowirówkę, warto wybrać model bez BPA, gdyż jest związek, który może negatywnie wpływać na nasze zdrowie.
Jaką sokowirówkę wybrać? Polecane modele
Na rynku znajdziemy wielu producentów, którzy oferują godne polecenia sokowirówki. Są to m.in.: Zelmer, Ariete, Bosch, Braun, Kenwood, Philips, Adler czy Optimum.
Sokowirówka Bosch MES4010 Moc (W): 1200 Ilość prędkości: 3 Blokada kapania: Tak Automatyczne oddzielanie miąższu: Tak |
sprawdź cenę | |
Sokowirówka Braun J 700 Multi Moc (W): 1000 Ilość prędkości: 2 Blokada kapania: Tak Regulacja gęstości soku: Tak |
sprawdź cenę | |
Sokowirówka Kenwood Excel JE850 Moc (W): 1500 Ilość prędkości: 2 Blokada kapania: Tak Automatyczne oddzielanie miąższu: Tak |
sprawdź cenę |
Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.