Kuchnia z lodówką wolnostojącą – jak ją urządzić? Podpowiadamy

0
kuchnia z lodówką wolnostojącą

kuchnia z lodówką wolnostojącą - jak ją urządzić

Lodówka jest sprzętem AGD, bez którego niezwykle trudno wyobrazić sobie współczesną kuchnię. Urządzając wnętrze, warto jednak dobrze zastanowić się, czy lepiej postawić na lodówkę wolnostojącą, czy może w zabudowie. Oba rozwiązania mają swoich zwolenników i przeciwników, dlatego dzisiaj sprawdzimy, jakie zalety i wady ma kuchnia z lodówką wolnostojącą.

Kuchnia z lodówką wolnostojącą – zalety

Coraz więcej osób decyduje się urządzić kuchnię z lodówką niezabudowaną, mimo że pozostałe sprzęty AGD znajdują się w zabudowie. Takie rozwiązanie jest chętnie stosowane zarówno w dużych, jak i małych kuchniach. Lodówka wolnostojąca daje bowiem szersze pole do popisu podczas aranżacji kuchni. Możemy bowiem postawić na chłodziarko-zamrażarkę w innym kolorze niż biały. Czarna lodówka doda kuchni stylu i elegancji, natomiast urządzenie w kolorze inox będzie doskonale komponować się z innymi sprzętami kuchennymi. Możemy dodać kuchni jeszcze więcej barw i ekspresji, wybierając lodówkę w mało spotykanym kolorze, np. czerwonym, niebieskim czy pudrowym. Taka kolorowa lodówka dobrze odnajdzie się w kuchni urządzonej w stylu retro.

kuchnia z lodówką wolnostojącą

Kolejnym atutem lodówki wolnostojącej jest jej mobilność. Dzięki temu można ją bez problemu przestawiać, a nawet zabrać ze sobą w razie przeprowadzki. Jest to również wygodniejsze rozwiązanie w razie awarii. Wystarczy odłączyć lodówkę z gniazdka i wysunąć do przodu. Fachowiec nie będzie mieć problemu z dostępem do poszczególnych elementów urządzenia i będzie mógł łatwiej naprawić usterkę. W przypadku lodówki do zabudowy sytuacja byłaby znacznie bardziej skomplikowana. Naprawa wiązałaby się bowiem z demontażem zabudowy meblowej lodówki. Warto dodać, że lodówka wolnostojąca o tych samych rozmiarach, co model przeznaczony do zabudowy, będzie oferować większą pojemność.

Kuchnia z lodówką wolnostojącą – wady

Powinniśmy pamiętać, że nie zawsze ulokowanie w kuchni lodówki bez zabudowy będzie dobrym rozwiązaniem. W wyjątkowo małych przestrzeniach lub nieustawnych kuchniach znacznie lepszym wyjściem będzie schowanie lodówki w zabudowie meblowej. Dzięki temu urządzenie nie będzie się rzucać w oczy i dodatkowo zagracać pomieszczenia. Jednolite wnętrze będzie wydawać się przestronniejsze, niż jest w rzeczywistości. Wybierając lodówkę wolnostojącą, musimy pamiętać o jej regularnym czyszczeniu. Nawet nowoczesna lodówka, wykonana ze szkła, nie będzie elegancko prezentować się w kuchni, jeśli jej front będzie pokryty nieestetycznymi smugami i odciskami palców.

Lodówka wolnostojąca w kuchni – gdzie ją ustawić?

Kuchnia z lodówką wolnostojącą może być zarówno piękna, jak i funkcjonalna. Aby jednak lodówka prawidłowo pracowała, zużywając przy tym tylko tyle energii, ile potrzebuje, musi być ustawiona w odpowiednim miejscu. Przede wszystkim chłodziarko-zamrażarka nie może stać w pobliżu źródeł ciepła. Należy odsunąć ją od kuchni wolnostojącej czy płyty grzewczej do zabudowy. Lodówka nie powinna stać również koło piekarnika czy kuchenki mikrofalowej. Jeśli mamy w kuchni kaloryfer, pamiętajmy, aby obok niego nie stawiać żadnych urządzeń chłodniczych. Poza tym powinniśmy umieścić lodówkę z dala od okna, ponieważ wpadające przez szybę promienie słoneczne mogą doprowadzić do jej nagrzewania, co negatywnie wpłynie na jej pracę i znacznie zwiększy pobór energii. Poza tym lodówka wolnostojąca w kuchni powinna stać bezpośrednio na podłodze, a odległość między jej dnem a podłożem powinna wynosić co najmniej 2 cm.

Polecane lodówki wolnostojące do kuchni

kuchnia z lodówką wolnostojącą Lodówka side by side Samsung RS65R54412C

Klasa efektywności energetycznej: F
Poziom hałasu (dB): 39
Kolor: Czarny
NoFrost: Tak
Dystrybutor wody: Tak
Pojemność całkowita netto (l): 617
Pojemność całkowita brutto(l): 635
sprawdź cenę
kuchnia z lodówką wolnostojącą Lodówka Bosch Serie 2 KGN33NLEB


Klasa efektywności energetycznej: E
Poziom hałasu (dB): 42
Wysokość (mm): 1760
Pojemność całkowita netto (l): 282
NoFrost: Tak
sprawdź cenę
kuchnia z lodówką wolnostojącą Lodówka Gorenje NRK6202ES4


Klasa efektywności energetyczne: E
Poziom hałasu (dB): 38
Wysokość (mm): 2000
Pojemność całkowita netto (l): 331
NoFrost: Tak
sprawdź cenę

Kuchnia z lodówką wolnostojącą – inspiracje

Jeśli zastanawiasz się nad wyborem lodówki wolnostojącej do swojej kuchni, zobacz, jak prezentuje się ona w poszczególnych aranżacjach. Być może zainspirujesz się naszymi pomysłami i łatwiej podejmiesz decyzję o zakupie konkretnej lodówki.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *