Energooszczędna suszarka do ubrań, czyli jaka?

0
energooszczędna suszarka do ubrań

Suszarki do ubrań to niezwykle praktyczne urządzenia, które w zaledwie półtorej godziny skutecznie wysuszą nasze pranie. Jak wszystkie sprzęty AGD, wykorzystują energię elektryczną, co oznacza, że przyczynią się do wzrostu rachunków za prąd. Warto więc wybrać model, który będzie pracował efektywnie, a jednocześnie nie zrujnuje naszego domowego budżetu. Sprawdź, jakie parametry powinna posiadać energooszczędna suszarka do ubrań.

Wysoka klasa energetyczna

Wszystkie urządzenia AGD posiadają przypisaną klasę energetyczną, czyli parametr ustanowiony przez Unię Europejską do określania poboru energii. Skala zaczyna się od poziomu A+++ do G, przy czym te ostatnie modele są zdecydowanie najmniej efektywne. W przypadek suszarek, efektywność energetyczna liczona jest dla programu suszenia bawełny przy maksymalnym możliwym załadunku. Podczas gdy model w klasie B zużywa nawet 501 kWh rocznie, energooszczędna suszarka do ubrań pobierze zaledwie 175 kWh w ciągu roku. Jeśli szukasz ekonomicznego sprzętu, dobrym wyborem będą suszarki Bosch, np. model WTR 87TW0PL. Producent szacuje, że w ciągu roku zużyje jedynie 176 kWh, co z pewnością nie wpłynie negatywnie na Twój budżet.

Pompa ciepła

Aby maksymalnie zredukować ilość pobieranej energii, producenci stosują w swoich urządzeniach technologię pompy ciepła. Takie rozwiązanie znajdziemy w wielu suszarkach Bosch, jak choćby w modelu WTR 85V5EPL. W przeciwieństwie do standardowych suszarek, w modelach z pompą ciepła do ogrzewania powietrza nie jest wykorzystywana grzałka elektryczna. Ciepło wytwarzane jest w skraplaczu pompy, a pobierane w parowniku. Taki układ pozwala zaoszczędzić nawet do 60% energii w porównaniu z suszarkami plasującymi się w klasie energetycznej A. Co więcej, pompa ciepła stwarza korzystne warunki dla suszonych ubrań, gdyż niskie temperatury nie uszkadzają delikatnych włókien.

energooszczędna suszarka do ubrań

Opóźniony czas suszenia

Każda energooszczędna suszarka do ubrań powinna posiadać opcję pozwalającą opóźnić rozpoczęcie procesu suszenia. Jest to sposób na dodatkowe oszczędności, ponieważ można zaprogramować pracę suszarki tak, aby cykl rozpoczął się w momencie, gdy zaczyna obowiązywać tańsza taryfa opłat. Tę praktyczną opcję znajdziesz m.in. w suszarce Bosch WTM 8528FPL.

Co zrobić, aby zaoszczędzić energię?

Wymienione wyżej czynniki mają ogromny wpływ na ekonomiczną pracę suszarki. Należy jednak pamiętać, że sam sposób użytkowania urządzenia może przyczynić się do wzrostu lub zmniejszenia poboru energii. Warto zatem zastosować się do poniższych wskazówek:
• staraj się nie przeładowywać suszarki – w ten sposób tylko wydłużysz czas suszenia, przez co urządzenie zużyje znaczniej więcej prądu.
• Do bębna wkładaj tylko odwirowane pranie – dzięki temu pozbędziesz się nadmiaru wilgoci. Im mniej wilgoci w tkaninach, tym krótszy proces suszenia.
• Pamiętaj o czyszczeniu filtra – to w nim zbierają się kłaczki, sierść zwierząt i inne zanieczyszczenia. Mogą one utrudniać odpowiedni przepływ powietrza, co tylko zwiększy pobór energii.

energooszczędna suszarka do ubrań Suszarka Beko DF 7312 GXW

Pojemność znamionowa (kg) 7
Rodzaj suszarki Kondensacyjna (z pompą ciepła)
Roczne zużycie energii (kWh/rok) 276.5
Wskaźniki
Wskaźnik wymiany filtra
Wskaźnik zapełnienia zbiornika kondensacyjnego
Wskaźnik blokady przed dziećmi
energooszczędna suszarka do ubrań
Suszarka Bosch WTH 850S7PL

Pojemność znamionowa (kg): 7
Rodzaj suszarki: Kondensacyjna (z pompą ciepła)
Klasa efektywności energetycznej: A+
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 243
Ilość programów: 7
Rodzaj sterowania: Elektromechaniczne
energooszczędna suszarka do ubrań
energooszczędna suszarka do ubrań Suszarka Amica AWD 82LCWM 1190279

Pojemność znamionowa (kg) 8
Rodzaj suszarki Kondensacyjna (z pompą ciepła)
Klasa efektywności energetycznej A++
Rodzaj sterowania Elektromechaniczne
Ilość programów: 6
energooszczędna suszarka do ubrań
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *