Higieniczne mycie w zmywarce

0
zmywarka

Mycie naczyń w zmywarce pod wieloma względami góruje nad ręcznym zmywaniem. Przede wszystkim jest bardziej oszczędne, naczynia są dokładniej umyte, a my nie musimy moczyć rąk w wodzie z detergentami. Poza tym, podczas zmywania ręcznego wykorzystujemy ścierki i gąbki, w których bardzo szybko gromadzą się domowe bakterie. Natomiast ze zmywarką w odpowiedni sposób zadbamy o higieniczność naszych naczyń. Jak to zrobić?

Wykorzystuj wysokie temperatury

Wielokrotnie przeprowadzane badania dowodzą, że większość bakterii ginie w wysokiej temperaturze. Dotyczy to zarówno ubrań pranych w pralce, jak i naczyń, które myte są w zmywarce. Nastawiając cykl zmywania, warto więc wybierać temperaturę 60°C lub wyższą. Podgrzana do tak wysokiej temperatury woda skutecznie pozbędzie się zabrudzeń, a do tego doskonale zdezynfekuje naczynia. Choćby z tego względu mycie naczyń w zmywarce jest bardziej higieniczne niż ręczne zmywanie, do którego zazwyczaj wykorzystujemy letnią wodę. Warto więc wybierać zmywarki, które oferują kilka programów i temperatur do wyboru – wiele takich modeli ma w swoim asortymencie marka Bosch.

zmywarka

Eliminuj bakterie

Niektóre dostępne na rynku zmywarki, jak choćby model Bosch SPS 46II07E, posiadają dodatkowe funkcje, które mają za zadanie zapewnić najwyższą higienę zmywania. W tym modelu jest to funkcja Higiena Plus, którą możemy uruchomić równolegle ze standardowym programem zmywania. Podczas etapu płukania i suszenia, funkcja ta zwiększa temperaturę do 70°C i utrzymuje ją przez 10 minut, dzięki czemu usuwane są wszystkie bakterie. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które mają małe dzieci w domu albo cierpią na alergie i uczulenia. Wystarczy nacisnąć jeden przycisk, a wysoka temperatura pozbędzie się drobnoustrojów, które mogą być niebezpieczne dla ich zdrowia. Teraz niemowlęce butelki, sztućce, talerze czy deski do krojenia zawsze będą sterylne.

Zadbaj o czystość zmywarki

Należy jednak mieć na uwadze, że nawet zmywarka dysponująca najwyższymi temperaturami i innowacyjnymi funkcjami, nie zadba o odpowiednią higieniczność naczyń, jeśli sama będzie wymagała czyszczenia. Nie ma co czekać aż z jej wnętrza zaczną wydobywać się przykre zapachy, tylko najlepiej systematycznie ją czyścić przynajmniej co trzy miesiące. Wiele zmywarek posiada programy dedykowane do czyszczenia komory, dlatego nasza praca często będzie ograniczać się jedynie do umycia filtra, drzwi urządzenia i jego obudowy. W zmywarkach Bosch, np. w modelu SPV 45MX01E, będzie to program MachineCare, który wymyje całą komorę w zaledwie 90 minut. Jedyne, co musimy zrobić, to umieścić w koszu specjalny detergent czyszczący i wcisnąć odpowiedni przycisk. W ten sposób komora zmywania zostanie oczyszczona z plam tłuszczu, osadów wapiennych i resztek żywności.

zmywarka
Zmywarka Kernau KFDW 4641.1 X

Klasa efektywności energetycznej: E
Szerokość: 450 mm
Liczna programów: 6
Pojemność: 10 kompletów
Połowa załadunku
sprawdź cenę
Zmywarka Beko BDFN26522XQ Zmywarka Beko BDFN26522XQ

Klasa efektywności energetycznej: E
Szerokość: 598 mm
Liczna programów: 6
Pojemność: 15 kompletów
Opóźnienie startu
sprawdź cenę
Zmywarka Amica DFM66C8EOiBH Zmywarka Amica DFM66C8EOiBH

Klasa efektywności energetycznej: C
Szerokość: 598 mm
Liczna programów: 7
Pojemność: 14 kompletów
Program Higiena+
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *