Jak utrzymać czystość w lodówce?

0
lodówki

Popularne powiedzenie głosi „jesteś tym, co jesz”, a chyba nikt z nas nie chciałby stać się siedliskiem bakterii, pleśni i grzybów. Właśnie dlatego, utrzymanie należytej czystości w chłodziarko-zamrażarce jest sprawą kluczową, by niepożądane mikroorganizmy nie rozwinęły się w przechowywanej żywności. Czyszczenie urządzenia nie jest skomplikowane, ale opiera się na systematyczności i regularnym kontrolowaniu przechowywanych w nim produktów.

Bądź systematyczny

Kluczem do utrzymania czystości w lodówce jest jej systematyczne czyszczenie. Przynajmniej raz w tygodniu powinniśmy zrobić dokładny przegląd przechowywanej żywności i od razu wyrzucić to, co się zepsuło, zgniło, straciło swoją datę ważności lub zbyt długo stało otwarte. W ten sposób ochronimy inne produkty spożywcze przed zepsuciem i nie dopuścimy do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Powinniśmy również natychmiast reagować na zabrudzenia, które pojawiają się na półkach, szufladach czy koszykach. Zaschnięte resztki żywności mogą nie tylko utrudniać korzystanie z lodówki, ale również stać się przyczyną jej uszkodzenia.

lodówki

Przeprowadź generalne czyszczenie

Poza tym, że będziemy regularnie porządkować wnętrze lodówki, co kilka miesięcy powinniśmy przeprowadzić jej generalne czyszczenie. Rozpoczynamy od wyłączenia lodówki z prądu, następnie wyciągamy z niej wszystkie produkty spożywcze, a na końcu półki i szuflady. Myjemy je w zlewie, najlepiej używając miękkiej gąbki, by nie porysować ich powierzchni. Kolejnym krokiem jest wyczyszczenie środka lodówki. Do tego celu możemy użyć dedykowanych detergentów lub zwykłego płynu do mycia naczyń. Musimy jednak uważać, by nie zamoczyć żarówek ani panelu sterowania. Na koniec warto przetrzeć wnętrze ciepłą wodą, aby pozbyć się resztek detergentu i jego zapachu. Zanim ponownie włożymy żywności do lodówki, jej komorę musimy dobrze wysuszyć.

Odpowiednio przechowuj żywność

Zazwyczaj nie przykładamy uwagi do tego, w jaki sposób przechowujemy żywność w lodówce, a to również wpływa na jej czystość. Każde urządzenie posiada miejsca przeznaczone dla określonej grupy produktów. Wielu producentów na samym dole lodówki umieszcza szuflady, w których powinny znajdować się warzywa i owoce. Takie rozwiązanie stosuje marka Bosch, wyposażając swoje lodówki w szuflady MultiBox z falowanym dnem. Wiele modeli, jak choćby Bosch KGN 36KWEB posiada specjalny system VitaFresh, składający się z dwóch stref. Znajdująca się na dole szuflada dedykowana jest do owoców i warzyw, zaś nad nią umieszczono pojemnik na mięsa, wędliny i ryby. W obu strefach możemy regulować wilgotność za pomocą wygodnego suwaka. Pamiętajmy, że owoce i warzywa nie powinny być przechowywane w foliowych opakowaniach, a mięsa i ryby bezpośrednio na półce – najlepiej ułożyć je na talerzyku.

Lodówka Bosch Serie 4 KGN49XWEA Lodówka Bosch Serie 4 KGN49XWEA

Klasa efektywności energetycznej: E
Poziom hałasu: 40 dB
Wysokość: 2030 mm
Pojemność całkowita netto: 435 l
NoFrost
FreshSense: idealne warunki przechowywania
sprawdź cenę
lodówka Lodówka Bosch Serie 2 KGN33NLEB

Klasa efektywności energetycznej: E
Poziom hałasu: 42 dB
Wysokość: 1760 mm
Pojemność całkowita netto: 282 l
NoFrost
MultiAirflow: równomierne chłodzenie
sprawdź cenę
Lodówka Siemens iQ300 KG36NXIDF Lodówka Siemens iQ300 KG36NXIDF


Klasa efektywności energetycznej: D
Poziom hałasu: 35 dB
Wysokość: 1860 mm
Pojemność całkowita netto: 321 l
NoFrost
MultiAirflow: równomierne chłodzenie
sprawdź cenę
Kliknij, by ocenić ten wpis!
[Całość: 1 Średnia: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *