Jak kupować kuchenki gazowo-elektryczne?

0
kuchnia gazowo-elektryczna

Planując zakup wyposażenia kuchni, warto poświęcić większą uwagę wyborowi kuchenki. Współczesne kuchenki wolnostojące zasilane są różnymi źródłami, a ich wybór uzależniony jest od wielu czynników. Poznaj zalety i wady kuchni gazowo-elektrycznej i dowiedz się, jaką kuchenkę kupić do własnego mieszkania.

Kuchnia wolnostojąca

Najpopularniejszym rozwiązaniem, cenionym przez duże grono użytkowników, jest tradycyjna kuchenka gazowa, z płytą oraz piekarnikiem zasilanym na gaz. Zasadniczą wadą piekarnika na gaz jest grzanie jedynie dolnej części urządzenia, co może przyczyniać się do nierównomiernego nagrzewania i możliwości spalenia potrawy. Zaletą natomiast – niski koszt eksploatacji. Coraz większe powodzenie zyskują obecnie kuchenie gazowo-elektryczne, z piekarnikiem zasilanym na prąd. Liczne walory użytkowe oraz uniwersalność sprawiają, że kuchnia gazowo-elektryczna wybierana jest coraz chętniej w wielu gospodarstwach domowych.

Kuchnia gazowo-elektryczna

Kuchnia gazowo-elektryczna posiada płytę grzewczą zasilaną gazem, natomiast piekarnik – prądem. Piekarnik zasilany prądem ma wiele zalet – temperatura w urządzeniu rozkłada się równomiernie, co sprzyja prawidłowemu pieczeniu się potraw. Co więcej, piekarnik elektryczny posiada wiele zróżnicowanych opcji użytkowania, które można wykorzystać podczas przygotowywania posiłków. Jedną z funkcji jest termoobieg, dzięki czemu użytkowanie kuchenki jest bardziej ekonomiczne. Kuchnia gazowo-elektryczna jest jednak droższa w eksploatacji od kuchenki gazowej.

kuchnia gazowo-elektryczna

Kuchnia wolnostojąca – wymiary

Podczas wyboru projektu kuchni, dopasowanie odpowiedniej kuchenki do zabudowy nie jest trudne. Proces ten komplikuje się w sytuacji, gdy wymianie podlega jedynie kuchenka, a pozostałe wyposażenie kuchni nie zmienia swojego miejsca. W tym przypadku niezbędne okaże się dokładne zmierzenie miejsca, w którym stanie nowa kuchenka oraz pomiar samego urządzenia. Standardowe kuchenki wolnostojące mają wymiary około 50-60 cm szerokości, około 60 cm głębokości oraz 85 cm wysokości. Kuchenka ma stanowić integralną część kuchni, dlatego powinna być dokładnie dopasowana pod względem wymiarów do zabudowy.

Wymagania dotyczące montażu

Instalacja kuchenki gazowej lub gazowo-elektrycznej może być przeprowadzona jedynie przez osoby do tego upoważnione, posiadające stosowne uprawnienia. Pomieszczenie, w którym instalowana będzie kuchenka, również musi spełniać określone warunki, takie jak:

– odpowiednia odległość od okna (50 cm) – warunek ten ma zapobiec zdmuchnięciu płomienia i niekontrolowanemu wypływowi gazu;

– co najmniej jeden kanał wentylacyjny;

– instalowany nad kuchenką okap nie może przekraczać wydajności 12 wymian na godzinę, aby zapobiec spadkowi wydajności spalania gazu.

Standardy bezpieczeństwa

Dokonując wyboru kuchenki wolnostojącej warto zwrócić większą uwagę na komfort użytkowania oraz bezpieczeństwo. Gaz, nieodpowiednio użytkowany, może być niebezpieczny dla zdrowia, a nawet życia osób przebywających w tym samym lokalu. Współczesne kuchenki gazowo-elektryczne posiadają szereg zabezpieczeń, utrudniających niekontrolowany wyciek gazu. Głównym z nich jest system, który odcina dopływ prądu podczas zgaśnięcia płomienia. Innym zabezpieczeniem jest blokada, uniemożliwiająca przypadkowe włączenie palnika – jest to również zabezpieczenie przed dziećmi.

Kuchnia elektryczna Amica 58CE3.413HTaKDpQ(Xx) Kuchnia elektryczna Amica 58CE3.413HTaKDpQ(Xx)

Rodzaj Kuchnia z płytą ceramiczną
Kolor Inox
Rodzaj frontu Tradycyjny
Wysokość (cm) 85
Szerokość (cm) 50
Głębokość (cm) 60
sprawdź cenę
Kuchnia Amica 58IES3.318HTaDQ(Xv) Kuchnia gazowo-elektryczna Kernau KFC 6008 GE X

Kolor Inox-czarny
Rodzaj frontu Szklany
Szerokość (cm) 60
Głębokość (cm) 60
Ilość pól grzejnych 4
sprawdź cenę
Kuchnia elektryczna Amica 58CE2.315HQ(W) Kuchnia elektryczna Amica 58CE2.315HQ(W)

Rodzaj Kuchnia z płytą ceramiczną
Kolor Biały
Rodzaj frontu Tradycyjny
Wysokość (cm) 85
Szerokość (cm) 50
Głębokość (cm) 60
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *