Jak wybrać energooszczędną pralkę?

0
pralka

Energooszczędne sprzęty AGD od jakiegoś czasu cieszą się dużą popularnością. Trudno się dziwić – takie rozwiązania pozwalają zaoszczędzić energię oraz wodę zużywaną podczas codziennej eksploatacji. W dzisiejszym artykule pod lupę weźmiemy energooszczędną pralkę. Podpowiemy jak wybrać i na co zwracać uwagę. Zapraszamy do lektury.

Czy zakup pralki energooszczędnej się opłaca?

Pralka jest urządzeniem, które w zależności od potrzeb, używane jest z różną częstotliwością. To, ile prądu oraz wody zużywa uzależnione jest nie tylko od jej parametrów, ale również przyzwyczajeń domowników. Tak naprawdę samo rozsądne korzystanie z urządzenia wystarczy, aby nieco zredukować koszty eksploatacji. Niestety, w przypadku większych rodzin i częstego prania, wybór energooszczędnego urządzenia jest wręcz koniecznością. Jeśli więc potrzebujemy nowej pralki, to warto rozglądać się wśród energooszczędnych modeli.

Klasy energooszczędne pralek

Najczęściej można spotkać w sklepach pralki oznaczone klasą A, A+, A++ oraz A+++. Tak naprawdę, w dzisiejszych czasach, pralki o oznaczeniach poniżej A czy A+ są już rzadkością. Teoretycznie, różnica pomiędzy klasą A, a A+++ jest niewielka, jednak w skali roku można zauważyć pewne oszczędności. Na największą uwagę zasługują urządzenia oznaczone klasą A+++ , ponieważ to one są najbardziej oszczędnym rozwiązaniem.Klasy B, C, D, E, F oraz G są już rzadkością i odnoszą się raczej do starszych urządzeń. Na marne szukać w sklepach tak energochłonnych urządzeń. Czasami spotyka się sprzęty pracujące w klasie B, jednak nie warto w nie inwestować.

Tak naprawdę, klasy energetyczne pralek pozwalają nam na oszacowanie kosztów eksploatacji urządzenia. Finalny rachunek za prąd oraz wodę w dużej mierze uzależniony jest od częstotliwości korzystania z urządzenia oraz umiejętnego dobierania programów do konkretnych ilości prania. Liczne modele wyposażone są w specjalne tryby ekologiczne, które pozwalają jeszcze bardziej zminimalizować zużycie prądu czy wody. Jeśli się z nich korzysta to ostateczny bilans jest bardzo korzystny.

Pralka Bosch WLT 24440 PL

Klasa efektywności energetycznej A+++
Wysokość (cm) 85
Szerokość (cm) 60
Głębokość (cm) 44.4
Waga (kg) 64
sprawdź cenę

Jak zwiększyć oszczędność pralki?

Kupno pralki energooszczędnej to jedno, a umiejętne korzystanie z niej, to druga sprawa. Warto korzystać z nowoczesnych funkcji oraz programów, które pozwolą nam na dodatkowe oszczędności. Przykładem mogą być programy do szybkiego prania odzieży. Pozwolą one zminimalizować zużycie prądu, a dodatkowo dokładnie i szybko wypiorą nasze ubrania. Warto korzystać z programów ekologicznych, które redukują ilość zużytej wody oraz stosowanego detergentu. Korzystnie na nasze finanse, wpłynie również pranie w niskich temperaturach – jeśli ubrania są tylko przepocone, to spokojnie można z tej funkcji korzystać.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *