Jak wybrać dobry odkurzacz automatyczny?

0
odkurzacz automatyczny

Odkurzanie nie należy do zbyt chętnie wykonywanych czynności. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują coraz to nowsze urządzenia, które znacznie ułatwiają życie. Do takich sprzętów należy odkurzacz automatyczny, który samodzielnie przemieszcza się po mieszkaniu zbierając napotkane po drodze zabrudzenia. Jak wybrać model, który spełni nasze oczekiwania?

Moc silnika

Na wstępie warto przyjrzeć się, jaką moc oferuje silnik naszego urządzenia. Jest to bowiem ważny parametr, który będzie decydował o szybkości i dokładności sprzątania. Warto wybierać modele o większej mocy, dzięki czemu odkurzacz automatyczny będzie pracował efektywniej. Nie jest jednak powiedziane, że wszystko zależy od mocy silnika, gdyż wpływ na wydajność pracy ma również sam układ czyszczący – ilość i rodzaj zastosowanych szczotek.

System nawigacji

Ważnym elementem robotów sprzątających jest algorytm pracy, dzięki któremu urządzenie będzie przemieszczać się po wszystkich pomieszczeniach w domu. Mniej zaawansowane odkurzacze poruszają się w trybie chaotycznym, co oznacza, że zmieniają kierunek, gdy odbijają się od przeszkód. Zaletą takiego rozwiązania jest dokładność sprzątania, zaś wadą – długi czas pracy. Warto więc postawić na bardziej zaawansowane modele, które potrafią nauczyć się całego rozkładu mieszkania i poruszać się w sposób całkowicie zaplanowany. Dzięki temu, zyskujemy pewność, że robot odkurzy wszystkie pomieszczenia i nie pominie widocznych zabrudzeń.

odkurzacz automatyczny

Pojemnik na zanieczyszczenia

Odkurzacze automatyczne to niewielkie, zazwyczaj okrągłe urządzenie, w którym nie ma zbyt wiele miejsca na pojemnik zbierający zanieczyszczenia. Nie warto zwracać uwagi na zbiorniki mniejsze niż 0,5 l, ponieważ są one niewystarczające nawet do posprzątania małego mieszkania.

Pojemność i czas ładowania akumulatora

Każdy odkurzacz automatyczny porusza się samodzielnie dzięki wbudowanemu akumulatorowi. Warto więc zwrócić uwagę na czas pracy urządzenia na jednym ładowaniu oraz czas ładowania akumulatora. Modele o większej pojemności będą ładować się dłużej, ale za to będą mogły pracować nawet ponad 120 minut. Dzięki temu, odkurzacz na jednym ładowaniu będzie w stanie dokładnie posprzątać całe mieszkanie.

Zastosowane czujniki

Nie sposób pominąć także systemu czujników, ponieważ to dzięki niemu robot sprawnie porusza się po całym mieszkaniu. Zdecydowanie do najważniejszych należą czujniki zbliżeniowe, dzięki którym odkurzacz zatrzyma się kilka centymetrów od napotkanej przeszkody, np. od ściany. Ważne są również czujniki uskoku terenu. Ich brak może spowodować, że robot spadnie ze schodów i w rezultacie uszkodzi swoją elektronikę. Do podstawowych czujników należy również czujnik brudu, który wskazuje odkurzaczowi zanieczyszczenia. Dzięki temu, jego praca jest bardziej dokładna.

odkurzacz automatyczny Odkurzacz automatyczny Hoover HGO320H 011

Pojemność pojemnika na kurz (l) 0.35
Rodzaj filtrów EPA
Zastosowane czujniki Żyroskop
Ilość programów czyszczenia 5
Powrót do stacji ładującej tak
Sprzątanie według harmonogramu tak
Dodatkowe funkcje Mopowanie
odkurzacz automatyczny
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *