Dziecko w kuchni – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

0
dziecko w kuchni

Dzieci lubią pomagać w kuchni i zdobywać nowe umiejętności. Kuchenne doświadczenia pomagają im rozwijać zmysły i kreatywność, a także uczą samodzielności i współpracy z innymi. Rodzice jednak często mają wątpliwości, czy powinni pozwolić dziecku przebywać w kuchni, a co więcej korzystać ze sprzętów AGD. Na szczęście producenci oferują mnóstwo nowoczesnych rozwiązań w swoich urządzeniach, które zadbają o bezpieczeństwo dziecka i sprawią, że gotowanie stanie się dla niego ważne już od najmłodszych lat. Sprawdźmy zatem, jakie rozwiązania stosuje marka Amica, dzięki którym dziecko w kuchni będzie całkowicie bezpieczne.

Funkcje bezpieczeństwa w piekarnikach Amica

Wszystkie piekarniki Amica (ich ofertę sprawdzisz tutaj) standardowo wyposażane są w tzw. chłodny front. W drzwiach urządzenia znajdują się aż trzy szyby, a dzięki specjalnemu układowi kanałów wentylacyjnych, następuje między nimi przepływ chłodnego powietrza. Wszystko to sprawia, że szyba zewnętrza rozgrzewa się jedynie do niskiej temperatury. Dzięki temu dziecko nie poparzy się, gdy przypadkiem dotknie frontu czy przyłoży do szyby głowę, w celu obserwowania rosnącej potrawy.

Niektóre piekarniki, jak np. Amica ED57527B X-TYPE PYRO posiadają również blokadę programatora. Jest to praktyczna funkcja, która pozwala zablokować cały panel sterowania. Dzięki temu można dziecko zostawić samo w kuchni, nie martwiąc się, że podczas naszej nieobecności uruchomi piekarnik. Funkcją, która zapewnia bezpieczeństwo nie tylko dzieciom, ale i dorosłym są prowadnice teleskopowe – znajdziemy je np. w piekarniku Amica ED37618X X-TYPE OPENUP. Pozwalają one wygodnie wysuwać gorące blachy z komory i zapobiegają im stabilność, dzięki czemu zmniejszają ryzyko przypadkowego poparzenia się.

dziecko w kuchni

Bezpieczne płyty indukcyjne

Jeśli zależy nam, aby dziecko w kuchni było w pełni bezpieczne, powinniśmy kupić płytę indukcyjną. Ze względu na swoją specyfikę działania, jest ona zdecydowanie najbezpieczniejsza spośród wszystkich płyt grzewczych dostępnych na rynku. W płytach indukcyjnych nagrzewa się jedynie pole grzewcze, a cała powierzchnia pozostaje zimna – nawet w czasie intensywnego gotowania. Dzięki temu dziecko nie poparzy się, nawet jeśli przez pomyłkę dotknie płyty zamiast blatu kuchennego. Poza tym zdecydowana większość płyt indukcyjnych Amica, jak np. model Amica PI 6541S4UD, posiada funkcję HeatControl, która informuje o stopniu rozgrzania konkretnego pola. Wystarczy, że dziecko spojrzy na panel sterowania, a od razu będzie wiedziało, czy pole jest wciąż rozgrzane do wysokiej temperatury.

Zmywarka do zabudowy – bezpieczniejsza niż wolnostojąca

Zmywarka jest sprzętem, który umieszczamy na podłodze, dlatego dzieci mają do niej łatwy dostęp. Widoczny panel sterowania z kolorowymi przyciskami czy pokrętłami często kusi najmłodszych i zachęca do wypróbowania. Jeśli więc chcemy, aby dziecko w kuchni było bezpieczne, powinniśmy wybrać zmywarkę przeznaczoną do zabudowy. Taki sprzęt ukryjemy za frontem meblowym, a jeśli wybierzemy model ze zintegrowanym panelem sterowania, np. zmywarkę Amica DIM625AZS, będzie ona z wyglądu przypominać zwykłą szafkę. Istnieje więc niewielka możliwość, że dziecko się nią zainteresuje i przez przypadek uruchomi cykl zmywania. Nawet jeśli by do tego doszło, wiele zmywarek Amica ma wbudowaną blokadę panelu sterowania, więc dziecku po prostu nie uda się włączyć urządzenia.

dziecko w kuchni Piekarnik Amica ED57527B X-TYPE PYRO
Objętość komory (l): 77
Ilość funkcji: 11
Blokada programatora: Tak
Prowadnice:
Teleskopowe z funkcją stop,
Drabinkowe
sprawdź cenę
dziecko w kuchni Płyta indukcyjna Amica PI 6541S4UD
Moc całkowita (W): 7400
Ilość pól grzejnych: 4
Ilość poziomów mocy: 12
Technologie: Funkcja Bridge, System Pro Baby, Funkcja Booster, Podtrzymywanie ciepła, Child Lock
sprawdź cenę
Zmywarka Amica DIV61E5aH Zmywarka Amica DIV61E5aH
Szerokość (cm): 59.8
Instalacja: Do zabudowy
Klasa efektywności energetycznej: E
Pojemność znamionowa (kpl.): 12
Typ panelu: Ukryty
Rodzaj sterowania: Elektroniczne
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 2 Średnia: 5]

Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *