Suszenie tradycyjne czy mechaniczne? Co wybrać?

0
suszarka

Po każdym praniu, musimy dokładnie wysuszyć ubrania. Jest to czynność obowiązkowa, jeśli zależy nam na dobrej kondycji i nienagannym wyglądzie naszej odzieży. Najczęściej rozwieszamy pranie na balkonie, a gdy pogoda nie dopisuje, rozkładamy przenośne suszarki w mieszkaniu. Innym sposobem jest suszarka bębnowa, która znacznie skraca proces suszenia. Warto z niej korzystać czy może lepiej pozostać przy suszeniu tradycyjnym?

Suszenie tradycyjne – zalety

Suszenie ubrań na balkonie lub w ogrodzie, zwłaszcza latem, gdy świeci słońce, to świetny pomysł. Ubrania mniej się niszczą i elektryzują, a poza tym pachną świeżością, dzięki czemu możemy zrezygnować z dodawania do prania płynów zapachowych. Delikatny wietrzyk i promienie słońca wysuszą całe pranie w mgnieniu oka – wystarczy godzinka lub dwie i ubrania będą nadawały się do założenia. Warto dodać, że tradycyjne suszenie jest zarówno ekonomiczne, jak i ekologiczne.

Wady suszenia na tradycyjnych suszarkach

O ile latem możemy sobie pozwolić na rozwieszenie prania na sznurkach w ogrodzie, tak już w innych porach roku będzie to dość problematyczne. W rezultacie nie pozostaje nam nic innego, jak rozwiesić pranie na przenośnych suszarkach w domu – w łazience, pokoju lub na korytarzu. Nie dość, że zajmują one sporo cennej przestrzeni, to jeszcze negatywnie wpływają na estetykę naszego mieszkania. Co więcej, rozkładanie prania wymaga czasu, a niektóre elementy garderoby łatwo zsuwają się z drążków. W rezultacie co chwilę trzeba je podnosić z podłogi. Jeśli rozwiesimy mokre pranie w pomieszczeniach ze słabą wentylacją, nie tylko będzie wolniej schło, ale również może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Pamiętajmy również, że nadmiar wilgoci negatywnie wpływa na nasze zdrowie, a pranie rozwieszone w domu na suszarce może schnąć nawet kilka dni.

suszarka

Jakie są zalety suszenia mechanicznego?

Wszystkie powyższe problemy rozwiązuje suszenie mechaniczne. Jeśli zdecydujemy się na zakup suszarki bębnowej, nigdy więcej nie będziemy oglądać bielizny rozwieszonej po całym mieszkaniu. Co więcej, nasze pranie będzie suche zaledwie w kilka godzin. A jeśli wybierzemy model oferujący krótkie programy, jak np. suszarka Bosch WTR 85V5EPL, wystarczy jedynie 40 minut, aby dokładnie wysuszyć 1 kg prania. Dzięki suszarce bębnowej, pozbędziemy się z ubrań kłaczków i sierści zwierząt, a tkaniny staną się bardziej miękkie i puszyste. Nie będą również mocno pogniecione i o wiele łatwiej będziemy mogli je wyprasować.

Czy suszarki elektryczne mają jakieś wady?

Jeśli chodzi o wady suszarek elektrycznych, to największą z nich są koszty eksploatacyjne. Suszarki, jak wszystkie sprzęty AGD, wymagają podłączenia do prądu. Starsze modele, cechujące się wyjątkowo niskimi klasami energetycznymi, mają naprawdę duże zapotrzebowanie na prąd. Dlatego też trudno się dziwić, że przyczyniają się do wzrostu naszych rachunków. Jednak nowoczesne modele, jak choćby suszarki Bosch (ich ofertę sprawdzisz tutaj), są tak projektowane, aby zużywały możliwie jak najmniej prądu. Jeśli wybierzemy urządzenie w wysokiej klasie energetycznej, a dodatkowo wyposażone w pompę ciepła, z pewnością nie zrobi dziury w naszym domowym budżecie. Dobrym wyborem będzie, np. suszarka Bosch WTW 876S0PL, która plasuje się w klasie energetycznej A+++, dzięki czemu w skali roku zużyje jedynie 177 kWh.

Suszarkom zarzuca się również, że zajmują dodatkowe miejsce w łazience. Choć jest to zgodne z prawdą, istnieją sposoby, aby ulokować suszarkę nawet w niewielkich pomieszczeniach. Wystarczy dokupić łącznik, dzięki któremu będziemy mogli bezpiecznie zamontować suszarkę na pralce. W ten sposób oszczędzimy wiele cennej przestrzeni, a samo przekładanie prania między urządzeniami stanie się bardziej komfortowe.

suszarka
Suszarka Bosch WTW 876S0PL

Pojemność znamionowa (kg): 8
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 177
Rodzaj sterowania: Elektroniczne
Rodzaj suszarki: Kondensacyjna z pompą ciepła
sprawdź cenę
Suszarka Bosch Serie 8 WTX87KH0BY
Suszarka Bosch Serie 8 WTX87KH0BY

Pojemność znamionowa (kg): 9
Klasa efektywności energetycznej: A+++
Rodzaj sterowania: Elektroniczne
Rodzaj suszarki: Kondensacyjna z pompą ciepła
Sygnał akustyczny końca programu
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *