Odkurzacz idealny dla alergika, czyli kilka słów o filtrach

0
odkurzacz dla alergika

Dom, w którym mieszka alergik, to ciągłe pole bitwy, na którym przez nawet najmniejsze niedociągnięcie bardzo łatwo o klęskę. Dlatego też wszystkie sprzęty, które dbają o samopoczucie uczuleniowców, są w nim na wagę złota. Zwłaszcza cenny w tym względzie jest odkurzacz wyposażony w odpowiedni filtr. Jak jednak wybrać ten najlepszy?

Unoszące się w powietrzu zanieczyszczenia takie jak pyłki, kurze, ale i bakterie czy roztocza u alergików wywołują mało komfortowe dolegliwości w postaci na przykład swędzącej skóry, łzawienia czy kataru. Dlatego też, aby skutecznie zadbać o ich komfort i zdrowie, należy właściwie oczyszczać powietrze. Z tego względu producenci odkurzaczy najnowsze modele wyposażają w rozwiązania, które mają zapewnić jeszcze większy porządek w mieszkaniu osób uczulonych.

odkurzacz dla alergika

Odkurzacz na straży czystości powietrza

Odkurzacz dla alergika powinien być wyposażony w co najmniej dwa filtry: jeden z nich chroni silnik przed zakurzeniem, drugi zaś znajduje się przy wylocie powietrza. To właśnie jego zadaniem jest wyłapywanie najdrobniejszych zanieczyszczeń i od jego rodzaju zależy, jak dużo pyłu i drobnoustrojów powróci do otaczającego nas powietrza. Aby zminimalizować ryzyko alergicznych dolegliwości, producenci najlepszych odkurzaczy opracowali kilka technologii, które zapewniają skuteczną filtrację powietrza. Przed zakupem nowego odkurzacza, warto upewnić się, że trafiający do niego kurz, zostanie w nim skutecznie zatrzymany.

EPA, HEPA czy wodny?

EPA i HEPA dwa najczęściej spotykane w odkurzaczach dla alergików rodzaje filtrów, przy czym ten drugi odznacza się wyższą efektywnością. W zależności od ich klasy, ich skuteczność waha się między 85% a 99,975%. W różnym stopniu radzą sobie też z cząsteczkami o różnej wielkości. Najskuteczniejsze są w stanie wychwycić nawet te o rozmiarze 0,3 μm. Najpopularniejszym obecnie filtrem jest HEPA H13, którego całkowita skuteczność wynosi 99,95% – to najczęściej stosowany typ filtra w odkurzaczach workowych dla alergików. Szczególnie efektywne są filtry elektrostatyczne, gdyż kurz, który przyczepi się do ich powierzchni, już na niej pozostanie. Innym rozwiązaniem są odkurzacze wodne. Za ich sprawą wszelkie nieczystości po prostu trafiają do specjalnego pojemnika z wodą, z której nie są w stanie już się wydostać, a co za tym idzie nie wracają do powietrza, którym oddychamy. Ich wadą jest jednak to, że pojemnik musisz oczyszczać po każdym jednym sprzątaniu, więc samo odkurzanie staje się nieco bardziej problematyczne.

Odkurzacz Philips FC8240/09

Rodzaj: Odkurzacz workowy
Klasa efektywności energetycznej: A
Moc wejściowa (W): 750
Automatyczne zwijanie kabla: tak
Długość przewodu (m): 6
Zasięg pracy (m): 9
Pojemność worka/pojemnika (l): 3
Parkowanie: Poziome i pionowe
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *