Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres automatyczny?

0
ekspres automatyczny

Wszyscy miłośnicy kawy marzą, aby mieć w domu ekspres, który zaparzy im pyszną, aromatyczną kawę ze świeżo zmielonych ziaren. Dobrym rozwiązaniem dla nich będzie zakup ekspresu automatycznego, który łączy w sobie łatwość, szybkość i wygodę użytkowania, a do tego pozwala delektować się ulubionym rodzajem napoju. Oferta tego rodzaju urządzeń jest naprawdę ogromna. Na co zatem powinniśmy zwrócić uwagę, aby ekspres automatyczny spełnił nasze potrzeby?

Moc i ciśnienie

Tak jak w większości sprzętów AGD, w ekspresach do kawy również duże znacznie ma ich moc. Im będzie ona wyższa, tym ekspres szybciej podgrzeje wodę, co w rezultacie przełoży się na szybkość parzenia kawy. Warto zatem wybrać ekspres automatyczny, którego moc wynosi około 1500 W – zagwarantuje to nam szybkie nagrzewanie wody. Oprócz mocy ważne jest również ciśnienie ekspresu, ponieważ odpowiada za to, z jaką siłą podgrzana woda będzie przepływała przez zmielone ziarna kawy. To z kolei pozwala wydobyć z ziaren smak i aromat. Im wyższe będzie ciśnienie, tym mocniejszą przygotujemy kawę. Powinniśmy zatem wybierać modele z ciśnieniem minimalnym 9 – 10 barów, na niższe wartości nie warto zwracać uwagi.

ekspres automatyczny

Młynek do kawy

Ekspresy automatyczne posiadają wbudowane młynki do kawy, dzięki czemu każda kawa parzona jest ze świeżo zmielonych ziaren. Producenci stosują w swoich urządzeniach dwa rodzaje młynków – żarnowe i udarowe. Ten pierwszy do mielenia wykorzystuje dwa żarna, które obracając się, miażdżą ziarna. Natomiast młynek udarowy posiada ostrza, które siekają ziarna, przez co powstaje bardzo dużo pyłu kawowego. Ze względu na to, że żarna kręcą się bardzo szybko, nagrzewają kawę, co wpływa negatywnie na jej smak. Lepszym rozwiązaniem będzie zatem zakup ekspresu z młynkiem żarnowym.

System do spieniania mleka

Jeśli pijemy tylko kawy mleczne, powinniśmy wybrać ekspres automatyczny z systemem spieniającym mleko. Jednym z najpopularniejszych i zarazem najprostszych rozwiązań jest dysza spieniająca, tzw. pannarello. Jest to po prostu rurka, przez którą leci para podgrzewająca i napowietrzająca mleko. Aby z niej skorzystać, mleko należy nalać do osobnego kubka. Druga, nieco droższa metoda to tzw. system cappuccinatore. Posiada wężyk, który wkłada się do kartonu z mlekiem. Następnie urządzenie zaciąga mleko do środka, podgrzewa je i odpowiednia spienia, dzięki czemu bezpośrednio z kranika do naszej filiżanki trafia mleczna pianka. Dostępne są również ekspresy ciśnieniowe z pojemnikami na mleko – specjalną karafkę należy uzupełnić mlekiem i załączyć do urządzenia zaraz przed zaparzeniem kawy. Jest to wygodne i łatwe w czyszczeniu rozwiązanie.

Elektroniczny wyświetlacz

Ekspres automatyczny jest bardzo wygodny w użytkowaniu, a to dzięki temu, że wszystkie procesy zachodzą automatycznie. Nie musimy więc mielić ziaren w oddzielnym młynku ani spieniać mleka ręcznie czy za pomocą spieniacza. Na wygodę użytkowania wpłynie również wyświetlacz elektroniczny, który wszystkie pozwoli m.in. na wybór mocy kawy czy zaprogramowanie własnych ustawień napoju. Warto wybrać taki model, jeśli z ekspresu będzie korzystało kilka osób, a każda z nich lubi innego rodzaju kawę.

ekspres automatyczny Ekspres ciśnieniowy Philips EP2224/40

Rodzaj: Ekspres ciśnieniowy
Rodzaj montażu: Wolnostojący
Moc (W): 230
Ciśnienie (bar): 15
Spienianie mleka: tak
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Bartosz Kempisty to prawdziwy pasjonat sprzętów AGD i entuzjasta nowych technologii. Od najmłodszych lat interesował się elektroniką i nowinkami technicznymi, a jego zamiłowanie do urządzeń gospodarstwa domowego stało się pasją. Zawsze gotów do eksperymentowania z nowymi rozwiązaniami, Bartosz jest znany w swoim kręgu znajomych jako - Gadżeciarz, fan burgerów i kumpel owczarka Bruno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *