Czyszczenie katalityczne – co to takiego?

0
czyszczenie katalityczne

Sprzęt AGD jest niezbędnym wyposażeniem każdego mieszkania. Bez kuchenki lub płyty i piekarnika czy lodówki, pomieszczenie to znacznie straciłoby na funkcjonalności. Urządzenia służące do przygotowywania potraw mają jednak to do siebie, że niezwykle łatwo jest je zabrudzić, nawet przez zupełny przypadek. Dzieje się tak szczególnie w przypadku piekarnika. Wystarczy, że nalejemy zbyt dużą ilość ciasta do formy lub żółty ser z pizzy zacznie się roztapiać i spływać na boki. Powstałe zabrudzenia często są tłuste i przywierają do powierzchni piekarnika, więc ciężko je usunąć.

czyszczenie katalityczne

Kilka słów o czyszczeniu piekarnika

Najprostszym sposobem na wyczyszczenie piekarnika są domowe metody, czyli ściereczka i odpowiedni płyn do usuwania zabrudzeń. Nie jest to trudne w zastosowaniu, jednak wymaga od nas poświęcenia pewnej ilości czasu, poza tym istnieją skuteczniejsze metody. Przykładowo niektórzy producenci dodają w swoich modelach opcję parowego czyszczenia. Do odpowiedniego pojemnika wlewamy wodę i uruchamiamy program. W piekarniku wytwarza się para, która roztapia tłuszcz. Potem przecieramy piekarnik suchą ściereczką. Innym rozwiązaniem jest pyroliza. Czyszczenie tą metodą odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze, nawet kilkuset stopni. Brud zostaje niemal spalony, po zakończeniu całego procesu przecieramy piekarnik wilgotną ściereczką. Istnieje jeszcze jeden sposób na skuteczne wyczyszczenie piekarnika – kataliza. Temu zagadnieniu przyjrzymy się nieco dokładniej.

Czym jest czyszczenie katalityczne?

Czyszczenie katalityczne to zaawansowana metoda, której nie dorównują zwykłe, domowe sposoby. Wyposażony został w nią chociażby piekarnik Amica ED37214B X-TYPE, a także kilka innych modeli tej marki. Na czym dokładnie polega czyszczenie katalityczne? Wewnątrz piekarnika są zamontowane specjalne panele, które zawierają mikropory. Te z kolei posiadają właściwość chłonięcia zanieczyszczeń. Panele katalityczne pracują już podczas pieczenia, tak więc minimalizują one ilość osadzającego się tłuszczu jeszcze zanim przejdzie nam przez myśl, że warto wyczyścić piekarnik! Kiedy piekarnik jest rozgrzany do temperatury ponad 200 stopni, uruchamia się dodatkowa funkcja: resztki tłuszczu i zabrudzeń zostają spalone. Wychodzi więc na to, że praktycznie nie musimy czyścić samego piekarnika. Czy jest więc w tym wszystkim jakiś haczyk? Będziemy zmuszeni czyścić panele katalityczne – na szczęście są one wyjmowane i łatwiej jest je umyć, niż wnętrze tradycyjnego piekarnika.

czyszczenie katalityczne Piekarnik Amica EB 7551 FINE SOFT

Typ piekarnika (źródło ciepła): Piekarnik elektryczny
Objętość komory (l): 65
Ilość funkcji: 10
Prowadnice: Teleskopowe
Drabinkowe
Czyszczenia komory pieczenia
Czyszczenie katalityczne
Emalia łatwoczyszcząca Easy Clean
Kolor Inox
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *