Dlaczego zmywarka nie domywa naczyń?
Zmywarka to jeden z najbardziej docenianych sprzętów, zarówno przez ludzi mieszkających w pojedynkę, jak i duże rodziny. Nic dziwnego, ponieważ jest to sprzęt wysoce funkcjonalny, dzięki któremu możemy zaoszczędzić czas, wodę i zniwelować obowiązek w postaci ręcznego mycia naczyń. Czasem jednak zdarza się, że zmywarka nie spełnia swoich funkcji prawidłowo i nie domywa naczyń. Na talerzach i w garnkach pozostają resztki jedzenia, a na szklankach tworzą się białe, nieestetyczne zacieki. Dlaczego tak się dzieje? Postaramy się wyjaśnić, dlaczego zmywarka nie domywa naczyń.
Czemu zmywarka nie domywa naczyń? Istnieje wiele powodów, dlaczego tak się dzieje. Co zrobić, aby rozwiązać ten problem?
Złe ustawienie naczyń
Naczynia na dole często nie domywają się ze względu na złe zagospodarowanie górnego kosza. Złe ustawienie kubków i garnków na górnej półce powoduje zablokowanie strumienia wody, przez co zmywarka nie domywa naczyń w dolnym koszu. Przepełnienie zmywarki powoduje, że na naczyniach pozostają zabrudzenia lub zacieki. Jest to przeszkoda, której zmywarka nie jest w stanie pokonać. Warto więc stosować się do zaleceń producenta co do pojemności zmywarki, ponieważ jej przeładowanie zmusi nas do jej ponownego uruchomienia, a w konsekwencji do większego zużycia energii i wody.
Zanieczyszczona zmywarka
Efekty zmywania są zależne od stanu zmywarki. Jeżeli jest ona niedrożna bądź znajdują się w niej resztki jedzenia lub kamień, skuteczne domycie naczyń nie będzie możliwe. Zanieczyszczenie zmywarki i jej elementów można sprawdzić ręcznie. Często zdarza się, że zanieczyszczone są spryskiwacz lub filtr. Mogą też znaleźć się w nim mniejsze akcesoria kuchenne, które zmieniły położenie podczas programu mycia. W takim wypadku filtr należy oczyścić ze wszelkich elementów i zanieczyszczeń.
Zmywarkę i jej zakamarki należy oczyścić ręcznie, ale pomocny może okazać się również detergent do czyszczenia zmywarek. Istnieją także domowe sposoby czyszczenia zmywarki, które z powodzeniem możemy wykorzystać. Jednym z nich jest zrobienie mieszanki z sody i octu i wykorzystywanie jej co 3 miesiące.
Zły program zmywania
Jeśli nasza zmywarka nie domywa osadu z herbaty i zabrudzeń z talerzy, być może ustawiliśmy nieprawidłowy program zmywania. Nie zawsze szybciej znaczy lepiej. Krótszy program zmywania gwarantuje dobre efekty tylko przy niewielkich zabrudzeniach i podczas mycia szklanek. Natomiast nie poradzi sobie z trudnymi zabrudzeniami i naczyniami po obiedzie. Nawet jeżeli Ci się spieszy, nie warto decydować się w takim przypadku na szybsze mycie, ponieważ najpewniej skończy się to koniecznością włączenia zmywarki jeszcze raz. Należy przestrzegać zaleceń producenta podczas wyboru programu.
Awaria zmywarki
Poważną przyczyną niedomycia naczyń przez zmywarkę może być jej awaria bądź uszkodzenie jej części. Wśród uszkodzeń zmywarki, które mają wpływ na czystość naczyń, najpopularniejsze są:
- Uszkodzony elektrozawór – podczas tego rodzaju awarii zmywarka nie otrzymuje odpowiedniej ilości wody.
- Uszkodzony dozownik – zapobiega przedostaniu się środka czystości do naczyń.
- Uszkodzona grzałka – powoduje, że we wnętrzu zmywarki nie panuje odpowiednio wysoka temperatura.
- Awaria pompy – sprawia, że wirnik się nie obraca, przez co nie powstaje ciśnienie, które powinno wypchnąć wodę do spryskiwaczy.
W tych przypadkach warto wezwać specjalistę, który sprawdzi, dlaczego zmywarka nie domywa i skutecznie rozprawi się z usterką.
Twarda woda
Za niedomyte naczynia może też odpowiadać zbyt twarda woda. Aby ją zmiękczyć, można wykorzystać sól regeneracyjną.
Zmywarka nie rozpuszcza tabletki
Jeżeli tabletka nie rozpuści się, naczynia mogą być niedomyte. Powodów, dlaczego tabletka się nie rozpuszcza, jest wiele: nieodpowiednia temperatura wody (co może być następstwem awarii grzałki), twarda woda, upływ terminu ważności lub za duża ilość detergentów.
Jak poprawić jakość mycia?
Powodów, dla których nasza zmywarka nie domywa naczyń, może być wiele. Z większością z nich można poradzić sobie samodzielnie domowymi sposobami lub też poprawić sposób ładowania zmywarki bądź zmienić wybór programów. Niektórych przyczyn nie da się jednak rozwiązać bez pomocy fachowca. W takim wypadku zalecamy jego wezwanie.
Wprowadzając w życie zalecane rozwiązania, poprawisz wydajność swojej zmywarki i jakość mycia, a także zaoszczędzić czas, wodę i energię elektryczną, dlatego warto przyjrzeć się swojemu urządzeniu.
Zmywarka Whirlpool WFE 2B19 X Klasa efektywności energetycznej: F Kolor: Inox Szerokość (mm): 600 Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 104 Liczba programów: 5 | sprawdź cenę | |
Zmywarka Bosch Seria 2 SMS25AI05E Klasa efektywności energetycznej: E Kolor: Srebrny Szerokość (mm): 600 Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 92 Liczba programów: 5 | sprawdź cenę | |
Zmywarka Beko BDFS15020X Klasa efektywności energetycznej: E Kolor: Pearl Inox Szerokość (mm): 448 Zużycie energii na 100 cykli (kWh): 76 Liczba programów: 5 | sprawdź cenę |
Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.