3 kwestie ważne przy wyborze golarki męskiej
Najpierw była brzytwa, później jednorazowa maszynka, a teraz panowie najchętniej sięgają po golarkę elektryczną. Nie dość, że znacznie przyspiesza zabieg golenia, to jeszcze zapobiega ewentualnym podrażnieniom i skaleczeniom. Choć golarki męskie to stosunkowo proste urządzenia, na rynku znajdziemy wiele modeli, a to z pewnością nie ułatwia podjęcia decyzji. Na co warto zwrócić uwagę wybierając golarkę?
1. System golący
Ze względu na zastosowany system golący, golarki męskie możemy podzielić na foliowe i rotacyjne, zwane również głowicowymi. Te pierwsze mają folię ochronną z otworami umieszczonymi pod różnymi kątami. Natomiast pod folią znajdują się ostrza, które ścinają włoski, gdy te dostaną się do otworków. Takie golarki występują w wielu wersjach – z pojedynczą folią, podwójną albo nawet potrójną. Im więcej folii tnących, tym wyższa skuteczność golenia. Golarki foliowe najlepiej sprawdzą się do rzadkiego zarostu i wrażliwej skóry.
Drugim rodzajem są golarki głowicowe, których głównym elementem są ruchome głowice. Podczas zabiegu dopasowują się one do kształtu twarzy, co zapewnia większy komfort i dokładność golenia. Takie modele mogą posiadać jedną, dwie, trzy, cztery, a nawet pięć głowic. Każda z nich ma osłonki, pod którymi znajdują się nożyki. Gdy włoski przedostają się przez osłonki, zostają ścięte przez wirujące ostrza. Golarki głowicowe są precyzyjniejsze i lepiej radzą sobie z twardym i gęstym zarostem niż modele z folią tnącą.
2. Sposób zasilania
Dostępne na rynku golarki męskie różnią się nie tylko systemami golącymi, ale również sposobem zasilania. Choć wydaje się to mało istotną kwestią, w niektórych sytuacjach może nawet zaważyć o kupnie urządzenia. W golarkach wykorzystuje się następujące rodzaje zasilania:
• Bateryjne – jest to standardowe zasilanie za pomocą baterii. Występuje w najtańszych modelach golarek.
• Akumulatorowe – wiele modeli posiada wbudowane pojemne akumulatory, które zapewniają wysoki komfort podczas golenia. Brak kabli gwarantuje bowiem pełną swobodę ruchów. Jest to dobre rozwiązanie dla osób, które często podróżują. Należy jedynie pamiętać o regularnym ładowaniu akumulatora.
• Sieciowe – to podstawowy i najczęściej stosowany rodzaj zasilania w golarkach elektrycznych. Wymaga jednak dostępu do gniazdka i długiego kabla, który nie będzie ograniczać wykonywanych ruchów.
• Sieciowo-akumulatorowe – jest to kompromis pomiędzy zasilaniem sieciowym a akumulatorowym. Dzięki temu, że łączy oba sposoby zasilania, z golarki można korzystać bez żadnych ograniczeń. Jeśli podczas golenia rozładuje się akumulator, wystarczy podłączyć golarkę do gniazdka i spokojnie dokończyć zabieg.
3. Budowa i ergonomia
Wybierając golarkę, warto zwrócić uwagę na jej obudowę i kształt. Są to elementy, które w dużej mierze wpływają na komfort golenia. Niektóre golarki męskie zaskakują swoim designerskim wyglądem, który czasami nie do końca idzie w parze z wygodą użytkowania. Warto zatem wybrać model o ergonomicznej konstrukcji, dzięki której dobrze dopasuje się do dłoni. Obudowa golarki powinna być wykonana z wytrzymałych, a jednocześnie lekkich materiałów. Jeśli będzie dodatkowo wodoodporna, golarkę będziemy mogli bez problemu myć pod bieżącą wodą.
Golarka Philips Oneblade QP6620/20 Rodzaj systemu golącego Elastyczna głowica Metody golenia Na sucho Na mokro Zasilanie Akumulator Litowo-jonowy Czas pracy bezprzewodowej (min) 90 Czas ładowania (min) 60 | sprawdź cenę |