4 rodzaje oczyszczaczy powietrza – czy znasz je wszystkie?

0
oczyszczacz

Zanieczyszczone powietrze z łatwością przenika do wnętrz naszych domów. Powodem są nie tylko otwarte okna, ale również niesprawne wentylacje, nieszczelności czy tzw. syndrom chorego budynku. Warto zatem zainwestować w oczyszczacz powietrza, który zadba o odpowiednią jakość powietrza w domu. Na rynku dostępne są oczyszczacze, które różnią się m.in. technologiami i zastosowanymi filtrami. Ze względu na to, że konkretne modele usuwają tylko niektóre zanieczyszczenia, oczyszczacze powietrza możemy podzielić na kilka rodzajów.

Oczyszczacz dla alergika

Alergia to powszechna choroba, która dotyka dużą część współczesnej cywilizacji. Przewlekły katar, kaszel, łzawienie z oczu czy kłopoty z oddychaniem to tylko niektóre objawy uczulenia. Leczenie alergii nie należy do łatwych zadań, a unoszące się w powietrzu pyłki i zanieczyszczenia jeszcze bardziej nasilają jej objawy. Aby ulżyć osobom zmagającym się z uczuleniami, producenci stworzyli specjalne oczyszczacze, które mają za zadanie usuwać z powietrza rozmaite alergeny. Jednym z takich urządzeń jest oczyszczacz powietrza BlueAir Classic 280i (SM), który usuwa do 99,97% zanieczyszczeń, w tym m.in.: pyłki, kurz, roztocza, zarodniki pleśni, sierść i naskórek zwierząt, a także lotne związki organiczne. Jest to zasługą opatentowanej przez producenta technologii HEPASilent, która wykorzystuje zalety filtracji elektrostatycznej i mechanicznej.

Oczyszczacz antysmogowy

Ze względu na wysokie zanieczyszczenie smogiem, producenci sprzętów AGD, stworzyli oczyszczacze powietrza, które świetnie radzą sobie z usuwaniem drobnych cząsteczek PM 10 oraz PM 2,5. Takie modele bazują na kilku rodzajach filtrów, głównie na filtrze węglowym i HEPA. Do oczyszczaczy antysmogowych zalicza się Philips AC 2887/10, który posiada aż 3-stopniową metodę filtracji. Składają się na nią: filtr wstępny, filtr z aktywnym węglem i filtr NanoProtect HEPA, która są w stanie usunąć do 99,97% zanieczyszczeń z powietrza.

oczyszczacz

Oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania

W okresie grzewczym we znaki daje nam się nie tylko smog, ale również suche powietrze. Producenci postanowili więc stworzyć urządzenia, które skutecznie wyeliminują obie te niedogodności. Tak powstał oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania, który oprócz dedykowanych filtrów oczyszczających, posiada również zbiornik na wodę. Dobrym przykładem jest oczyszczacz Panasonic F-VXR35G, który jednocześnie oczyszcza, nawilża i odświeża powietrze. Dzięki technologii nanoe™, uwalnia mikroskopijne cząsteczki wody, które przechwytują alergeny, neutralizują przykre zapachy i nawilżają powietrze.

Jonizator powietrza

Sprzęty elektryczne znajdujące się w naszych domach, tj. komputery czy telewizory, wytwarzają jony dodatnie. Ich przewaga nad jonami ujemnymi przyczynia się do namnażania mikroorganizmów chorobotwórczych, dlatego tak ważna jest odpowiednia jonizacja pomieszczenia. Niektóre oczyszczacze powietrza, jak np. Gorenje OptiAir 203M, posiadają funkcję jonizacji, dzięki której wytwarzają potrzebne jony ujemne. Regularna jonizacja ma wiele zalet. Poprawia samopoczucie i jakość snu, zwiększa koncentrację, a także neutralizuje alergeny i szkodliwe gatunki mikroorganizmów.

oczyszczacz Oczyszczacz powietrza Amica APM 3011

Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2) 24
Wydajność (m3/h) 205
Rodzaj filtrów
Wstępny
Podstawowy filtr PET
HEPA H13
Węglowy
oczyszczacz
oczyszczacz Oczyszczacz powietrza Sharp UA-HG30E-B

Max powierzchnia pomieszczenia (m2) 21
Rodzaj filtrów: Wstępny Zapachu HEPA
Liczba filtrów 3
Czujniki Zanieczyszczenia powietrza
Wilgotności
oczyszczacz
oczyszczacz Oczyszczacz powietrza Philips AC1217/50

Moc (W) 50
Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2) 29
Wydajność (m3/h) 260
Rodzaj filtrów NanoProtect
Liczba stopni oczyszczania 3 prędkości wentylatora + Turbo
oczyszczacz
oczyszczacz Oczyszczacz powietrza Samsung AX 60R5080WD

Moc (W) 60
Maks. powierzchnia pomieszczenia (m2) 60
Wydajność (m3/h) 455
Rodzaj filtrów: Wstępny Węglowy PM 2.5
Liczba stopni oczyszczania 3 prędkości wentylatora
oczyszczacz
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *