5 sposobów na poprawę efektywności Twojej lodówki
Efektywna lodówka to taka, która skutecznie chłodzi, ale także nie zużywa dużo energii. Najważniejsze jest, aby kupić ekonomiczną i energooszczędną lodówkę, jak np. chłodziarko-zamrażarka Bosch KGN 33KL20 o dobrej klasie energetycznej oraz wyposażeniu odpowiednim do codziennego stosowania. Jak zatem sprawić, aby ekonomiczna lodówka, była jeszcze efektywniejsza?
Po pierwsze, ustaw odpowiednią temperaturę
Odpowiednia temperatura w lodówce to klucz do sukcesu. Warto zadbać, aby była optymalna. Dla chłodziarki najlepszą temperaturą jest +7 stopni C, która sprawia, że można bezpiecznie przechowywać pokarmy, ale jednocześnie nie zużywa zbyt dużo energii. Jeżeli chodzi o zamrażarkę, należy ustawić temperaturę -18 stopni C. Zapewni ona szybkie zamrażanie umieszczonych w niej produktów, a także właściwe przechowywanie ich w późniejszym czasie. W niektórych przypadkach, lepiej skorzystać z funkcji szybkiego zamrażania, niż nieustannie utrzymywać zamrażarkę w stanie najniższej możliwej temperatury.
Po drugie, system No Frost
Kolejnym krokiem, który zapewni efektywne użytkowanie lodówki, jest zakup modelu z systemem No Frost. Jest to funkcja, która zapobiega osadzaniu się szronu na ściankach i innych elementach chłodziarki lub zamrażarki. Dzięki temu lodówka pobiera mniej energii, nie trzeba rozmrażać jej tak często, a także stopień eksploatacji jest znacznie mniejszy. Taki system posiada m.in. lodówka Bosch KGN 36KWEB. To właśnie ze względu na tę funkcję jest jednym z chętniej kupowanych produktów dostępnych na rynku. Warto zapoznać się z tą opcją oraz poznać inne innowacyjne rozwiązania, jakie niosą ze sobą lodówki Bosch.
Po trzecie, zamykanie drzwi od lodówki
Nie od dziś wiadomo, że zamykanie drzwi od lodówki jest to nawyk, który koniecznie trzeba sobie wyrobić, jeśli dąży się do tego, aby lodówka była wydajna. Pozostawianie lodówki przez dłuższy czas z otwartymi drzwiami, prowadzi do tego, że temperatura w jej wnętrzu się zwiększa. Następnie lodówka musi zużyć więcej energii, aby ponownie osiągnąć w swoim wnętrzu określoną temperaturę. Takie działanie nie tylko pozwoli zaoszczędzić na rachunkach za prąd, ale także sprawi, że lodówka będzie sprawnie funkcjonować znacznie dłużej.
Po czwarte, lodówka to nie miejsce dla ciepłych potraw
Fakt, że nie można wkładać ciepłych potraw do lodówki, ma podobną genezę, co pozostawianie otwartych drzwiczek do lodówki. Ciepłe pokarmy skutecznie podnoszą temperaturę we wnętrzu chłodziarki. Wówczas chłodziarka zużywa większe porcje energii, często trwa to znacznie dłużej niż w przypadku otwartych przez krótki czas drzwi. Podobnie jak w przypadku drzwiczek, warto po prostu wyrobić sobie nawyk, który będzie polegał na odstawianiu ciepłego jedzenia najpierw w inne miejsce. Wyznaczenie odpowiedniej przestrzeni powinno ułatwić sprawę.
Po piąte, energooszczędna lodówka
Jak już wspomniano, powyższe sposoby to tylko „grupa wsparcia” dla energooszczędnej lodówki. Należy po prostu skupić się na kupnie lodówki, która należy do wysokiej klasy energooszczędnej. Wspomniana już lodówka Bosch KGN 36KWEB zużywa mało energii, pracując równie efektywnie co lodówki z niższą klasą energetyczną. Warto zwrócić uwagę na oznaczenia związane z oszczędnością energetyczną. Na przestrzeni lat, w których trakcie wydajna lodówka będzie użytkowana, może to zaowocować mniejszym zużyciem energii i niższymi rachunkami. Co więcej, można być spokojnym, że podejmuje się decyzje pożyteczne dla środowiska.
|
Lodówka Bosch KGN 39VLEA Klasa efektywności energetycznej: E Roczne zużycie energii (kWh/rok): 238 Pojemność użytkowa chłodziarki (l): 279 Pojemność użytkowa zamrażarki (l): 97 Kolor: Inox |
sprawdź cenę |