Jaki wybrać rozmiar zmywarki?

0
zmywarka do zabudowy

Zmywarka stała się w dzisiejszych czasach standardowym wyposażeniem większości domów. Fakt ten zupełnie nie dziwi, bo dzięki niej można zapomnieć o zlewie pełnym brudnych naczyń i tradycyjnym zmywaniu. Bogata oferta rynkowa zmywarek jest na tyle duża, że każdy znajdzie model spełniający jego oczekiwania. Jednym z ważnych elementów branych pod uwagę przy zakupie zmywarki jest jej rozmiar. Decydując się na konkretny rozmiar zmywarki warto wziąć pod uwagę ilość używanych na co dzień naczyń oraz jej lokalizację w kuchni (powierzchnię, którą może zająć).

Dwie najbardziej popularne wielkości – 45 i 60 cm

Oczywiście na rynku znajdują się zmywarki do zabudowy i wolnostojące w różnych rozmiarach. Niemniej jednak zwykle dokonujemy wyboru między małą zmywarką o szerokości 45 cm bądź dużą – 60 cm. Rozmiar zmywarki ma znaczenie nie tylko z uwagi na ilość wymaganego miejsca do jej postawienia, ale również jej pojemność. Szersza zmywarka ma większą pojemność, co oznacza, że zmieści się w niej sporą ilość brudnych naczyń. Pojemność zmywarki jest określana przez producentów ilością kompletów naczyń, które pomieści podczas jednego załadunku. Jeden komplet naczyń oznacza: 3 talerze (głęboki, na drugie danie i deserowy), 1 filiżankę na kawę lub herbatę, 1 szklankę na sok. 1 kieliszek do wina oraz komplet sztućców (nóż, widelec, łyżka, łyżeczka). Niestety producenci zmywarek nie podają żadnych informacji dotyczących garnków, waz czy innych naczyń większych gabarytów, które przecież też można myć w zmywarce. Szacując więc potrzebną dla naszej rodziny pojemność zmywarki warto wziąć pod uwagę, że wkładając garnek czy patelnię zmniejszy się ilość naczyń wchodząca w skład jednego kompletu. Na pojemność zmywarki ma wpływ rozmieszczenie poszczególnych przegródek. Większe zmywarki (60 cm) zyskują na pojemności dzięki regulacji górnego kosza oraz dodatkowej szufladzie na sztućce zamiast kosza – znajdującego się w zmywarkach 45 cm.

rozmiar zmywarki

Mała czy duża zmywarka – na którą się zdecydować?

Zmywarka 45 cm z uwagi na to, że zajmuje mniej miejsca będzie idealna do małych pomieszczeń. Modele tej wielkości pomieszczą zwykle 9-10 pełnych kompletów naczyń i są polecane dla singli, młodych par, osób starszych, a także niedużych mieszkań pod wynajem. W przypadku większych rodzin mała zmywarka będzie szybko zapełniana, co będzie z kolei wiązało się z jej częstszym uruchamianiem. Mogą pojawić się również problemy z włożeniem do niej większych garnków czy waz.

Z kolei zmywarka 60 cm będzie bardziej oszczędna z uwagi na swoją pojemność. Modele tej wielkości mogą pomieścić zazwyczaj 12-14 pełnych kompletów naczyń, ale i nawet 15-16. W przypadku zmywarek 60 cm znika również problem naczyń lub garnków nieco większych gabarytów. Większa zmywarka jest z całą pewnością bardziej komfortowym rozwiązaniem dla większych rodzin, choć wymaga posiadania większej ilości naczyń. Zmywarka 60 cm z uwagi na swoją większą pojemność będzie rzadziej uruchamiana, a więc bardziej oszczędna i praktyczna.

Niektóre modele zmywarek posiadają opcję mycia z połową wsadu. Wówczas można pokusić się o zakup dużej zmywarki i w razie potrzeby korzystać z opcji takiego programu mycia. jest on realizowany w zależności od modelu zmywarki w następujący sposób:

– mycie jedynie w górnym lub dolnym koszu;

– automatyczny dobór wody do ilości naczyń;

– mycie strefowe.

Zmywarka Beko DIN 28434 Zmywarka Amica DFM42D7TOqWH

Szerokość (cm) 44.8
Głębokość (cm) 60
Wysokość (cm) 84.5
Waga (kg) 40
Klasa efektywności energetycznej D
Pojemność znamionowa (kpl.) 10
sprawdź cenę
Zmywarka Amica DIM425AD Zmywarka Bosch SMV 4HVX31E

Szerokość (cm) 59.8
Głębokość (cm) 55
Wysokość (cm) 81.5
Waga (kg) 36.284
Klasa efektywności energetycznej E
Pojemność znamionowa (kpl.) 13
Roczne zużycie energii (kWh/rok) 262
Roczne zużycie wody (litr/rok) 2660
sprawdź cenę
Zmywarka Bosch SMV 24AX00E Zmywarka Beko DFN 26422X

Szerokość (cm) 59.8
Głębokość (cm) 60
Wysokość (cm) 85
Waga (kg) 48.2
Pojemność znamionowa (kpl.) 14
Roczne zużycie energii (kWh/rok) 266
Roczne zużycie wody (litr/rok) 2660
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *