Jakie sterowanie w lodówce? Mechaniczne czy elektroniczne?
Utrzymanie temperatury na stałym poziomie jest kluczowe, aby żywność przechowywana w lodówce przez długi czas zachowała swoją świeżość. W starszych urządzeniach temperaturę ustawia się za pomocą pokręteł, natomiast bardziej nowoczesne modele mają wyświetlacze z dotykowymi przyciskami. Jakie obecnie stosuje się sterowanie w lodówce?
Dwa rodzaje sterowania
Starsze modele lodówek wyposażone są zazwyczaj w tylko jeden termostat, za pomocą którego ustawia się temperaturę zarówno w komorze chłodzenia, jak i mrożenia. Natomiast nowsze modele mają już dwa termostaty, co jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Dzięki dwóm termostatom można ustawić inną temperaturę dla chłodziarki i inną dla zamrażarki. W najbardziej nowoczesnych lodówkach producenci stosują nawet trzy termostaty.
Obecnie wyróżniamy mechaniczne i elektroniczne sterowanie w lodówce. To pierwsze przeważa w starszych typach urządzeń. Temperaturę ustawia się za pomocą pokrętła albo regulatora. Natomiast sterowanie elektroniczne jest coraz częściej stosowane przez producentów, ponieważ jest wygodniejsze dla użytkowników. Odpowiednią temperaturę ustawia się za pomocą przycisków elektronicznych lub dotykowych, a wszystkie potrzebne informacje od razu ukazują się na wyświetlaczu. Aktualnie dostępne jest sterowanie elektroniczne zewnętrzne lub wewnętrzne – takie rozwiązania stosuje w swoich lodówkach marka Samsung. Ich pełną ofertę można sprawdzić tutaj.
Elektroniczne sterowanie w lodówce – zewnętrzne czy wewnętrzne?
Czym zatem różni się zewnętrzne sterowanie w lodówce od wewnętrznego? W przypadku tego pierwszego panel sterowania z wyświetlaczem znajduje się po zewnętrznej stronie drzwi lodówki. Dzięki temu w każdej chwili można odczytać, jakie warunki panują w chłodziarko-zamrażarce i w razie potrzeby szybko wprowadzić zmiany. Poza tym przy zmianie ustawień nie trzeba otwierać drzwi urządzenia, a więc żywność nie jest narażana na działanie niekorzystnego dla niej ciepła. W drugim przypadku panel sterowania umieszczony jest wewnątrz urządzenia. Przykładowo, w lodówce Samsung RB37J502VB1 znajduje się na samej górze, tuż nad komorą chłodziarki. Dysponuje przyciskami „Fridge” oraz „Freezer”. Pierwszy pozwala ustawić temperaturę w chłodziarce w zakresie od 1°C do 7°C. Natomiast za pomocą przycisku „Freezer” można wybrać, jaka temperatura będzie panować w zamrażarce – od –17°C do –23°C.
Do czego służy panel sterowania w lodówce?
Panele sterowania pozwalają dopasować odpowiednią temperaturę do rodzaju przechowywanej w lodówce żywności. Pozwalają również skorzystać z dodatkowych funkcji, jakie oferuje urządzenie. W lodówce Samsung RB37J502VB1 przyciskiem „Freezer” można nie tylko zmieniać temperaturę w zamrażarce, ale również aktywować funkcję Power Freeze, która uruchamia intensywne zamrażanie produktów. Oprócz tego na panelu znajdują się przyciski pozwalające włączyć alarm otwartych drzwi czy tryb wakacyjny.
Chłodziarka Kernau KFR 18262.1 W Klasa efektywności energetycznej: E Pojemność całkowita brutto (l) 404 Pojemność całkowita netto (l) 389 Ilość i rodzaj półek: 6 (szklanych) Ilość i rodzaj pojemników/komór Szuflada na owoce i warzywa Pojemnik ChillerBox |
sprawdź cenę | |
---|---|---|
|
Lodówka Amica FK2515.4UTXAA Klasa efektywności energetycznej: E Roczne zużycie energii (kWh/rok): 222 Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 183 Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 84 Kolor: Inox |
sprawdź cenę |
Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.