Jaki panel w zmywarce? Zintegrowany czy odkryty?
Dostępne na rynku zmywarki występują w dwóch wersjach – wolnostojącej i do zabudowy. Te drugie można dodatkowo podzielić na modele z odkrytym lub zintegrowanym panelem sterowania. Oba rozwiązania mają pewne zalety i wady, a różnią się głównie wzornictwem i wygodą użytkowania. Jaki panel w zmywarce będzie lepszym rozwiązaniem?
Dwa rodzaje zmywarek
Wszystkie zmywarki dostępne są w dwóch wielkościach – mniejsze 45 cm są w stanie pomieścić 9 – 10 kompletów naczyń. Natomiast większe o szerokości 60 cm pomieszczą nawet 15 kompletów. Ze względu na sposób montażu panelu sterowania, modele przeznaczone do zabudowy można dodatkowo podzielić na dwie grupy – z odkrytym lub zintegrowanym panelem. Te pierwsze są również nazywane zmywarkami częściowo zintegrowanymi. Wyróżniają się widocznym panelem sterowania, który zajmuje górną część urządzenia. Z kolei w tej drugiej wersji, panel sterowania jest całkowicie ukryty, co doskonale widać na przykładzie zmywarki Beko DIN 46520.
Panel odkryty – zalety i wady
Odkryty panel w zmywarce zapewnia wysoki komfort użytkowania. Dzięki temu, że nie jest zamaskowany, możemy nastawić cykl zmywania bez konieczności otwierania drzwi urządzenia. Poza tym, wyświetlacz jest przez cały czas na widoku. Wystarczy więc rzut okiem, aby sprawdzić, ile minut pozostało do zakończenia cyklu zmywania. Zaletą widocznego panelu sterowania jest więc szybka i wygodna obsługa.
Jeśli chodzi o wady takiego rozwiązania, to najpoważniejszą będzie konieczność częstego czyszczenia. Odkryty panel jest bowiem znacznie bardziej narażony na zabrudzenia niż panel zakryty. Pomimo że drzwi urządzenia są zabudowane frontem meblowym, widoczny panel będzie zdradzał, że kryje się za nimi zmywarka.
Zmywarka z panelem zintegrowanym
Zmywarka do zabudowy pozwala zachować spójny, harmonijny wygląd kuchni. Wszystkie osoby, które chcą uzyskać taki efekt, powinny zainwestować w model ze zintegrowanym panelem sterowania. Panel jest ulokowany w górnej części frontu urządzenia, dzięki czemu jest całkowicie ukryty. W rezultacie, zmywarka z zewnątrz przypomina zwykłą szafkę kuchenną. Taki sprzęt doskonale wpasuje się do aranżacji każdej kuchni, nie zaburzając jej wyglądu. Warto dodać, że ukryty panel w zmywarce zwiększa bezpieczeństwo najmłodszych domowników. Nie ma bowiem widocznych przycisków, które zachęcałyby dzieci do zabawy.
Przeciwnicy takich zmywarek, zarzucają im przede wszystkim, że są niewygodne podczas użytkowania. Aby nastawić program, musimy otworzyć drzwi urządzenia. To samo dotyczy kontrolowania cyklu zmywania. Jednak producenci znaleźli na to skuteczne rozwiązanie – o zakończonym cyklu informują efekty świetlne i dźwiękowe, tak jak ma to miejsce w zmywarce Beko DIN 46520.
Jaki panel sterowania wybrać?
Obie wersje mają swoje plusy i minusy, dlatego wybór będzie uzależniony od naszych indywidualnych potrzeb. Jeśli jednak chcemy uzyskać minimalistyczny, schludny wygląd kuchni, lepszym wyborem będą zmywarki mające w pełni zintegrowane panele sterowania. Większość czołowych producentów, jak choćby Beko, posiada w swoim asortymencie oba rodzaje urządzeń. Ich ofertę możesz sprawdzić tutaj.
Zmywarka Bosch SMV 2ITX16E Instalacja: Do zabudowy Panel sterowania: Ukryty Szerokość (cm): 60 Klasa efektywności energetycznej: E Pojemność znamionowa (kpl.): 12 Ilość programów: 5 | sprawdź cenę |
|
Zmywarka Siemens iQ300 SN53HS46VE Instalacja: Do zabudowy Panel sterowania: Zewnętrzny (odkryty) Szerokość (cm): 60 Klasa efektywności energetycznej: E Pojemność znamionowa (kpl.): 13 1/2 załadunku | sprawdź cenę |
|
Zmywarka Beko BDIN38520Q Instalacja: Do zabudowy Panel sterowania: Ukryty Szerokość (cm): 59,8 Klasa efektywności energetycznej: E Pojemność znamionowa (kpl.): 15 Opóźniony start | sprawdź cenę |