Odkurzacz workowy czy bezworkowy – który wybrać?

0
odkurzacz workowy czy bezworkowy

odkurzacz workowy czy bezworkowy - który wybrać

Odkurzacz jest sprzętem, bez którego trudno byłoby się obejść w domu. Pomaga nam szybko pozbyć się kurzu, sierści zwierząt i innych zanieczyszczeń z różnych powierzchni. Obecnie oferta odkurzaczy jest bardzo szeroka, dlatego postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się modelom workowym i bezworkowym. Z dzisiejszego artykułu dowiecie się, jakie są zalety i wady obu rozwiązań. Dzięki temu łatwiej zdecydujecie, jaki model lepiej sprawdzi się w waszym domu – odkurzacz workowy czy bezworkowy.

Odkurzacz workowy – największe zalety

Do najpopularniejszych odkurzaczy na rynku należą modele workowe. Dzięki temu dostępne są w wielu rozmiarach i kolorach, różnią się zamontowanymi filtrami i wyposażeniem. Ze względu na tak bogatą ofertę, każdy znajdzie model dopasowany do swoich potrzeb. Zaletą odkurzaczy workowych jest również dodatkowa filtracja, którą zapewniają worki. Modele z workami papierowymi są uznawane za bardzo higieniczne, dlatego docenią je w szczególności alergicy. Takie worki są bowiem jednorazowe, więc po skończonym odkurzaniu, wystarczy wyrzucić je do kosza. W ten sposób znacznie ograniczymy kontakt z zanieczyszczeniami i alergenami. Warto dodać, że odkurzacz workowy podczas pracy generuje mniej decybeli niż model cyklonowy.

odkurzacz workowy czy bezworkowy

Jakie wady mają odkurzacze workowe?

Jak wszystkie sprzęty AGD, odkurzacze workowe również mają pewne wady. Jako największą wymienia się konieczność systematycznego kupowania worków, co generuje dodatkowe koszty. Jest to również niekorzystne dla środowiska naturalnego, ponieważ wyrzucając stare worki i kupując nowe, przyczyniamy się do produkcji większej ilości śmieci. Warto również wspomnieć, że od poziomu zapełnienia worka będzie zależeć siła ssąca odkurzacza.

odkurzacz workowy czy bezworkowy Odkurzacz workowy Gorenje VCEA11CXWII

Moc (W): 750
Poziom hałasu (dB): 78
Regulacja mocy ssania: Tak
Pojemność worka (l): 2
sprawdź cenę
odkurzacz workowy czy bezworkowy Odkurzacz workowy Bosch Serie 4 BGL38WH2

Moc (W): 600
Poziom hałasu (dB): 79
Regulacja mocy ssania: Tak
Pojemność worka (l): 4
sprawdź cenę
odkurzacz workowy czy bezworkowy Odkurzacz workowy Electrolux New Ultra Silencer EUSC66-SB


Moc (W): 600
Poziom hałasu (dB): 64
Regulacja mocy ssania: Tak
Pojemność worka (l): 3,5
sprawdź cenę

Jakie są największe zalety odkurzaczy bezworkowych?

Odkurzacze bezworkowe nazywane są również cyklonowymi, co zawdzięczają swojemu sposobowi działania. Zasysają powietrze wraz z zanieczyszczeniami, a następnie dzięki sile odśrodkowej odwirowują brud, który trafia do specjalnego pojemnika. Natomiast powietrze przechodzi jeszcze przez zamontowany filtr, a następnie już oczyszczone wydmuchiwane jest do pomieszczenia. Taki system sprawia, że odkurzacze bezworkowe cechują się niską reemisją kurzu do otoczenia. Producenci stosują w swoich urządzeniach różne rodzaje filtrów – za najlepsze uznawane są filtry HEPA.

Dzięki temu, że takie odkurzacze nie wykorzystują worków, są uznawane za bardzo ekologiczne. Ponadto wiele z nich plasuje się w wysokiej klasie energetycznej A, co sprawia, że zużywają mniejszą ilość energii. Warto również wspomnieć, że odkurzacz bezworkowy jest tani w eksploatacji, a zapełnienie pojemnika w żaden sposób nie wpływa na jego siłę ssącą.

odkurzacz workowy czy bezworkowy

Odkurzacze bezworkowe – wady

Brak worka, czyli to, co jest uznawane za największą zaletę odkurzacza cyklonowego, jest jednocześnie jego wadą. Wszystko przez to, że pojemnik, w którym zbierają się zanieczyszczenia, wymaga regularnego opróżniania i mycia. Jest to konieczne, gdyż w zabrudzeniach bardzo szybko mogą rozwinąć się bakterie i grzyby. Samo mycie pojemnika może nie jest bardzo wymagające, ale niestety naraża nas na kontakt z zabrudzeniami. Ze względu na swoją konstrukcję, odkurzacze bezworkowe są zazwyczaj większe i cięższe niż workowe. Poza tym są od nich droższe, aczkolwiek zakup takiego odkurzacza jest wydatkiem jednorazowym, gdyż nie poniesiemy dalszych kosztów eksploatacyjnych.

odkurzacz workowy czy bezworkowy Odkurzacz bezworkowy Amica VM 4011

Moc (W): 800
Poziom hałasu (dB): 79
Regulacja mocy ssania: Tak
Pojemność zbiornika (l): 1,5
sprawdź cenę
odkurzacz workowy czy bezworkowy Odkurzacz bezworkowy Bosch Serie 4 BGC21X350

Moc (W): 600
Poziom hałasu (dB): 78
Regulacja mocy ssania: Tak
Pojemność zbiornika (l): 2
sprawdź cenę
odkurzacz workowy czy bezworkowy Odkurzacz bezworkowy Samsung VC07K51L9H1

Moc (W): 750
Poziom hałasu (dB): 78
Regulacja mocy ssania: Tak
Pojemność zbiornika (l): 2
sprawdź cenę

Odkurzacz workowy czy bezworkowy – jaki wybrać?

Wybór między odkurzaczem workowym a bezworkowym to kwestia indywidualnych preferencji oraz specyfiki użytkowania. Odkurzacze workowe cechują się higienicznym sposobem zbierania brudu, ale wymagają regularnej wymiany worków, co generuje dodatkowe koszty. Z kolei odkurzacze bezworkowe eliminują potrzebę zakupu worków, ale ich opróżnianie może być mniej higieniczne. Kluczowe jest również uwzględnienie skuteczności filtracji, zwłaszcza dla alergików. Zarówno modele workowe, jak i bezworkowe mają swoje zalety i wady, dlatego warto dokładnie przemyśleć swoje potrzeby przed podjęciem decyzji. Ostateczny wybór zależy od indywidualnych priorytetów każdego użytkownika.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *