Jak zmywać naczynia, aby ich nie uszkodzić?

0
zmywanie naczyń

Źle ustawione naczynia w zmywarce, ale również nieodpowiednio dobrany detergent mogą nie tylko obniżyć efektywność zmywania, ale wręcz spowodować nieodwracalne szkody. Dlatego też warto zapoznać się z paroma radami, które pozwolą Ci uniknąć niemiłych wpadek podczas zmywania naczyń.

Dobrze przygotuj naczynia i używaj tylko sprawdzonych detergentów

Właściwie nie wiadomo skąd wzięło się przeświadczenie o tym, że naczynia przed włożeniem do zmywarki należy opłukać. W żadnym razie nie należy tego robić. Oczywiście powinieneś usunąć z nich większe kawałki jedzenia, ale nigdy nie płucz ich z zabrudzeń. Jeżeli do zmywarki wkładasz czyste naczynia, detergent nie ma gdzie pracować, a krążące po wnętrzu urządzenia enzymy z tabletki mogą powodować szkody. Kluczowe jest również, aby do zmywania używać odpowiedniego detergentu. Źle dobrany może zaszkodzić nie tylko naczyniom, ale również i całemu urządzeniu. Niezbyt dobrym pomysłem jest również stosowanie proszku domowej roboty. Takie środki nie są w stanie w pełni pozbyć się bakterii, a dodatkowo mogą zniszczyć delikatne naczynia i pozostawiać na nich nieestetyczne zacieki.

zmywanie naczyń

Układaj naczynia w dedykowanych im miejscom

Dla bezpieczeństwa Twoich naczyń kluczowe jest również ich odpowiednie rozmieszczenia w urządzeniu. Niezależnie od tego, czy wybierasz zmywarkę do zabudowy czy też wolnostojącą, praktycznie we wszystkich dolny kosz przeznaczony jest do większych naczyń – typu garnki, patelnie, miski czy duże talerze, natomiast górny dedykowany jest mniejszym i delikatniejszym rzeczom, takim jak szklanki, kieliszki, filiżanki czy małe talerzyki. Właściwe ustawienie naczyń pozwala Ci w pełni korzystać z dodatkowych elementów, które gwarantują Ci ich stabilność, podczas gdy zmywarka traktuje je wodą pod ciśnieniem.

Zadbaj o odpowiednie ułożenie sztućców

Jeżeli chodzi natomiast o sztućce, producenci sprzętu AGD proponują nam dwojakie rozwiązanie: noże, łyżki, łyżeczki i widelce możesz bezpiecznie umieścić w pojemniku, który z reguły znajduje się w dolnym koszu albo ułożyć na specjalnie przeznaczonej do tego celu dodatkowej szufladzie. Takie rozwiązanie oferują Ci m.in. zmywarki firmy Bosch, które poza dwoma standardowymi koszami wyposażone są w trzeci poziom, na którym wygodnie umieścisz nie tylko większe i mniejsze sztućce, ale również różnego rodzaju przybory kuchenne czy małe filiżanki. W ten sposób zyskujesz możliwość optymalnego wykorzystania całego wnętrza zmywarki oraz gwarancję, że Twoje naczynia są w niej bezpieczne.

Zmywarka Beko DFN 26422X

Szerokość (cm) 59.8
Głębokość (cm) 60
Wysokość (cm) 85
Pojemność znamionowa (kpl.) 14
Roczne zużycie energii (kWh/rok) 266
Roczne zużycie wody (litr/rok) 2660
sprawdź cenę
Zmywarka Bosch SMI 2ITS33E

Szerokość (cm) 59.8
Głębokość (cm) 57.3
Wysokość (cm) 81.5
Waga (kg) 32.044
Klasa efektywności energetycznej E
Pojemność znamionowa (kpl.) 12
Roczne zużycie energii (kWh/rok) 290
Roczne zużycie wody (litr/rok) 2940
sprawdź cenę
Zmywarka Amica DFM42D7TOqWH

Szerokość (cm) 44.8
Głębokość (cm) 60
Wysokość (cm) 84.5
Waga (kg) 40
Klasa efektywności energetycznej D
Pojemność znamionowa (kpl.) 10
sprawdź cenę

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *