Odkurzacz automatyczny kontra odkurzacz tradycyjny

0
odkurzacz

Odkurzacz to niezbędny sprzęt w każdym domu. Ciężko byłoby się bez niego obejść – szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy wnosi się do domu rekordowe ilości piasku. Odkurzacze towarzyszą nam już od wielu lat. Na rynku dostępne są różne modele – wersje tradycyjne, wersje automatyczne, wersje bez worków… Oferta jest bardzo szeroka. Jak więc dokonać odpowiedniego wyboru? Lepiej pozostać przy odkurzaczu tradycyjnym, czy warto postawić na nowości i zdecydować się na robota sprzątającego?

Znany od pokoleń, czyli odkurzacz tradycyjny

Odkurzanie należy do jednej z najbardziej popularnych czynności domowych. Większość Polaków posiada tradycyjne odkurzacze workowe. Są one niedrogie, łatwo dostępne i rzadko kiedy się psują. Ich obsługa jest bardzo prosta, a największą zaletą jest to, że z ich pomocą odkurzanie jest szybkie. Odkurzacze tradycyjne charakteryzują się dużą mocą, dlatego poradzą sobie z różnymi nawierzchniami – od paneli, przez tapicerki, po gęste dywany. Możemy ich używać do sprzątania nietypowych miejsc, zakamarków czy sufitów. Dzięki wymiennym końcówkom, z łatwością dotrzemy w ciężko dostępne miejsca. Oprócz tego, w odkurzaczu mamy dość duży zbiornik lub worek na kurz. Wystarczy go opróżniać raz na jakiś czas – w zależności od tego, jak często odkurzamy.

Jakie są wady tradycyjnych odkurzaczy?

Przede wszystkim stosunkowo mała mobilność. Jeśli posiadamy duży dom, to chcąc poodkurzać wszystkie pokoje, musimy kilka razy podłączać odkurzacz do innego gniazdka, gdyż kabel jest za krótki. Po drugie, tradycyjne odkurzacze są dość głośne – zazwyczaj pracują z natężeniem około 80 dB.

Robot sprzątający, czyli odkurzacz, który sam sprząta

Największą zaletą odkurzacza automatycznego jest fakt, że sprząta sam – nie musimy nad nim stać ani nim sterować. Jest to idealny sprzęt dla wszystkich osób, które nie lubią odkurzania. Tak naprawdę, w przypadku robota sprzątającego jedyne co musimy zrobić, to opróżnić pojemnik – należy robić to średnio co 2-4 cykle. Tego typu odkurzacz, możemy włączyć gdy wychodzimy z domu – dzięki temu po powrocie, nasze podłogi będą wysprzątane.

Automatyczne odkurzacze są bardzo energooszczędne – pobierają niewielkie ilości energii, a wszystko za sprawą silnika o niewielkiej mocy. Pomimo tego, są to urządzenia bardzo wydajne, ergonomiczne i niedrogie w eksploatacji. Świetnie radzą sobie z podłogami i dywanami, a dzięki niewielkiej wysokości są w stanie wyczyścić podłogę pod meblami. Warto wspomnieć, że robot sprzątający zajmuje bardzo mało miejsca, dlatego nie będziemy mieć problemów z jego przechowywaniem – zmieści się nawet w szafce.

Co można zarzucić robotom sprzątającym? Problemem są dla nich wszystkie przeszkody – kable, zbyt niskie meble lub wysokie progi. Można im również zarzucić mniejszą funkcjonalność – z ich pomocą posprzątamy tylko podłogi, nie nadają się do odkurzania dywanów czy tapicerek meblowych.

Odkurzacz automatyczny Hoover HGO320H 011

Pojemność pojemnika na kurz (l) 0.35
Rodzaj filtrów EPA
Zastosowane czujniki Żyroskop
Zabezpieczenia Przed upadkiem
Rodzaj akumulatora Litowy
sprawdź cenę
Odkurzacz automatyczny iRobot Roomba 976
Pojemność pojemnika na kurz (l) 0.6
Rodzaj filtrów AeroForce
Zastosowane czujniki; Cliff Detect, Anti-Tangle,
Dirt Detect
Zabezpieczenia: Przed upadkiem
Przed zaplątaniem w kable
sprawdź cenę
Odkurzacz automatyczny iRobot Roomba E5(5158)

Pojemność pojemnika na kurz (l) 0.4
Rodzaj filtrów AeroForce
Zastosowane czujniki Dirt Detect
Zabezpieczenia Przed upadkiem
Rodzaj akumulatora Li-Ion
Czas ładowania (min) 120
Czas działania (min) 90
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *