Czy klasa energetyczna lodówki ma znaczenie? Zalety lodówek z klasą energetyczną A++

0
klasa energetyczna lodówki

Doniesienia na temat groźnych zmian klimatycznych są obecnie na tyle powszechne, że trafiają nawet do największych sceptyków. Trudno byłoby zachować dystans w obliczu tego problemu, dlatego wiele osób stara się na własną rękę postępować proekologicznie. Ograniczenie zużycia energii przez domową chłodziarkę to dobry sposób, by zacząć wywierać pozytywny wpływ na środowisko – zwłaszcza, że otrzymamy za to nagrodę w postaci sporych oszczędności.

[Aktualizacja 23.03.2021]

Od 1 marca 2021 roku obowiązują nowe etykiety energetyczne dla lodówek. Znikają klasy A+, A++ oraz A+++, natomiast wraca siedmiostopniowa klasa od A do G. Najmniej energooszczędne będą lodówki w klasie G, a najbardziej w klasie. Na razie jednak klasa A pozostaje pusta. Trafią do niej energooszczędne lodówki, które w przyszłości pojawią się na rynku.

Jak dokładnie działa klasa energetyczna lodówki?

Na każdym urządzeniu gospodarstwa domowego, dostępnym w sprzedaży, znajduje się naklejka, na której zamieszczono informacje o prognozowanym zużyciu przez nie energii. To tak zwana etykieta efektywności energetycznej, której obowiązek stosowania wprowadzają przepisy UE. Znajdziemy na niej dane, które pozwolą ocenić roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną czy poziom hałasu, jaki generuje sprzęt AGD.

By ułatwić konsumentom przyswojenie sobie tych danych, stworzono skalę literowo-kolorystyczną, która szereguje modele lodówek od najbardziej do najmniej energooszczędnego. Zastosowane w niej kolory bazują na intuicyjnym systemie, znanym nam ze świateł drogowych. Odcienie zielonego oznaczają sprzęty, które pozwalają na wyjątkowo duże oszczędności energii (klasa A+, A++, A+++). Żółty i jasnopomarańczowy skłaniają do zastanowienia – są ciągle akceptowalne, ale zużycie energii będzie tu proporcjonalnie rosło (klasa A, B, C).

Ciemny odcień pomarańczu oraz czerwień mówią potencjalnemu nabywcy, że warto zatrzymać się przed zakupem (klasa C i D). Korzystanie z lodówki tego typu nie tylko będzie stanowić poważne wykroczenie przeciwko ekologii, ale też równie poważnie wydrenuje portfel użytkownika. Skala oceny efektywności, która stosowana jest w przypadku lodówek domowych, sięga jedynie do D, choć inne sprzęty AGD bywają oznaczane dalszymi literami alfabetu.

Lodówki z klasą energetyczną A++ – przyszłościowy wybór

Energooszczędna lodówka niekiedy nie wydaje się tak atrakcyjna cenowo, jak sprzęt o niższej klasie efektywności. Jednak osoby, których priorytetem jest zakup możliwie najtańszego urządzenia, po pewnym czasie mają szansę odczuć, że nieustannie do niego dopłacają. Jeśli chodzi o powszechne w gospodarstwie domowym sprzęty, lodówka śmiało mogłaby wygrać w konkurencji „największe zużycie prądu”. W przeciwieństwie do wielu innych AGD, pracuje ona nieustannie przez cały rok.

Nic więc dziwnego, że to właśnie lodówka odpowiada za niemal 1/3 naszych rachunków za prąd. Ceny lodówek w klasach A, A+ i A++ nieco różnią się między sobą, zajmując jednak przy tym podobne przedziały. Tymczasem różnice w rocznym zużyciu prądu w przeliczeniu na kilowaty pomiędzy lodówką A i A++ to dużo więcej. W zaawansowanych technologicznie modelach chłodziarek A++, jak lodówka Beko RCNA406I30XB, zastosowano szereg rozwiązań, które redukują pobór energii przez urządzenie. Są to między innymi żarówki LED, dużo bardziej oszczędne w porównaniu do tradycyjnych czy system No Frost, ograniczający występowanie i dystrybucję wilgoci. Lodówka ma też komory o optymalnej kubaturze, dzięki czemu cyrkulacja powietrza między produktami może przebiegać swobodnie.

Inwestując w lodówkę z klasą A++, mamy pewność, że nasz budżet rodzinny zostanie w krótkim czasie zasilony dodatkowymi kwotami. Oczywiście, warto pamiętać, że faktyczne zużycie prądu przez lodówkę w skali roku nie zależy wyłącznie od parametrów podanych przez producenta. Istotna jest tu także higiena korzystania z lodówki w sposób, który nie zmusi agregatu do wytężonej pracy. Jednym z najczęstszych błędów, jakie popełniane są na tym polu, jest zostawianie otwartych drzwiczek lodówki przy sięganiu po kolejne składniki. Nowoczesne modele lodówek A++, jak choćby Beko RCNA366E30ZXP, pomogą nam na szczęście walczyć z tym kosztownym nawykiem. Lodówka Beko wyposażona została w alarm otwartych drzwi, dzięki któremu natychmiast zorientujemy się, że o czymś zapomnieliśmy.

lodówka Lodówka Samsung RB 36R8837S9

Klasa efektywności energetycznej: E
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 263
Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 245
Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 110
Kolor: Inox
sprawdź cenę
efektywność lodówki

Lodówka Bosch KGN 39VLEA

Klasa efektywności energetycznej: E
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 238
Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 279
Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 97
Kolor: Inox
sprawdź cenę
lodówka
Lodówka Beko RCNA 366I60XBN

Klasa efektywności energetycznej: B
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 166
Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 215
Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 109
Kolor: Inox
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *