Butelki filtrujące – wszystko, co musisz wiedzieć przed zakupem

0
butelki filtrujące

Masz dość noszenia ciężkich butelek z wodą do picia? Chcesz zaoszczędzić trochę gotówki, a przy okazji bardziej zatroszczyć się o środowisko naturalne? Jeśli choć na jedno z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, powinien zastanowić się nad zakupem butelki filtrującej. Taka butelka doskonale zastąpi sportowy bidon, a co więcej, będziesz mógł ją napełnić wszędzie, gdzie jest dostęp do bieżącej wody.

Jak działają butelki filtrujące?

Z wyglądu butelki filtrujące przypominają zwykłe sportowe bidony. Mają zamykane ustniki, które pozwalają na wygodne spożywanie wody w ruchu, bez przypadkowego rozlewania. Zazwyczaj takie butelki wykonane są ze szkła lub wytrzymałego tworzywa sztucznego, pozbawionego szkodliwego bisfenolu A. Dostępne są w rozmaitych pojemnościach, począwszy od 0,3 l, a skończywszy na 1 l. Najbardziej popularne są jednak butelki o pojemności 0,5 l i 0,6 l, ponieważ bez problemu mieszczą się w plecakach i damskich torebkach.

Zasada działania butelek filtrujących jest bardzo prosta. Mają zamontowane wymienne filtry węglowe, które oczyszczają wodę z zanieczyszczeń, osadów i szkodliwych substancji. Tego typu butelki filtrują wodę na bieżąco, a nie tak jak klasyczne dzbanki filtrujące. Oznacza to, że woda jest filtrowana przed samym spożyciem.

butelki filtrujące

Na jak długo wystarczają wkłady filtrujące do butelki?

Musisz pamiętać, że wkłady filtrujące do butelek mają ograniczoną wydajność. Zazwyczaj wystarczają na miesiąc użytkowania. Przykładowo wkłady Brita MicroDisc są w stanie przefiltrować około 150 l wody, co wystarcza nawet na 4 tygodnie użytkowania butelki. Wiąże się to jednak z regularnym kupowaniem nowych filtrów. Niektórym może się to wydawać dużym wydatkiem, ale po przeliczeniu koszty filtrów okazują się niewielkie.

Obecnie na rynku najchętniej kupowane są butelki filtrujące Brita oraz Dafi, dlatego przyjrzymy się ich kosztom użytkowania. Butelkę filtrującą Brita można kupić za około 40 zł, natomiast butelkę Dafi dostaniesz już za około 25-30 zł. Producenci stosują w swoich butelkach zupełnie inne filtry. Do butelek Brita pasują płaskie, okrągłe filtry Brita MicroDisc. Za trzy filtr zapłacisz około 35-40 zł. Natomiast w butelkach Dafi producent stosuje filtr pionowy – 2 sztuki można kupić za około 30 zł. Biorąc pod uwagę sumę, jaką wydałbyś na zakup wody butelkowanej przez cały miesiąc, zakup butelki filtrowanej będzie znacznie bardziej opłacalny.

Dlaczego warto kupić butelki filtrujące?

Jak wcześniej wspomnieliśmy, inwestycja w butelkę filtrującą to przede wszystkim duża oszczędność pieniędzy. Butelka jest wielokrotnego użytku, a jeden filtr wystarcza na około miesiąc użytkowania. Co więcej, możesz nalać do niej wodę kranową z dowolnego miejsca, np. na lotnisku czy w hotelu. Poza tym, kupując, butelkę filtrującą wodę bardziej dbasz o środowisko naturalne, ponieważ nie przyczyniasz się do produkcji plastiku. Nie możemy również zapomnieć o walorach smakowych wody. Filtr nie tylko oczyszcza wodę z zanieczyszczeń i szkodliwych metali ciężkich, ale również usuwa chlor, który wpływa na zapach i smak wody. Warto dodać, że butelki filtrujące są dostępne w różnych wersjach i kolorach. Możesz kupić zwykłą butelkę, która idealnie sprawdzi się na co dzień albo butelkę filtrującą w postaci bidonu, którą dedykowana jest osobom aktywnym fizycznie.

Jak wybrać butelkę filtrującą wodę?

Oferta butelek do filtrowania wody jest dość bogata i mocno zróżnicowana. Przede wszystkim powinieneś zdecydować, jaka pojemność Cię interesuje. Jeśli chcesz mieć zawsze pod ręką wodę do picia, wybierz butelkę o pojemności 0,5 l lub 0,6 l. Taka butelka bez problemu zmieści się w plecaku lub torebce. Zwróć również uwagę na materiał, z którego została wykonana butelka. Zazwyczaj jest to wytrzymały plastik o różnej grubości. Szklane butelki to rzadkość, ale można takie spotkać w sklepach. Przed wyborem butelki, zainteresuj się również filtrami do niej. Sprawdź ich ceny i dostępność na rynku, byś mógł łatwo je kupić w różnych miejscach.

Jakie butelki filtrujące są najlepsze?

Choć oferta butelek filtrujących jest bardzo szeroka, największą popularnością cieszą się butelki marki Brita i Dafi. To właśnie one królują we wszystkich rankingach i zbierają pozytywne opinie wśród konsumentów. Butelki tych producentów występują w wielu wersjach kolorystycznych, ale znacznie różnią się od siebie. Butelki Brita są wykonane ze sztywniejszego plastiku, przez co nie ma możliwości ich zgniecenia. Są też nieco droższe, ale występują w dwóch wersjach – Fill & Go Vital oraz Fill & Go Active. Natomiast butelki Dafi często postrzegane są jako tańsze zamienniki butelek Brita. Faktycznie ich cena jest nieco niższa, ale również dostępne są w wielu kolorach i pojemnościach. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na butelkę Brita, czy Dafi, obie spełnią Twoje oczekiwania.

butelki filtrujące Butelka filtrująca Brita fill&go Vital 0.6L limonka

Kolor: Limonkowy
Pojemność (l): 0.6
Filtr: MicroDisc z technologią ActivSelect
Żywotność filtra: 150 l
Pozostałe cechy: Otwierany ustnik
sprawdź cenę
butelki filtrujące Butelka filtrująca Brita fill&go Vital 0.6L niebieski

Kolor: Niebieski
Pojemność (l): 0.6
Filtr: MicroDisc z technologią ActivSelect
Żywotność filtra: 150 l
Pozostałe cechy: Otwierany ustnik
sprawdź cenę
butelki filtrujące Butelka filtrująca Brita fill&go Vital 0.6L różowy

Kolor: Różowy
Pojemność (l): 0.6
Filtr: MicroDisc z technologią ActivSelect
Żywotność filtra: 150 l
Pozostałe cechy: Otwierany ustnik
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *