Jaka końcówka do odkurzacza? Poznaj przydatne szczotki i ssawki

0
końcówka do odkurzacza

Odkurzacz to niezbędne urządzenie podczas domowych porządków. Aby zwiększyć efektywność jego pracy i móc dokładnie posprzątać wszystkie powierzchnie, musimy pamiętać o wyborze odpowiednich szczotek i ssawek. Ich wybór jest bardzo duży, dlatego poniżej przedstawiamy listę najpopularniejszych końcówek do odkurzaczy.

Uniwersalna ssawkoszczotka

Większość odkurzaczy, między innymi wszystkie modele marki Amica, ma w swoim wyposażeniu ssawkoszczotkę uniwersalną. Jest ona przystosowana do dwóch trybów pracy – na powierzchniach miękkich i twardych. Jeśli zechcemy odkurzyć panele, wystarczy nacisnąć przycisk, by wysunąć ze szczotki syntetyczne włosie. Taka wersja szczotki jest delikatniejsza i nie porysuje twardych powierzchni. Warto wspomnieć, że tego typu szczotki zazwyczaj mają uniwersalne mocowanie, dzięki czemu można je dopasować do rury odkurzacza.

Turboszczotka

Turboszczotka to końcówka do odkurzacza, która doskonale radzi sobie z usuwaniem trudnych zanieczyszczeń z dywanów, wykładzin czy parkietów. Posiada obrotowy wałek ze szczotkami, który napędzany jest strumieniem powietrza. Turboszczotka nie posiada silnika, więc jej praca całkowicie uzależniona jest od odkurzacza. Dzięki temu, że jej szczotki mają włosie o różnej długości i ustawione są pod różnymi kątami, doskonale radzi sobie z wyczesywaniem sierści zwierząt z dywanów. Turboszczotkę znajdziemy w bardziej zaawansowanych odkurzaczach, np. w modelu Amica VM 6011. Gwarantuje ona dokładniejsze i szybsze odkurzanie miękkich powierzchni.

końcówka do odkurzacza

Elektroszczotka

Kolejna często spotykana końcówka do odkurzacza to elektroszczotka. Wiele osób myli ją z turboszczotką, ale różni się od niej budową i sposobem działania. Elektroszczotka ma bowiem wbudowany silnik elektryczny, który uruchamia wałek obrotowy. Dzięki temu możemy wybrać, czy wałek ma się obracać, czy też nie, i to bez konieczności wyłączania odkurzacza. Jeśli wyłączymy elektroszczotkę, będzie ona odkurzać jak zwykła szczotka.

Szczotka do parkietu

Niektóre odkurzacze Amica, jak np. model VI 2041, mają w swoim wyposażeniu szczotki dedykowane do odkurzania parkietu. Zostały one tak zaprojektowane, aby nie rysowały delikatnych powierzchni podczas odkurzania. Takie szczotki mają długie syntetyczne włosie, które starannie zbiera zanieczyszczenia z podłóg, paneli i parkietów. Wiele z nich ma również gumowe albo filcowe kółka, które minimalizują ryzyko uszkodzenia twardej powierzchni.

Ssawka szczelinowa

Ssawka szczelinowa, potocznie zwana „szczelinówką” to bardzo praktyczna końcówka do odkurzacza – znajdziemy ją w modelu Amica VM 6011. Ma ona wąski, podłużny kształt o różnej długości – poszczególne modele mają od 15 cm do nawet 50 cm długości. Ssawka szczelinowa zazwyczaj wykonana jest z tworzywa sztucznego, ale na rynku można również spotkać modele gumowe. Dzięki swojej konstrukcji dotrze do odległych zakamarków i trudno dostępnych miejsc. Z jej pomocą odkurzymy np. listwy podłogowe, żeberka w kaloryferze czy szczeliny między meblami.

Ssawka do tapicerki

Aby odkurzacz pomógł nam wysprzątać wszystkie powierzchnie, w swoim wyposażeniu powinien posiadać ssawkę do tapicerki. Jest to niewielka końcówka w kształcie litery „T”, która posiada paski elektrostatyczne. Dzięki nim materiał elektryzuje się pod wpływem tarcia, przez co do ssawki łatwiej przywierają włosy i sierść zwierząt. Takie ssawki dodaje do swoich odkurzaczy marka Amica. Sprawdzą się one nie tylko do odkurzania tapicerki meblowej, ale również poduszek, pościeli, a nawet zasłon.

końcówka do odkurzacza Odkurzacz Amica VM 6011

Rodzaj: Odkurzacz workowy
Moc wejściowa (W): 700
Typ worka: Jednorazowy
Pojemność worka/pojemnika (l): 3
Rodzaj filtrów: EPA 12
Wyposażenie: Ssawkoszczotka uniwersalna, Szczotka do parkietu, Ssawka szczelinowa, Turboszczotka
sprawdź cenę
końcówka do odkurzacza Odkurzacz Amica VI 2041

Rodzaj: Odkurzacz bezworkowy
Moc wejściowa (W): 800
Pojemnik: przezroczysty
Pojemność pojemnika (l): 1,5
Rodzaj filtrów: EPA 12
Wyposażenie: Ssawkoszczotka uniwersalna, Szczotka do parkietu
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 0 Średnia: 0]

Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *