Jak zmywać naczynia, aby ich nie uszkodzić?

zmywanie naczyń

Źle ustawione naczynia w zmywarce, ale również nieodpowiednio dobrany detergent mogą nie tylko obniżyć efektywność zmywania, ale wręcz spowodować nieodwracalne szkody. Dlatego też warto zapoznać się z paroma radami, które pozwolą Ci uniknąć niemiłych wpadek podczas zmywania naczyń.

Dobrze przygotuj naczynia i używaj tylko sprawdzonych detergentów

Właściwie nie wiadomo skąd wzięło się przeświadczenie o tym, że naczynia przed włożeniem do zmywarki należy opłukać. W żadnym razie nie należy tego robić. Oczywiście powinieneś usunąć z nich większe kawałki jedzenia, ale nigdy nie płucz ich z zabrudzeń. Jeżeli do zmywarki wkładasz czyste naczynia, detergent nie ma gdzie pracować, a krążące po wnętrzu urządzenia enzymy z tabletki mogą powodować szkody. Kluczowe jest również, aby do zmywania używać odpowiedniego detergentu. Źle dobrany może zaszkodzić nie tylko naczyniom, ale również i całemu urządzeniu. Niezbyt dobrym pomysłem jest również stosowanie proszku domowej roboty. Takie środki nie są w stanie w pełni pozbyć się bakterii, a dodatkowo mogą zniszczyć delikatne naczynia i pozostawiać na nich nieestetyczne zacieki.

zmywanie naczyń

Układaj naczynia w dedykowanych im miejscom

Dla bezpieczeństwa Twoich naczyń kluczowe jest również ich odpowiednie rozmieszczenia w urządzeniu. Niezależnie od tego, czy wybierasz zmywarkę do zabudowy czy też wolnostojącą, praktycznie we wszystkich dolny kosz przeznaczony jest do większych naczyń – typu garnki, patelnie, miski czy duże talerze, natomiast górny dedykowany jest mniejszym i delikatniejszym rzeczom, takim jak szklanki, kieliszki, filiżanki czy małe talerzyki. Właściwe ustawienie naczyń pozwala Ci w pełni korzystać z dodatkowych elementów, które gwarantują Ci ich stabilność, podczas gdy zmywarka traktuje je wodą pod ciśnieniem.

Zadbaj o odpowiednie ułożenie sztućców

Jeżeli chodzi natomiast o sztućce, producenci sprzętu AGD proponują nam dwojakie rozwiązanie: noże, łyżki, łyżeczki i widelce możesz bezpiecznie umieścić w pojemniku, który z reguły znajduje się w dolnym koszu albo ułożyć na specjalnie przeznaczonej do tego celu dodatkowej szufladzie. Takie rozwiązanie oferują Ci m.in. zmywarki firmy Bosch, które poza dwoma standardowymi koszami wyposażone są w trzeci poziom, na którym wygodnie umieścisz nie tylko większe i mniejsze sztućce, ale również różnego rodzaju przybory kuchenne czy małe filiżanki. W ten sposób zyskujesz możliwość optymalnego wykorzystania całego wnętrza zmywarki oraz gwarancję, że Twoje naczynia są w niej bezpieczne.

Zmywarka Bosch SMS 25AI02E

Instalacja: Wolnostojąca
Klasa efektywności energetycznej: A++
Pojemność znamionowa (kpl.): 12
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 258
Roczne zużycie wody (litr/rok): 2660
sprawdź cenę
Zmywarka Bosch SPS 25CW00E

Instalacja: Wolnostojąca
Klasa efektywności energetycznej: A+
Pojemność znamionowa (kpl.): 9
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 220
Roczne zużycie wody (litr/rok): 2380
sprawdź cenę
Zmywarka Bosch SPS 25CI03E

Instalacja: Wolnostojąca
Klasa efektywności energetycznej: A+
Pojemność znamionowa (kpl.): 9
Roczne zużycie energii (kWh/rok): 220
Roczne zużycie wody (litr/rok): 2380
sprawdź cenę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *