Wiele osób nie jest przekonanych do korzystania z patelni żeliwnych. Być może dlatego, że są one bardzo wymagające – w przeciwieństwie do innych, patelnie żeliwne wymagają naszej szczególnej uwagi. Biorąc jednak pod uwagę ogrom ich zalet, to warto nieco się przemóc i trochę bliżej je poznać… może akurat cię do nich przekonamy.

Wymagają specjalnego traktowania

Patelnie żeliwne różnią się od pozostałych przede wszystkim tym, że są wymagające. Oprócz tego, że wymagają odpowiedniej pielęgnacji i podejścia, to w zamian – dają jeszcze więcej. Jeśli je rozpracujemy i nauczymy się z nimi obchodzić, to posłużą nam nawet przez dziesiątki lat! Dlaczego mówimy, że patelnie żeliwne są wymagające? Wiele osób twierdzi, że wszystko do nich przywiera – tymczasem wynika to z nieprawidłowego umieszczenia składników na patelni. Mięso przed wrzuceniem na patelnię nie może być mokre, produkty nie powinny być też zimne. Ponadto, patelni żeliwnej nie można zostawiać w wodzie – należy umyć ją pod bieżącą wodą.

Od czasu do czasu, patelnia wymaga olejowania na gorąco. W tym celu należy ją przetrzeć dużą ilością oleju roślinnego, a następnie wstawić do piekarnika. Gdy olej zostanie całkowicie wchłonięty, to należy ją wyjąć. Cały proces możemy także przeprowadzić na płycie kuchenki, może jednak temu towarzyszyć dym. Po każdym użyciu patelnię żeliwną trzeba natłuścić, w celu konserwacji. Należy pamiętać, że tego typu patelnię myje się bez dodatku płynu.

Zalety patelni żeliwnych

Tak naprawdę patelnia żeliwna jest niezniszczalna. W przeciwieństwie do innych – w miarę użytkowania zyskuje pewne właściwości. Inne patelnie po roku użytkowania lądują na śmietniku, za to żeliwna, z każdym rokiem jest coraz lepsza.

Patelnia Lamart LT 1063 24x24cm
Rodzaj Patelnia do grillowania
Średnica (cm) 24
Pokrywa nie
Uchwyty
Ergonomiczny
Otwór do zawieszania
Drewniany
sprawdź cenę
Patelnia Lamart LT 1065 23,5x23,5cm
Rodzaj Patelnia do grillowania
Pokrywa nie
Uchwyty
Ergonomiczny
Emaliowane
Otwór do zawieszania
sprawdź cenę
Patelnia Lamart IRON LT 1064 23,5 cm
Średnica (cm) 23x 23
Pokrywa nie
Uchwyty
Ergonomiczny
Otwór do zawieszania
sprawdź cenę

Patelnie żeliwne idealnie przewodzą ciepło. Pomimo tego, że wolno się nagrzewają, to ciepło rozchodzi się po całej ich powierzchni. Mogą być używane na wszystkich rodzajach kuchenek – pod tym względem są bardzo uniwersalne.

Można powiedzieć, że patelnie żeliwne są kuloodporne. Nie straszne im zarysowania, uszkodzenia mechaniczne i zadrapania. Dodatkowo, w swoim składzie nie posiadają żadnych chemicznych dodatków. Długo utrzymują ciepło, dlatego potrawa pozostawiona na patelni również będzie ciepła. Są dość ciężkie, a co za tym idzie stabilne.

Czy gra jest warta świeczki?

Patelnie żeliwne są dość drogie, ciężkie i wymagają pielęgnacji. Wszystko to zniechęca potencjalnych użytkowników, jednak gdy przyjrzymy się im bliżej – zauważymy, że są o wiele lepsze, niż inne dobrze nam znane patelnie. Jeśli będziemy systematycznie dbać o patelnię żeliwną, olejować ją i pielęgnować, to posłuży nam przez wiele, wiele lat. Z patelnią żeliwną trzeba się po prostu poznać – późniejsze korzystanie staje się przyjemnością.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *