Ciśnieniomierz nadgarstkowy czy naramienny – jaki model wybrać?

0
ciśnieniomierz

Bez względu na wiek, czy stan zdrowia, zawsze warto mieć w domu ciśnieniomierz. Jest to urządzenie, z pomocą którego możemy dokonać pomiarów ciśnienia krwi w warunkach domowych. Dzięki temu, możemy cały czas kontrolować sytuację, jeśli cierpimy na choroby układu krążenia. Kiedyś wybór był prosty – dostępny był jeden rodzaj ciśnieniomierzy, więc nie było problemu z wyborem. Dzisiaj możemy wybierać pomiędzy ciśnieniomierzem nadgarstkowym, a naramiennym. Który model jest lepszy? Który ciśnieniomierz lepiej sprawdzi się w domowym zaciszu? Zapraszamy do artykułu.

Ciśnieniomierz w domu – dlaczego warto?

Posiadanie ciśnieniomierza w domu to bardzo dobry pomysł. Dzięki temu urządzeniu, będziemy mogli kontrolować poziom ciśnienia tętniczego. Mamy do wyboru trzy możliwości: ciśnieniomierz nadgarstkowy, naramienny i ręczny. Do przeznaczenia domowego zaleca się ciśnieniomierz ramienny i nadgarstkowy.

Ciśnieniomierz nadgarstkowy – wady i zalety

Ciśnieniomierz nadgarstkowy charakteryzuje się bardzo małymi rozmiarami, jest więc wygodny w przechowywaniu i można go zabrać ze sobą w podróż. Jest również bardzo łatwy w obsłudze, a podczas pomiarów nie odczuwa się żadnego dyskomfortu. Zalecany jest osobom, które mają szerokie ramiona i ciężko byłoby im założyć ciśnieniomierz naramienny. Niestety, omawiamy ciśnieniomierz nie daje zbyt dokładnych wyników.

Ciśnieniomierz naramienny – wady i zalety

Model naramienny jest najbardziej popularnym ciśnieniomierzem na rynku. Nic w tym dziwnego – jest dokładniejszy niż ciśnieniomierz nadgarstkowy, a dodatkowo wśród konsumentów cieszy się lepszą renomą. Okazuje się, że daje on bardziej wiarygodny wynik, niż inne modele dostępne na rynku. Dzięki niemu, będziemy mogli kontrolować skoki ciśnienia i w razie niepokojących objawów, szybko skontaktować się z lekarzem.

Ciśnieniomierz naramienny Optimum HZ 8568
Sposób pomiaru Oscylometryczny
Miejsce pomiaru Ramię
Zakres pomiaru ciśnienia (mmHg) 0 - 299
Dokładność pomiaru ciśnienia +/- 3 mmHg
Zakres pomiaru pulsu (uderzeń/min) 40 - 199
sprawdź cenę

Wybór ciśnieniomierza – na co zwrócić uwagę?

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę jest szerokość mankietu. Nie powinien być ani za duży, ani za mały. Ciśnieniomierze zazwyczaj zasilane są bateriami, jednak jeśli zamierzamy z tego urządzenia korzystać codziennie, to warto wybrać model, który będzie zasilany sieciowo – wyjdzie taniej. W przypadku osób starszych, warto również zwrócić uwagę na ekran. Najlepiej będzie, jeśli wyniki będą wyświetlane w prosty i czytelny sposób. Bardzo przydatną funkcją jest umiejętność wykrywania błędów w pomiarze. Niektóre modele ciśnieniomierzy informują nas o tym, jeśli coś podczas badania poszło nie tak. W takiej sytuacji warto pomiar powtórzyć. Czasem przyczyną jest nieprawidłowo założony mankiet lub zbyt gwałtowny ruch podczas pomiaru. Coraz więcej ciśnieniomierzy ma dodatkową opcję wykrywania arytmii serca – jeśli ‘coś jest nie tak’ urządzenie nas o tym informuje.

Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *