Jaki wybrać rozmiar zmywarki?

zmywarka do zabudowy

Zmywarka stała się w dzisiejszych czasach standardowym wyposażeniem większości domów. Fakt ten zupełnie nie dziwi, bo dzięki niej można zapomnieć o zlewie pełnym brudnych naczyń i tradycyjnym zmywaniu. Bogata oferta rynkowa zmywarek jest na tyle duża, że każdy znajdzie model spełniający jego oczekiwania. Jednym z ważnych elementów branych pod uwagę przy zakupie zmywarki jest jej rozmiar. Decydując się na konkretny rozmiar zmywarki warto wziąć pod uwagę ilość używanych na co dzień naczyń oraz jej lokalizację w kuchni (powierzchnię, którą może zająć).

Dwie najbardziej popularne wielkości – 45 i 60 cm

Oczywiście na rynku znajdują się zmywarki do zabudowy i wolnostojące w różnych rozmiarach. Niemniej jednak zwykle dokonujemy wyboru między małą zmywarką o szerokości 45 cm bądź dużą – 60 cm. Rozmiar zmywarki ma znaczenie nie tylko z uwagi na ilość wymaganego miejsca do jej postawienia, ale również jej pojemność. Szersza zmywarka ma większą pojemność, co oznacza, że zmieści się w niej sporą ilość brudnych naczyń. Pojemność zmywarki jest określana przez producentów ilością kompletów naczyń, które pomieści podczas jednego załadunku. Jeden komplet naczyń oznacza: 3 talerze (głęboki, na drugie danie i deserowy), 1 filiżankę na kawę lub herbatę, 1 szklankę na sok. 1 kieliszek do wina oraz komplet sztućców (nóż, widelec, łyżka, łyżeczka). Niestety producenci zmywarek nie podają żadnych informacji dotyczących garnków, waz czy innych naczyń większych gabarytów, które przecież też można myć w zmywarce. Szacując więc potrzebną dla naszej rodziny pojemność zmywarki warto wziąć pod uwagę, że wkładając garnek czy patelnię zmniejszy się ilość naczyń wchodząca w skład jednego kompletu. Na pojemność zmywarki ma wpływ rozmieszczenie poszczególnych przegródek. Większe zmywarki (60 cm) zyskują na pojemności dzięki regulacji górnego kosza oraz dodatkowej szufladzie na sztućce zamiast kosza – znajdującego się w zmywarkach 45 cm.

rozmiar zmywarki

Mała czy duża zmywarka – na którą się zdecydować?

Zmywarka 45 cm z uwagi na to, że zajmuje mniej miejsca będzie idealna do małych pomieszczeń. Modele tej wielkości pomieszczą zwykle 9-10 pełnych kompletów naczyń i są polecane dla singli, młodych par, osób starszych, a także niedużych mieszkań pod wynajem. W przypadku większych rodzin mała zmywarka będzie szybko zapełniana, co będzie z kolei wiązało się z jej częstszym uruchamianiem. Mogą pojawić się również problemy z włożeniem do niej większych garnków czy waz.

Z kolei zmywarka 60 cm będzie bardziej oszczędna z uwagi na swoją pojemność. Modele tej wielkości mogą pomieścić zazwyczaj 12-14 pełnych kompletów naczyń, ale i nawet 15-16. W przypadku zmywarek 60 cm znika również problem naczyń lub garnków nieco większych gabarytów. Większa zmywarka jest z całą pewnością bardziej komfortowym rozwiązaniem dla większych rodzin, choć wymaga posiadania większej ilości naczyń. Zmywarka 60 cm z uwagi na swoją większą pojemność będzie rzadziej uruchamiana, a więc bardziej oszczędna i praktyczna.

Niektóre modele zmywarek posiadają opcję mycia z połową wsadu. Wówczas można pokusić się o zakup dużej zmywarki i w razie potrzeby korzystać z opcji takiego programu mycia. jest on realizowany w zależności od modelu zmywarki w następujący sposób:

– mycie jedynie w górnym lub dolnym koszu;

– automatyczny dobór wody do ilości naczyń;

– mycie strefowe.

Zmywarka Beko DIN 28434Zmywarka Beko DIN 28434

Szerokość (cm) 59.8
Głębokość (cm) 55
Wysokość (cm) 81.8
Klasa efektywności energetycznej A+++
Pojemność znamionowa (kpl.) 14
Roczne zużycie energii (kWh/rok) 237
sprawdź cenę
Zmywarka Amica DIM425ADZmywarka Amica DIM425AD

Szerokość (cm) 44.8
Głębokość (cm) 55
Wysokość (cm) 81.5
Wysokość bez blatu (cm) 81.5
Waga (kg) 31
Klasa efektywności energetycznej A++
sprawdź cenę
Zmywarka Bosch SMV 24AX00EZmywarka Bosch SMV 24AX00E

Szerokość (cm) 59.8
Głębokość (cm) 55
Wysokość (cm) 81.5
Waga (kg) 30
Klasa efektywności energetycznej A+
Pojemność znamionowa (kpl.) 12
Roczne zużycie energii (kWh/rok) 290
sprawdź cenę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *