Odkurzacz z turboszczotką – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

0
odkurzacz z turboszczotką

Jeśli masz w domu psa lub kota, z pewnością wiesz, jak trudno jest pozbyć się z dywanu jego sierści. Wnika ona bowiem głęboko w strukturę dywanu bądź przykleja się do niego, przez co jej usunięcie jest bardzo trudne. Na szczęście producenci sprzętów AGD wyszli naprzeciw naszym potrzebom, oferując nam odkurzacz z turboszczotką. Jest ona podstawowym wyposażeniem wyższych modeli jak np. odkurzacza Amica VM 6011. Czym w ogóle jest turboszczotka i w jaki sposób działa? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

Czym jest turboszczotka?

Turboszczotka to jedna z dostępnych końcówek, które montuje się na końcu rury odkurzacza. Ma ona kształt prostokąta, a w jej wnętrzu znajduje się obrotowy wałek, napędzany strumieniem powietrza. W przeciwieństwie do elektroszczotki, turboszczotka nie ma osobnego silniczka, więc jej działanie zależy od odkurzacza. Na jej wałku znajdują się szczotki o różnej długości i poziomie twardości. Są one nachylone pod różnymi kątami, co sprawia, że doskonale radzą sobie z wyczesywaniem sierści i włosów z dywanów. Warto dodać, że turboszczotka posiada kółka, dzięki czemu łatwo można nią manewrować po dywanie. Choć nie jest ona podstawowym wyposażeniem standardowych odkurzaczy, modele wyższe, jak np. Amica VM 6011, mają ją w zestawie. Można ją również bez problemu dokupić jako dodatkowe akcesorium.

odkurzacz z turboszczotką

Jak działa odkurzacz z turboszczotką?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, turboszczotka nie ma silnika. Jej obracający się wałek jest napędzany powietrzem ssącym. Sprawia to, że działa tylko wtedy, gdy odkurzacz pracuje. Dlatego, jeśli przez przypadek wciągnie frędzle dywanu lub znajdujący się na nim duży przedmiot, nie będziemy mogli jej wyłączyć. Zatrzyma się ona dopiero wtedy, gdy całkowicie wyłączymy odkurzacz. Szczotki znajdujące się na wałku ułożone są pod różnymi kątami – z wyglądu przypominają kilka splecionych ze sobą spirali. Dzięki takiej konstrukcji zebrane zanieczyszczenia naganiane są w kierunku otworu ssącego odkurzacza. Aby turboszczotka skutecznie usuwała zanieczyszczenia, powinna być regularnie czyszczona. W przeciwnym razie ryzykujemy nie tylko niedokładnie wyczyszczonym dywanem, ale również uszkodzeniem końcówki.

Do czego wykorzystać turboszczotkę?

Odkurzacz z turboszczotką sprawdzi się w każdym domu. Oferowany przez markę Amica odkurzacz VM 6011 doskonale nadaje się do walki z sierścią zwierząt, włosami czy zanieczyszczeniami, które zgromadziły się w dywanach i wykładzinach. Choć turboszczotka dokładnie „wyczesze” dywan, pozbywając się z niego zanieczyszczeń, nie sprawdzi się w przypadku dywanów z frędzlami lub o długim włosiu. Istnieje bowiem ryzyko, że wkręcą się one w obracający się wałek. Turboszczotka doskonale nadaje się do sprzątania dywanów, ale na rynku dostępne są także takie modele, które równie dobrze radzą sobie na powierzchniach płaskich.

Odkurzacze z turboszczotkami ma w swojej ofercie wielu producentów sprzętów AGD, np. marka Amica (ich ofertę sprawdzisz tutaj) Dołączane są one zarówno do odkurzaczy workowych, jak i bezworkowych, dlatego każdy powinien znaleźć model dopasowany do swoich potrzeb.

odkurzacz z turboszczotką Odkurzacz Beko VCC34801AR

Rodzaj: Odkurzacz workowy
Moc wejściowa (W): 800
Typ worka: Jednorazowy
Pojemność worka/pojemnika (l): 2.1
Rodzaj filtrów: EPA 12
Wyposażenie: Ssawkoszczotka Szczotka podłogowa
Uniwersalna nasadka
Szczelinówka
Ssawka do tapicerki
Dokumentacja
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *