Soft Drum, Diamond Drum i SoftCare – rodzaje bębnów w pralkach

0
soft drum

Bęben jest jednym z najważniejszych elementów pralki automatycznej. To właśnie do niego wkładamy ubrania, które mają zostać wyprane. We współczesnych pralkach producenci montują bębny, które znacznie różnią się od siebie szczególnie pod względem konstrukcyjnym. Oprócz klasycznego bębna, pralki mogą mieć bębny Soft Drum, Diamond Drum czy SoftCare. Czym się charakteryzują poszczególne rodzaje bębnów? Postaramy się znaleźć odpowiedź na to pytanie w poniższym artykule.

Dlaczego bęben w pralce jest tak ważny?

Bęben ma ogromny wpływ na efektywność prania, a w przypadku suszarek automatycznych na skuteczność suszenia. Jego konstrukcja, poszczególne elementy czy perforacja bębna nie tylko pozwalają przeprowadzić skuteczny cykl prania, ale również dbają o dłuższą żywotność pranej odzieży i zapewniają niższe zużycie energii elektrycznej. Wybierając pralkę, warto więc w pierwszej kolejności bliżej przyjrzeć się konstrukcji bębna. Jego pojemność również jest bardzo ważna i powinna być dobrana do liczby osób w gospodarstwie domowym.

Podział bębnów ze względu na oś obrotu

Bębny w pralkach zbudowane są z perforowanej, nierdzewnej blachy. Zamontowane są na tzw. kole pasowym, które wprowadzane jest w ruch za pomocą paska napędowego. Dzięki temu gołym okiem widzimy, jak porusza się bęben, mimo że jego mechanizm jest całkowicie ukryty pod obudową. Bębny w pralkach montuje się na dwa sposoby:

  • Pionowo – jest to popularny typ montażu. Bęben umieszczony pionowo znajdziemy przede wszystkim w pralkach ładowanych od frontu – zarówno wolnostojących, jak i tych przeznaczonych do zabudowy. Taki bęben stosuje się także w przypadku wąskich pralek ładowanych od góry.
soft drum
Bęben umieszczony pionowo
  • Poziomo – taki typ montażu jest u nas rzadko spotykany, ale dominuje w krajach azjatyckich. Bęben jest ustawiony pionowo, dzięki czemu można do niego swobodnie wrzucić ubrania po podniesieniu klapy. Takie rozwiązanie stosuje się tylko w pralkach ładowanych od góry.
soft drum
Bęben umieszczony poziomo

Soft Drum, Diamond Drum i SoftCare – rodzaje bębnów w pralkach

Współczesne pralki mają w swoim wyposażeniu różne bębny. Producenci cały czas je modyfikują, stosując coraz to nowsze rozwiązania technologiczne, aby bębny stały się jeszcze bardziej przyjazne dla pranych materiałów. Oto najpopularniejsze bębny, które aktualnie znajdziemy w pralkach:

  • Klasyczny – takie bębny znajdziemy w starszych albo niskobudżetowych pralkach, ponieważ ich produkcja jest stosunkowo tania. Mają one otwory o standardowym okrągłym kształcie.
  • Soft Drum – bębny Soft Drum stosuje w swoich pralkach marka Amica. Cechują się one specjalną konstrukcją oraz przetłoczeniami, które sprzyjają dłuższej trwałości odzieży. Taki bęben niweluje ryzyko uszkodzenia odzieży w czasie pranie, dzięki czemu można do niego wkładać nawet ubrania wykonane z delikatnych tkanin.
  • Diamond Drum – takie bębny wykorzystuje marka Samsung. Ich cechą charakterystyczną są wyprofilowane otwory, które wyglądem przypominają diamenty. Jest to sposób ochrony delikatnych materiałów przed uszkodzeniem. Bęben Diamond Drum Samsung zatroszczy się więc nawet o najbardziej delikatne tkaniny.
  • SoftCare – tego typu bębny ma w swoich pralkach marka Miele. Z wyglądu przypominają plastry miodu. Właśnie dzięki temu pomiędzy ściankami bębna a materiałami tworzy się cienka warstwa wody. Plaster miodu Miele chroni więc ubrania przed zaciąganiem i mechaceniem. Tego typu bębny uznaje się za najmniej awaryjne.
  • VarioSoft – bęben ma niewielkie wypukłe otwory w kształcie kropelek, które pozwalają wybrać dwa sposoby prania. W przypadku mocno zabrudzonych tkanin bęben powinien obracać się w stronę stromo zakończonych kropli, natomiast przeciwny kierunek jest dedykowany do prania tkanin delikatnych. Takie bębny można znaleźć w pralkach marki Bosch.

Pralka Amica z bębnem Soft Drum

Amica GAW 7123 LCW posiada bęben Soft Drum, dzięki czemu doskonale radzi sobie z praniem nawet delikatnych ubrań. Za jednym razem mamy możliwość wyprania do 7 kg odzieży, a dzięki funkcji Add+ będziemy mogli dodać ubrania do bębna nawet w czasie prania.

 soft drum Pralka Amica GAW 7123 LCW

Pojemność znamionowa (kg) : 7
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 174
Roczne zużycie wody (litr/rok): 9900
Poziom hałasu podczas prania (dB): 58
Ilość programów prania: 16
sprawdź cenę

Samsung z bębnem Diamond Drum

Taki diamentowy bęben znajdziemy m.in. w pralce Samsung Eco Bubble WW90J5346MW. Jego pojemność wynosi aż 9 kg, dlatego doskonale sprawdzi się w przypadku licznej rodziny. Pralkę wyposażono w najwyższą klasę energetyczną A+++, dzięki czemu rocznie zużywa jedynie 175 kWh. Natomiast roczne zużycie wody szacuje się na 9400 litrów.

 soft drum Pralka Samsung Eco Bubble WW90J5346MW

Pojemność znamionowa (kg) : 9
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 175
Roczne zużycie wody (litr/rok): 9400
Poziom hałasu podczas prania (dB): 62
Ilość programów prania: 14
sprawdź cenę

Pralka Bosch z bębnem VarioSoft

Marka Bosch stosuje w swoich pralkach kilka rodzajów bębnów. Model VarioSoft znajdziemy m.in. w pralce Bosch WLL 2018SPL. Jego pojemność znamionowa wynosi 6,5 kg. Poza tym pralka oferuje klasę energetyczną A+++, 14 programów prania, technologię ActiveWater i wygodny w sterowaniu panel Touch-Control.

 soft drum Pralka Amica WA1S 712CLiSMG

Pojemność znamionowa (kg) : 7
Klasa efektywności energetycznej: B
Zużycie energii na 100 cykli prania (kWh) 51
Ważone zużycie wody na cykl prania (litrów) 45
Poziom hałasu podczas wirowania (dB) 76
Ilość programów prania: 16
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *