Płyta gazowa bez płomieni – nowy wynalazek

0

Płyta grzewcza to obowiązkowy element każdej kuchni. Ciężko wyobrazić sobie kuchnię, w której nie można gotować. Kiedyś jedynym rozwiązaniem były kuchnie gazowe. Później, pojawiły się płyty ceramiczne i indukcyjne, które zrewolucjonizowały rynek. Zupełnie niedawno pojawiła się kolejna alternatywa gotowania – płyta gazowa bez płomieni. Czym jest? Jak działa?

Czym różni się płyta gazowa bez płomieni od tradycyjnej?

Okazuje się, że nowocześniejsza wersja płyty gazowej od starszych modeli różni się nie tylko wyglądem i nieobecnością płomienia, ale również większą funkcjonalnością. Tradycyjne płyty gazowe mają ograniczoną ilość opcji, steruje się nimi za pomocą pokręteł. Płytą gazową bez płomieni steruje się elektronicznie.

Dodatkowo, znajduje się tutaj mnóstwo dodatkowych funkcji i rozwiązań. Przykładem może być ustawienie czasu, po którym urządzenie samo się wyłączy lub zdolność utrzymywania stałej temperatury. W przypadku starszych płyt gazowych z płomieniem, jedynym możliwym udogodnieniem był automatyczny zapłon – tutaj, możliwości, rozwiązań i dodatkowych funkcji jest znacznie więcej.

Na jakiej zasadzie działa płyta gazowa bez płomieni?

Alternatywa tradycyjnej płyty gazowej jest bardzo kusząca, a zarazem ciekawa. Owe urządzenie zasilane jest gazem, jednak nie widać tutaj charakterystycznego dla płyt gazowych płomienia. Palniki katalityczne są niewidoczne dla oka konsumenta – znajdują się one pod szkłem. Płyta gazowa bez płomieni sterowana jest dotykowo – na płycie umieszczony jest panel (wygląda to bardzo podobnie, jak w przypadku płyt indukcyjnych).

Płyta ceramiczna Beko HIC 64400 E
Wysokość (cm) 5.5
Szerokość (cm) 60
Głębokość (cm) 51
Wykonanie płyty Blat witroceramiczny
Ilość pól grzejnych 4
sprawdź cenę
Płyta ceramiczna Bosch PKE 611B17E
Wysokość (cm) 4.5
Szerokość (cm) 59.2
Głębokość (cm) 52.2
Ilość pól grzejnych 4
sprawdź cenę
Płyta ceramiczna Amica PC 6400 ZH
Wysokość (cm) 5.5
Szerokość (cm) 57.6
Głębokość (cm) 51.8
Wykonanie płyty Ceramika
Ilość pól grzejnych 4
Rodzaj Płyta ceramiczna
sprawdź cenę

Czy korzystanie z płyty gazowej bez płomieni się opłaca?

Okazuje się, że korzystanie z tego urządzenia jest bardzo opłacalne. Przede wszystkim dlatego, że w płytach gazowych bez płomieni zużycie gazu może być aż o 50% mniejsze, niż w tradycyjnych kuchenkach. Nie ma tutaj mowy o jakichkolwiek stratach ciepła, gdyż palniki nagrzewają płytę tylko w konkretnych miejscach. System działania urządzenia jest cykliczny, a więc oszczędzany jest gaz.

Płyta gazowa bez płomieni jest bardzo oszczędna, łatwo się ją czyści, a dodatkowo jest niezawodna. Urządzenie można podpiąć do prawie każdej instalacji, a jeśli takowej nie ma, można korzystać również z butli. Ponadto, płyta gazowa bez płomieni jest bardzo bezpieczna. Wiele modeli posiada możliwość zablokowania przed włączeniem, a brak płomienia niweluje ryzyko poparzeń.

Jak zamontować płytę gazową bez płomieni?

Do zamontowania płyty gazowej bez płomieni potrzebna będzie pomoc fachowca z odpowiednimi uprawnieniami. Standardowo – w blacie kuchennym należy wyciąć otwór odpowiedniej wielkości i umieścić w nim płytę. Płyta gazowa może być podłączona do sieci gazowej lub do butli – w zależności od instalacji, która jest w domu.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 2 Średnia: 4]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *